Przed nami wakacje, czas odpoczynku, wyjazdów, poznawania nowych ludzi i miejsc oraz związanych z nimi historii. Jak zaplanować niebanalną wycieczkę w nieznane lub odkryć na nowo już zwiedzane niegdyś tereny? Mogą w tym pomóc publikacje, dzięki którym stworzymy nieoczywiste trasy letnich wojaży.
Planując wyjazd, warto sięgnąć nie tylko po książki z półki z przewodnikami turystycznymi. Podróżniczą inspiracją mogą być również ciekawe reportaże lub relacje dziennikarskie. Wiele z nich potrafi skierować naszą uwagę na miejsca, przestrzenie, obiekty i historie, których próżno szukać w klasycznych przewodnikach.
Miasto na nowo
Tropicielom miejskiej dżungli do gustu przypaść mogą zwłaszcza dwie serie wydane nakładem łódzkiego Domu Wydawniczego Księży Młyn.

Pierwsza z nich, Sekrety, przedstawia ciekawostki oraz niezwykłe, tajemnicze historie oparte na wspomnieniach mieszkańców czy też obserwatorów opisywanych miast. Znajdziemy tam opowieści dotyczące życia towarzyskiego i lokalnych skandali, przeczytamy o pikantnych przygodach przedstawicieli władz, o bohaterach i nierozwiązanych, często mających znamiona legendy, zagadkach. Odkryjemy sekrety miast, takich jak Bydgoszcz, Gliwice, Gorzów, Lublin, Warszawa, Koszalin, ale i całych regionów, jak Półwysep Helski, Pomorze Zachodnie, Warmia i Mazury. Seria Sekrety to doskonały wstęp do odkrywania historii odwiedzanych miejsc, o których nie dowiemy się z przewodników turystycznych, a często nawet w podręcznikach nie ma o nich zbyt wiele.
W skład drugiej serii, Miasto, którego nie ma, wchodzą albumy dotyczące m.in. Katowic, Łodzi, Torunia, Kielc, Białegostoku, Lublina, Warszawy. Dowiadujemy się z nich o miejscach, fabrykach, placach i obiektach, które znajdowały się w przestrzeniach opisywanych miast, a obecnie całkowicie zniknęły lub diametralnie zmieniły swoje przeznaczenie. To świetna propozycja dla tych, którzy chcą wybrać się na spacer po mieście, by odkryć miejsca, które dziś funkcjonują już tylko w pamięci mieszkańców i poczuć ich klimat, przenosząc się oczyma wyobraźni do rzeczywistości sprzed kilkudziesięciu lat.

Pozostając w tematyce „znikających miejsc”, warto też sięgnąć po książkę Miedzianka. Historia znikania, w której Filip Springer opisuje zawarte w tytule małe miasteczko, położone (niegdyś) niedaleko Jeleniej Góry. Miedzianka została wyburzona, ale pamięć o niej trwa m.in. dzięki spisanym przez reportera wspomnieniom mieszkańców okolicznych miejscowości. Po lekturze książki wyprawa w tamte okolice na pewno nabierze zupełnie innego znaczenia.
Miłośnikom eksplorowania wielkomiejskich osiedli spodobać powinien się Przewodnik po warszawskich blokowiskach Jarosława Trybusia. Autor oprowadza czytelnika po stołecznych osiedlach z wielkiej płyty, przedstawiając je w całkowicie innym świetle niż przyjęło się do tej pory. Blokowiska to dla niego przestrzenie zajmujące nie mniej ważne miejsce w historii niż Stare Miasto. Miejsca odzwierciedlające przemiany w architekturze, ale i w życiu codziennym. Publikacja zawiera mnóstwo fotografii, które wydobywają z wielkopłytowej przestrzeni jej różnorodność i wielobarwność. Stanowi także inspirację do spojrzenia przychylnym okiem turysty na blokowiska, nie tylko te warszawskie.
Warto przeczytać: Poczuj Polskę – zwiedzaj sensorycznie