Radio Sovo

Po normalność do… Radio SoVo

1 udostępnień
1
0
0

Macie dość zmanipulowanych mediów, reagujecie alergią na clickbaity, podobnie jak na przeintelektualizowane materiały w sieci i wyphotoshopowane gwiazdy? Z przyjemnością odetchnęlibyście przy czymś prostym i autentycznym? Zajrzyjcie na portal Radio SoVo – pierwszy w Polsce serwis tworzony przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną praktycznie nie istnieją w społecznej świadomości, a tym bardziej w mediach. Żyją gdzieś na marginesie społeczeństwa. Owszem, są centrum świata dla swoich opiekunów, ważnymi podmiotami z punktu widzenia instytucji dedykowanych ich wspieraniu, ale poza tym funkcjonują całkowicie poza mainstreamem. W mainstreamie liczą się przecież wyłącznie „normalność”, „sprawność”, „błyskotliwość”, „zdolność kreacji”, „wiedza”, „spryt”.

Wydawać by się mogło, że zaangażowanie tej tak mocno wykluczanej i niezauważanej przez społeczeństwo grupy ludzi do projektu medialnego zakrawa na absurd. A jednak…

11 grudnia 2020 roku wystartował portal www.radiosovo.pl, oparty na dziennikarzach amatorach, wyłonionych spośród osób niepełnosprawnych intelektualnie. Portal stanowi serwis internetowego Radio SoVo, które w Polsce ma już 30 oddziałów. Po Nowym Roku do grona obecnych dziennikarzy dołączą seniorzy wybrani spośród uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwsze efekty ich pracy zobaczymy w lutym 2021 roku. Łącznie portal prowadzić będzie 140 dziennikarzy.

Małe wielkie dzieło

Audycje na radiosovo.pl dostępne są w formie podcastów i to one stanowią główny format medialny w serwisie, ale są tu też materiały wideo, tekstowe czy playlisty. Przewodni temat grudnia to bezpieczeństwo w sieci. Już teraz w dziale audycji i wideo można znaleźć materiały dotyczące tego, jak radzić sobie z hejtem, co zrobić z łańcuszkami szczęścia, jak konstruować bezpieczne hasła internetowe. Powstały również nagrania tworzone z myślą o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.

W serwisie znajduje się także biblioteka tekstów eksperckich, przygotowanych przez Fundację Pro Cultura, PSONI oraz Fundację Zaczyn. To taka baza wiedzy powstała, aby zgromadzić w jednym miejscu informacje i porady dotyczące poruszania się po internecie (m.in. jak zrobić zakupy przez internet, jak podróżować nie wychodząc z domu, jak organizować wirtualne spotkania i komunikować się z bliskimi). Teksty są dostępne w formacie łatwym do czytania i zrozumienia. Z założenia bowiem portal dostosowany jest do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, słabowidzących oraz w starszym wieku.

Może zainteresuje Cię: Opowiadaczka – daje głos tym, którym go odebrano

Niepełnosprawni dziennikarze prowadzą audycje, tworzą uliczne sondy, przeprowadzają wywiady, montują materiały audio i wideo. Ich pracę w oddziałach nadzorują liderzy terapeuci, zaś samym portalem zarządza redaktorka naczelna Magdalena Janczewska, kiedyś wieloletnia dziennikarka prasowa, a obecnie prezeska zarządu Fundacji Pro Cultura.

– Radiowcy sami nagrywają i montują materiały, przygotowują się do tematów robiąc research w sieci – opowiada. – Kolegia redakcyjne ze względu na pandemię, ale i rozproszenie zespołów po całej Polsce organizujemy online. Jestem ogromnie dumna z efektów pracy naszych dziennikarzy –dodaje.

Portal skierowany jest do wszystkich odbiorców, ale w projekcie istnieją też grupy słuchaczy, którym dedykowany jest on w sposób szczególny. To 30 grup z różnych miejscowości w całej Polsce, złożonych z dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Osoby te aktywnie słuchają audycji, komentują, biorą udział w radiowych konkursach czy sondach, dzięki czemu podnoszą swoje kompetencje cyfrowe.

Tej autorki: Kosmos

W ten oto sposób grupa niejako usunięta poza nawias stworzyła własne medium i zgromadziła społeczność wokół niego. Jednak nawet jeśli nie należy się do tej społeczności, warto wkroczyć do jej świata i zobaczyć, co ma do zaoferowania. A ma wiele.

Świat bez ściemy

Dziennikarze Radio Sovo nie są profesjonalistami, ale Magda Janczewska nie traktuje ich specjalnie. Stawia im wymagania dotyczące tworzonych materiałów i trzymania się wytycznych z poradnika, który dla nich przygotowała. Wiedzą, że każdy materiał musi mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie, że ważny w nim jest związek przyczynowo-skutkowy, że do wywiadu trzeba wcześniej przygotować pytania. Mają świadomość, że jeśli produkt ich pracy będzie złej jakości, nie będzie trzymać pewnych standardów, to nie zostanie opublikowany na portalu.

może Ci się spodobać
uta przyboś

Uta Przyboś: Jestem w życiu po uszy

Imię Uta z japońskiego znaczy „poezja”, zaś poszczególne znaki tworzące to słowo oznaczają „świątynię” i „mowę”. Posiadając takie…

Esencjalizm – mniej, ale lepiej

Po lekturze Esencjalisty po raz kolejny przekonałam się, że prawdy oczywiste docierają do mnie z dużym opóźnieniem. Książka…

Jak przekazać dzieciom wege wartości?

W Polsce coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa lub całkowicie z niego rezygnuje. Jak wytłumaczyć wege dziecku, które wyróżnia się w grupie rówieśniczej, dlaczego rodzice zdecydowali o byciu wegetarianami lub weganami?