Podróżnicze inspiracje – książki, które pomogą fajnie spędzić czas

6 udostępnień
6
0
0

Przed nami wakacje, czas odpoczynku, wyjazdów, poznawania nowych ludzi i miejsc oraz związanych z nimi historii. Jak zaplanować niebanalną wycieczkę w nieznane lub odkryć na nowo już zwiedzane niegdyś tereny? Mogą w tym pomóc publikacje, dzięki którym stworzymy nieoczywiste trasy letnich wojaży.

Planując wyjazd, warto sięgnąć nie tylko po książki z półki z przewodnikami turystycznymi. Podróżniczą inspiracją mogą być również ciekawe reportaże lub relacje dziennikarskie. Wiele z nich potrafi skierować naszą uwagę na miejsca, przestrzenie, obiekty i historie, których próżno szukać w klasycznych przewodnikach.

Miasto na nowo

Tropicielom miejskiej dżungli do gustu przypaść mogą zwłaszcza dwie serie wydane nakładem łódzkiego Domu Wydawniczego Księży Młyn.

Piotr Polechoński, Sekrety Koszalina, Dom Wydawniczy Księży Młyn

Pierwsza z nich, Sekrety, przedstawia ciekawostki oraz niezwykłe, tajemnicze historie oparte na wspomnieniach mieszkańców czy też obserwatorów opisywanych miast. Znajdziemy tam opowieści dotyczące życia towarzyskiego i lokalnych skandali, przeczytamy o pikantnych przygodach przedstawicieli władz, o bohaterach i nierozwiązanych, często mających znamiona legendy, zagadkach. Odkryjemy sekrety miast, takich jak Bydgoszcz, Gliwice, Gorzów, Lublin, Warszawa, Koszalin, ale i całych regionów, jak Półwysep Helski, Pomorze Zachodnie, Warmia i Mazury. Seria Sekrety to doskonały wstęp do odkrywania historii odwiedzanych miejsc, o których nie dowiemy się z przewodników turystycznych, a często nawet w podręcznikach nie ma o nich zbyt wiele.

W skład drugiej serii, Miasto, którego nie ma, wchodzą albumy dotyczące m.in. Katowic, Łodzi, Torunia, Kielc, Białegostoku, Lublina, Warszawy. Dowiadujemy się z nich o miejscach, fabrykach, placach i obiektach, które znajdowały się w przestrzeniach opisywanych miast, a obecnie całkowicie zniknęły lub diametralnie zmieniły swoje przeznaczenie. To świetna propozycja dla tych, którzy chcą wybrać się na spacer po mieście, by odkryć miejsca, które dziś funkcjonują już tylko w pamięci mieszkańców i poczuć ich klimat, przenosząc się oczyma wyobraźni do rzeczywistości sprzed kilkudziesięciu lat.

Filip Springer. Miedzianka. Historia znikania, Wydawnictwo Czarne 2011

Pozostając w tematyce „znikających miejsc”, warto też sięgnąć po książkę Miedzianka. Historia znikania, w której Filip Springer opisuje zawarte w tytule małe miasteczko, położone (niegdyś) niedaleko Jeleniej Góry. Miedzianka została wyburzona, ale pamięć o niej trwa m.in. dzięki spisanym przez reportera wspomnieniom mieszkańców okolicznych miejscowości. Po lekturze książki wyprawa w tamte okolice na pewno nabierze zupełnie innego znaczenia.

Miłośnikom eksplorowania wielkomiejskich osiedli spodobać powinien się Przewodnik po warszawskich blokowiskach Jarosława Trybusia. Autor oprowadza czytelnika po stołecznych osiedlach z wielkiej płyty, przedstawiając je w całkowicie innym świetle niż przyjęło się do tej pory. Blokowiska to dla niego przestrzenie zajmujące nie mniej ważne miejsce w historii niż Stare Miasto. Miejsca odzwierciedlające przemiany w architekturze, ale i w życiu codziennym. Publikacja zawiera mnóstwo fotografii, które wydobywają z wielkopłytowej przestrzeni jej różnorodność i wielobarwność. Stanowi także inspirację do spojrzenia przychylnym okiem turysty na blokowiska, nie tylko te warszawskie.

Warto przeczytać: Poczuj Polskę – zwiedzaj sensorycznie

może Ci się spodobać