odręczne pisanie ćwiczy mózg
© Adobe Stock

Odręczne notatki ćwiczą mózg

3 udostępnień
3
0
0

Mózg podziękuje ci, jeśli będziesz starał się pisać odręcznie. To doskonałe ćwiczenie, które w przeciwieństwie do pisania na klawiaturze, pomaga przetwarzać informacje i wzmacniać pamięć.

By poprawić pamięć i kondycję mózgu, należy jak najwięcej pisać odręcznie – donosi Focus. Naukowcy z Princeton University i z University of California przeprowadzili badanie dotyczące tego, jak sposób notowania wpływa na proces przyswajania i zapamiętywania materiału.

Okazuje się, że studenci, którzy robili notatki na klawiaturze, mieli później problem z selekcją informacji. Natomiast pisanie na kartce papieru aktywuje procesy przetwarzania informacji przez mózg i sprzyja zapamiętywaniu oraz powtarzaniu.

Co jeszcze dzieje się wtedy z mózgiem? Przyswajane na przykład podczas wykładu informacje, pisząc, trzeba parafrazować, skracać, kondensować, stosować skróty – plus trzeba pisać tak, by potem własne notatki rozczytać i zrozumieć.

Zaangażowane zostają te obszary mózgu, które zwykle odpowiadają za kontrolę motoryki. Pisanie w zdecydowany sposób ułatwia naukę, a jednocześnie zeszyt stanowi coś w rodzaju łatwo dostępnego „dysku zewnętrznego”.

może Ci się spodobać
trening mózgu

Trening mózgu – percepcja

Trening percepcyjny jest fundamentem aktywizacji mózgu. Wspiera harmonijny rozwój dzieci i młodzieży, gdyż rozwijając zdolności wzrokowo-przestrzenne ćwiczy także…

Minecraft to gra o wielu zaletach

W Minecrafta młodsi i starsi „tną” już od 2011 roku. Jeśli jesteś rodzicem, zaniepokojonym faktem, iż twoja pociecha…