Macie dość zmanipulowanych mediów, reagujecie alergią na clickbaity, podobnie jak na przeintelektualizowane materiały w sieci i wyphotoshopowane gwiazdy? Z przyjemnością odetchnęlibyście przy czymś prostym i autentycznym? Zajrzyjcie na portal Radio SoVo – pierwszy w Polsce serwis tworzony przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną praktycznie nie istnieją w społecznej świadomości, a tym bardziej w mediach. Żyją gdzieś na marginesie społeczeństwa. Owszem, są centrum świata dla swoich opiekunów, ważnymi podmiotami z punktu widzenia instytucji dedykowanych ich wspieraniu, ale poza tym funkcjonują całkowicie poza mainstreamem. W mainstreamie liczą się przecież wyłącznie „normalność”, „sprawność”, „błyskotliwość”, „zdolność kreacji”, „wiedza”, „spryt”.
Wydawać by się mogło, że zaangażowanie tej tak mocno wykluczanej i niezauważanej przez społeczeństwo grupy ludzi do projektu medialnego zakrawa na absurd. A jednak…
11 grudnia 2020 roku wystartował portal www.radiosovo.pl, oparty na dziennikarzach amatorach, wyłonionych spośród osób niepełnosprawnych intelektualnie. Portal stanowi serwis internetowego Radio SoVo, które w Polsce ma już 30 oddziałów. Po Nowym Roku do grona obecnych dziennikarzy dołączą seniorzy wybrani spośród uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwsze efekty ich pracy zobaczymy w lutym 2021 roku. Łącznie portal prowadzić będzie 140 dziennikarzy.
Małe wielkie dzieło
Audycje na radiosovo.pl dostępne są w formie podcastów i to one stanowią główny format medialny w serwisie, ale są tu też materiały wideo, tekstowe czy playlisty. Przewodni temat grudnia to bezpieczeństwo w sieci. Już teraz w dziale audycji i wideo można znaleźć materiały dotyczące tego, jak radzić sobie z hejtem, co zrobić z łańcuszkami szczęścia, jak konstruować bezpieczne hasła internetowe. Powstały również nagrania tworzone z myślą o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.
W serwisie znajduje się także biblioteka tekstów eksperckich, przygotowanych przez Fundację Pro Cultura, PSONI oraz Fundację Zaczyn. To taka baza wiedzy powstała, aby zgromadzić w jednym miejscu informacje i porady dotyczące poruszania się po internecie (m.in. jak zrobić zakupy przez internet, jak podróżować nie wychodząc z domu, jak organizować wirtualne spotkania i komunikować się z bliskimi). Teksty są dostępne w formacie łatwym do czytania i zrozumienia. Z założenia bowiem portal dostosowany jest do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, słabowidzących oraz w starszym wieku.
Może zainteresuje Cię: Opowiadaczka – daje głos tym, którym go odebrano
Niepełnosprawni dziennikarze prowadzą audycje, tworzą uliczne sondy, przeprowadzają wywiady, montują materiały audio i wideo. Ich pracę w oddziałach nadzorują liderzy terapeuci, zaś samym portalem zarządza redaktorka naczelna Magdalena Janczewska, kiedyś wieloletnia dziennikarka prasowa, a obecnie prezeska zarządu Fundacji Pro Cultura.
– Radiowcy sami nagrywają i montują materiały, przygotowują się do tematów robiąc research w sieci – opowiada. – Kolegia redakcyjne ze względu na pandemię, ale i rozproszenie zespołów po całej Polsce organizujemy online. Jestem ogromnie dumna z efektów pracy naszych dziennikarzy –dodaje.
Portal skierowany jest do wszystkich odbiorców, ale w projekcie istnieją też grupy słuchaczy, którym dedykowany jest on w sposób szczególny. To 30 grup z różnych miejscowości w całej Polsce, złożonych z dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Osoby te aktywnie słuchają audycji, komentują, biorą udział w radiowych konkursach czy sondach, dzięki czemu podnoszą swoje kompetencje cyfrowe.
Tej autorki: Kosmos
W ten oto sposób grupa niejako usunięta poza nawias stworzyła własne medium i zgromadziła społeczność wokół niego. Jednak nawet jeśli nie należy się do tej społeczności, warto wkroczyć do jej świata i zobaczyć, co ma do zaoferowania. A ma wiele.
Świat bez ściemy
Dziennikarze Radio Sovo nie są profesjonalistami, ale Magda Janczewska nie traktuje ich specjalnie. Stawia im wymagania dotyczące tworzonych materiałów i trzymania się wytycznych z poradnika, który dla nich przygotowała. Wiedzą, że każdy materiał musi mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie, że ważny w nim jest związek przyczynowo-skutkowy, że do wywiadu trzeba wcześniej przygotować pytania. Mają świadomość, że jeśli produkt ich pracy będzie złej jakości, nie będzie trzymać pewnych standardów, to nie zostanie opublikowany na portalu.