Księżyc widziany z pokładu ISS, fot. NASA

Odkryto „drogę na skróty” na Księżyc

0 udostępnień
0
0
0

NASA wyznaczyła nową, krótszą trajektorię lotu na Księżyc – ten skrót pozwoli oszczędzić czas i paliwo. Odkrycie owo może się też znacząco przyczynić do rozwiązania takich zagadek, jak np. ciemna materia. Świeżo odkrytym szlakiem będzie można wkrótce wysyłać mniejsze, robotyczne statki kosmiczne. „Nowa księżycowa droga nie została wytyczona dla większych statków, transportujących astronautów czy łaziki, a właśnie dla mniejszych maszyn. Te wysyłane są w Kosmos, by prowadzić obserwacje, zbierać dane i poszerzać naukową wiedzę o tym, co dzieje się poza naszą planetą” – pisze Business Insider.

Wiadomo już, że nową drogę pokona statek w ramach projektu Dapper (Dark Ages Polarimeter Pathfinder). Jaki będzie cel jego podróży? Astronauci zamierzają po raz pierwszy zarejestrować fale radiowe o niskiej częstotliwości emitowane w najwcześniejszych epokach wszechświata (gdy dopiero tworzyły się galaktyki).

Jack Burns, astrofizyk z Uniwersytetu Colorado Boulder i lider misji Dapper, przyznał, że odkrycie nowej drogi na Księżyc zostało wymuszone przez poszukiwanie oszczędności – i opatentowane jak każdy inny wynalazek.

może Ci się spodobać

Dożyj setki na diecie bezmięsnej

Portal Live Kindly przygląda się pięciu regionom świata zwanym „niebieskimi strefami” lub „strefami nieśmiertelności”. Ludzie mieszkający tam są…

Do łask wrócą miasta-ogrody?

Czy w XXI wieku możliwe jest pogodzenie świata miejskiego i wiejskiego? Na to pytanie stara się na łamach…
Pomniki "Oskarów" w Hollywood

Oscary po nowemu

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zamierza wprowadzić nowe zasady przyznawania nominacji w kategorii „najlepszy film”: Scenariusz filmu…