© Adobe Stock

Polacy wykazują „nierealny optymizm” w kwestii koronawirusa

0 udostępnień
0
0
0

Psycholog dr hab. Wojciech Kulesza z Uniwersytetu SWPS w rozmowie z portalem PAP Nauka w Polsce twierdzi, że rodacy stosują kiepską strategię radzenia sobie z przytłoczeniem pandemią. Według niego Polacy wykazują „nierealny optymizm”, podczas gdy w tym wypadku bardziej adekwatny byłby „nierealistyczny pesymizm”.

– Lęk może nie, ale wskazany byłby realizm, a jak się nie da, to nierealistyczny pesymizm, czyli myślenie, że to przede wszystkim my możemy zachorować. Kiedy ktoś jest nierealistycznym optymistą – to trochę tak, jakby jeździł samochodem bez zapinania pasów, uważając, że jest świetnym kierowcą i nic mu się nie stanie. Nierealistyczny pesymizm jest dużo zdrowszy – twierdzi ekspert. Jego zdaniem, na obserwowane obecnie, stosunkowo spokojne nastawienie ludzi do epidemii wpływa m.in. proces zwany habituacją.

Prócz tego Wojciech Kulesza ma też kilka wskazówek dla władzy: aby sprawić, by obywatele bardziej się przejmowali zagrożeniem, należy zaangażować wiarygodne autorytety w kampanię informacyjną. Surowe mandaty tutaj nie pomogą. Ludzie będą bowiem robić tylko to, co trzeba, by uniknąć kary. Chodzi zaś o to, żeby chcieli sami z siebie stosować niezbędne środki bezpieczeństwa.

może Ci się spodobać

Odnaleźć siebie… na emigracji

National Geographic donosi o najnowszych badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Rice’a w Houston. Autor, Hajo Adam, z ankiet wypełnionych…
rysunki przedszkolaka

Co rysunki mówią o rozwoju przedszkolaka?

Sposób rysowania człowieka jest ściśle związany z aktualnym etapem rozwoju i zdolnościami poznawczymi dziecka, więc twórczość plastyczną przedszkolaka można analizować pod kątem jego rozwoju.