oko a wiek biologiczny
Oko © Adobe Stock

Pokaż mi swoje oko, a powiem jaki masz wiek biologiczny

0 udostępnień
0
0
0

Badacze z Uniwersytetu Bostońskiego znaleźli precyzyjny sposób na zbadanie wieku biologicznego organizmu człowieka. Na określenie kondycji człowieka pozwala obserwacja oka.

Wiek biologiczny nie zawsze pokrywa się z wiekiem metrykalnym i przebiega nierównomiernie dla różnych narządów, na przykład u osób nadużywających alkoholu szybciej „starzeje się” wątroba.

Jak czytamy na portalu National Geographic, nowa technika pomiaru jest kompletnie nieinwazyjna i bezbolesna, a szczegóły dotyczące badań opublikowano w medycznym „Journal of Gerontology: Biological Sciences”.

– W białkach wchodzących w skład soczewki gromadzą się zmiany wywołane przez starzenie się organizmu. Ta część naszego oka zawiera coś w rodzaju archiwum, gromadzącego to, co spotkało nas w trakcie życia. I możemy to zmierzyć za pomocą naszego skanera na poziomie molekularnym – powiedział okulista dr Lee Goldstein, jeden z propagatorów nowego badania.

Pamiętajmy, biologiczny wiek to nie „wyrok” – można go obniżyć, zmieniając styl życia. Na przykład wdrażając aktywność fizyczną i zdrowy sposób odżywiania. A już wkrótce być może uda się „odmładzać” ludzkie „zużyte” organy za pomocą przeszczepów z komórek macierzystych.

może Ci się spodobać

Rekrutacja po nowemu

Jakub Korus z Newsweeka opisuje, jak wygląda szukanie pracy w nowej postpandemicznej rzeczywistości. Według niego rekruterzy oraz pracodawcy…

Banksy – anonimowy geniusz

Trudno chyba znaleźć osobę, która nie słyszała o Banksym – Brytyjczyku niezwykle trafnie interpretującym otaczającą nas rzeczywistość, komentującym…