Wakacje, czas wyjazdów. Czas szczególny, zwłaszcza gdy wybieramy się na wyprawę z dziećmi. Jak zachęcić dzieci do aktywnego wypoczynku? Nie musisz nad tym główkować. Pomogą ci w tym książki, zachęcające najmłodszych do kreatywnego zwiedzania.
Zanim zaczniemy planować wspólny wyjazd, można podsunąć dzieciom książkę Kropka Pe El. Przewodnik po Polsce dla dzieci autorstwa Andrzeja Paulukiewicza. To bogato ilustrowana publikacja, dzięki której młody czytelnik pozna najciekawsze, choć nie zawsze popularne rejony naszego kraju. Opisano w niej 55 zakątków Polski: miasta, miasteczka, parki narodowe, ogrody botaniczne, biblioteki, muzea… Co ciekawe, w przewodniku znalazło się wiele notatek historycznych, regionalnych ciekawostek i legend. To informacje, które zapewne rozbudzą ciekawość i wyobraźnię dzieci oraz pomogą rodzicom w planowaniu interesujących wypraw.

Buszujemy w miejskiej dżungli!
Jeśli wybór padł na wyjazd do miasta, na uwagę zasługuje kilka ciekawych publikacji, dzięki którym dzieci będą mogły niebanalnie zwiedzić opisane w nich miejsca.
Marta Spingardi, autorka serii Przewodniki dla młodych podróżników, przedstawiła w swoich książkach m.in. Kraków i Warszawę. To największe polskie miasta, których nie sposób poznać w całości podczas jednego wyjazdu. Dlatego lektura Przewodników… wskazuje na najciekawsze dla dzieci miejsca w poszczególnych miastach. Książki zostały napisane niezwykle przystępnym językiem. Przedstawione w nich historie czyta się niemalże jak powieść, a lekka narracja przenosi czytelnika w przeszłość. Natomiast zamieszczone w Przewodnikach… mapy i ilustracje motywują do poszukiwania opisywanych miejsc podczas rodzinnych spacerów.

Podobnie jest w przypadku najnowszych publikacji Nikodema Pręgowskiego, w których autor zaprasza w podróż po historycznym Toruniu.

Pierwsza z nich, Średniowieczny Toruń. Instrukcja, opisuje dzieje miasta, począwszy od jego założenia. Szczególną zaletą publikacji jest to, że znalazło się w niej dużo informacji, dotyczących życia codziennego średniowiecznych mieszkańców: kupców, handlarzy, piernikarzy. W zestawie jest także tematyczna gra planszowa, idealna na rodzinny wieczór w hotelu, po dniu pełnym turystycznych wrażeń!
Druga książka, Legendarny Toruń, zawiera dziewięć – na nowo zinterpretowanych i spisanych – toruńskich legend. Ich treści przeniosą czytelnika do świata, w którym pozna reguły Zakonu Krzyżackiego, dowie się tego, jak Toruń poradził sobie z plagą żab czy z powodzią. Nie zabraknie historii o zakazanej miłości i bohaterskiej obronie miasta, a także o słoniu…
Obie książki doskonale wprowadzają w zwiedzanie współczesnego miasta, w którym do dziś zachowało się wiele śladów po wydarzeniach sprzed kilkuset lat. Nieocenione są także ilustracje, naszpikowane mnóstwem detali, związanych m.in. z architekturą Torunia i życiem jego mieszkańców oraz świetnie oddające klimat legendarnych wydarzeń.
Na uwagę zasługuje także publikacja Fikamy po Szczecinie. Przewodnik. Trasa Mewy Małgorzaty Narożny i Aleksandry Szwajdy. Autorki przedstawiają w niej, jak ciekawie zwiedzić Szczecin. Publikacja posiada pomysłową oprawę graficzną, dzięki której młody czytelnik poznaje nie tylko zabytki, ale także elementy przyrodnicze: gatunki drzew i ptaków, jakie może spotkać, spacerując po mieście. Z uwagi na ilość zamieszczonych informacji, w zasadzie każda kartka może być inspiracją do wytyczenia osobnej trasy. Lektura świetna na rodzinne spacery, do czytania zarówno przed, jak i w trakcie zwiedzania miasta. Warto dodać, że to pierwsza z sześciu książek, planowanych w tym cyklu.