odręczne pisanie ćwiczy mózg
© Adobe Stock

Odręczne notatki ćwiczą mózg

4 udostępnień
4
0
0

Mózg podziękuje ci, jeśli będziesz starał się pisać odręcznie. To doskonałe ćwiczenie, które w przeciwieństwie do pisania na klawiaturze, pomaga przetwarzać informacje i wzmacniać pamięć.

By poprawić pamięć i kondycję mózgu, należy jak najwięcej pisać odręcznie – donosi Focus. Naukowcy z Princeton University i z University of California przeprowadzili badanie dotyczące tego, jak sposób notowania wpływa na proces przyswajania i zapamiętywania materiału.

Okazuje się, że studenci, którzy robili notatki na klawiaturze, mieli później problem z selekcją informacji. Natomiast pisanie na kartce papieru aktywuje procesy przetwarzania informacji przez mózg i sprzyja zapamiętywaniu oraz powtarzaniu.

Co jeszcze dzieje się wtedy z mózgiem? Przyswajane na przykład podczas wykładu informacje, pisząc, trzeba parafrazować, skracać, kondensować, stosować skróty – plus trzeba pisać tak, by potem własne notatki rozczytać i zrozumieć.

Zaangażowane zostają te obszary mózgu, które zwykle odpowiadają za kontrolę motoryki. Pisanie w zdecydowany sposób ułatwia naukę, a jednocześnie zeszyt stanowi coś w rodzaju łatwo dostępnego „dysku zewnętrznego”.

może Ci się spodobać
modele matematyczne

Modele matematyczne – czym są i gdzie się je stosuje

Wielu z nas zastanawiało się w szkole, jakie zastosowanie w praktyce może mieć matematyka? Matematyk Grzegorz Plichta na przykładzie modeli matematycznych przybliża nam rolę tej dziedziny wiedzy w naszym życiu. Jedną z takich ról jest m.in. prognozowanie zagrożenia epidemicznego.

Jak inwestują kobiety?

Jak chronić swoje oszczędności przed szalejącą drożyzną i inflacją? W co inwestować w okresie nadchodzącej recesji? Jakich instrumentów…