koniec świata
© Adobe Stock

Pomysły na możliwy koniec świata

0 udostępnień
0
0
0

„Jak umrzemy?” – pyta prowokacyjnie Magazyn Vice w jednym ze swoich artykułów. I nie chodzi w nim o statystyki czy indywidualne refleksje, ale o to, jak wyglądać będzie koniec świata i kres rozwoju ludzkości.

Stuart Armstrong, pracownik naukowy na stypendium badawczym w Instytucie Przyszłości Ludzkości na Uniwersytecie Oksfordzkim, ma kilka pomysłów na czekającą nas zagładę. Okazuje się, że wojny robotów to wcale nie jest wizja, która bawi nas tylko na ekranie, ale nie ma szans realnie się ziścić.

O sztucznej inteligencji Armstrong mówi:

„Albo nas zabije, albo nauczymy się nad nią panować”.

Przewiduje, że do pracy zaprzęgniemy superkomisje wybitnych AI, które razem będą stanowić siłę najwybitniejszych umysłów. Zabić nas może także biologia syntetyczna: „Mając możliwość programowania komórek według tych samych zasad, na których odbywa się programowanie komputera, dałoby się wygenerować wirusy, bakterie i komórki zwierzęce do ściśle określonych i potencjalnie zagrażających życiu celów” – czytamy.

Inny scenariusz? Może zabić nas nanotechnologia (pozwalająca mocarstwom zgromadzić wojenny arsenał w ciągu jednego dnia), a także wojna nuklearna, której w skrytości wszyscy się obawiamy.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Słynne koty z ekranu

Koty doczekały się wielu różnych reprezentacji w filmie, a my 9 sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kota. Z tego…

Żyjąc w związku z narcyzem

Kochasz go, on też kocha… siebie. Jak wytrwać w takiej relacji i nie zwariować, podpowiada Zwierciadło. Narcyz to…