Opalanie się na słońcu – kiedy i jak opalać się bezpiecznie

5 udostępnień
5
0
0

Paradoks z zażywaniem słonecznych kąpieli polega na tym, że z jednej strony są one dla naszego zdrowia korzystne, a z drugiej mogą szkodzić. Opalać się zatem czy nie? Eksperci uważają, że należy korzystać ze słońca z umiarem i chronić skórę. Podpowiadamy, kiedy opalanie się jest bezpieczne.

– Nie oszukujmy się, odmawianie sobie błogiego lenistwa na plaży dla większości z nas jest awykonalne – mówi Richard Weller z Uniwersytetu w Edynburgu. – Poza tym bez słońca organizm nie produkuje niezbędnej nam witaminy D. Wszyscy wiedzą, że wzmacnia ona kości i zęby, a także wspomaga układ odpornościowy, krążenie i pracę mózgu oraz proces regeneracji skóry. Ponadto słońce poprawia nastrój, sprzyjając uwalnianiu serotoniny w mózgu, wpływa pozytywnie na skład i jakość mikroflory jelitowej oraz reguluje rytm dobowy organizmu, promując lepszy sen.

Jak zatem można by było odmawiać sobie opalania się? Zwłaszcza że niektóre badania, m.in. te prowadzone na Uniwersytecie w Edynburgu, dowiodły, że promienie UV mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia i zmniejszać ryzyko zawału serca. Kiedy bowiem zażywamy kąpieli słonecznej, w naszych naczyniach krwionośnych wytwarza się rozszerzający je tlenek azotu. Niedawno ci sami naukowcy zasugerowali, że związek ten zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Kiedy opalanie się jest bezpieczne?

Aby zapewnić sobie optymalny poziom witaminy D, latem w polskich warunkach klimatycznych wystarczy dziesięciominutowa ekspozycja na słońce z odkrytymi ramionami i twarzą (około 20 proc. powierzchni ciała). W Wielkiej Brytanii będzie to o trzy minuty dłużej, a w Norwegii, która jest jeszcze dalej od równika, pół godziny. Zatem nie musimy godzinami smażyć się na plaży, przeciwnie, zdaniem naukowców nasze opalanie w zasadzie nie powinno trwać dłużej.

– Chociaż słońce działa też bakteriobójczo, ma korzystny wpływ na leczenie niektórych schorzeń dermatologicznych (AZS, łuszczyca), obowiązkowo powinniśmy trzymać się od niego z dala w najgorętszych porach dnia, ponieważ wszystkie dotychczasowe badania pokazują, że ekspozycja na słońce jest w zasadzie największym czynnikiem przyczyniającym się do czerniaka i innych nowotworów skóry – ostrzega dr Shirley Chi, dermatolog i współautorka filmu dokumentalnego „In the Sun”, poświęconego dbaniu o zdrowie skóry. – W Europie słońce świeci najmocniej między 10 a 16, w Polsce od 11 do 15. Co więcej, im dalej na południe, tym jest intensywniejsze – choćby np. już w naszych rodzimych górach promieniowanie jest silniejsze w porównaniu z centrum kraju. Przydatną wskazówką, jak je ocenić jest obserwowanie swojego cienia – gdy jest krótszy od ciebie, to znaczy, że należy unikać otwartych przestrzeni.

Może zainteresuje Cię: Woda – jej rola i rady, jak nawadniać się latem

Opalanie – dlaczego szkodzi?

Każde posłoneczne zaczerwienienie skóry to już oparzenie pierwszego stopnia i wystarczy, by zdarzyło się tylko raz na dwa lata, a trzykrotnie wzrasta ryzyko zachorowania na czerniaka, najgroźniejszego raka skóry – ostrzega w książce Ochrona przeciwsłoneczna: podejście do zarządzania ryzykiem fotobiolog Brian Diffey. – Nie ma też wątpliwości, że za każdym razem, gdy skóra ciemnieje, ulega uszkodzeniom, które kumulując się mogą doprowadzić do powstania komórek nowotworowych. Nie można zapominać, że kiedy wystawiamy ciało na słońce, promienie IR nasilają problemy cery naczynkowej, skłonność do rumienia czy trądziku różowatego. Promieniowanie UVB natychmiast pobudza syntezę melaniny powodującej brązowienie skóry i przyczynia się do powstawania wolnych rodników, co skutkuje uwalnianiem mediatorów stanu zapalnego, obrzękiem, rumieniem. Może prowadzić do zaćmy i – co dla wielu z nas może być zaskakujące – niszczyć cząsteczki wytwarzanej w skórze witaminy D. Z kolei promienie UVA, które działają z pewnym opóźnieniem, odpowiadają za powstawanie zmarszczek i przebarwień, wysuszenie skóry i fotoalergie.

Dobra wiadomość jest taka, że według American Academy of Dermatology nawet 9 na 10 posłonecznym uszkodzeniom skóry możemy sami w łatwy sposób zapobiec. Wystarczy poznać i stosować zasady bezpiecznego opalania się.

może Ci się spodobać

Technika uważnego oddechu

Oddychasz każdego dnia około 22 tysięcy razy. Ilu tych oddechów jesteś świadomy? Ciało i umysł to naczynia połączone, a…
alpakoterapia

Odkrywamy alpakoterapię

Towarzystwo zwierząt potrafi działać na ludzi kojąco. Nie bez powodu psychoterapeuci zalecają terapię z ich udziałem: hipoterapię, dogoterapię…