Mózg podziękuje ci, jeśli będziesz starał się pisać odręcznie. To doskonałe ćwiczenie, które w przeciwieństwie do pisania na klawiaturze, pomaga przetwarzać informacje i wzmacniać pamięć.
By poprawić pamięć i kondycję mózgu, należy jak najwięcej pisać odręcznie – donosi Focus. Naukowcy z Princeton University i z University of California przeprowadzili badanie dotyczące tego, jak sposób notowania wpływa na proces przyswajania i zapamiętywania materiału.
Okazuje się, że studenci, którzy robili notatki na klawiaturze, mieli później problem z selekcją informacji. Natomiast pisanie na kartce papieru aktywuje procesy przetwarzania informacji przez mózg i sprzyja zapamiętywaniu oraz powtarzaniu.
Co jeszcze dzieje się wtedy z mózgiem? Przyswajane na przykład podczas wykładu informacje, pisząc, trzeba parafrazować, skracać, kondensować, stosować skróty – plus trzeba pisać tak, by potem własne notatki rozczytać i zrozumieć.
Zaangażowane zostają te obszary mózgu, które zwykle odpowiadają za kontrolę motoryki. Pisanie w zdecydowany sposób ułatwia naukę, a jednocześnie zeszyt stanowi coś w rodzaju łatwo dostępnego „dysku zewnętrznego”.