spełnianie marzeń
© Adobe Stock

Od marzenia do spełnienia

2 udostępnień
2
0
0

Jak wytyczać cele?

Sprawdzoną metodą wyznaczania celu jest model SMART, który mówi o tym, że cel musi być:

S – simple, czyli prosty, jasny. Wskaż dokładnie, co chcesz osiągnąć. W przykładzie „więcej zarabiać” możesz określić, czy to ma być podwyżka, nowa praca, a może dodatkowe źródło dochodu;

M – measurable, czyli mierzalny, konkretny. Ile więcej chciałabyś zarabiać? Potrzebujesz określić konkretną kwotę;

A – achievable, czyli osiągalny, możliwy do spełnienia. Czy faktycznie jesteś w stanie osiągnąć tę kwotę w danym okresie?

R – relevant, czyli realistyczny. Czy masz wystarczające możliwości, umiejętności, aby zarobić dodatkowe pieniądze?

T – timely defined, czyli określony w czasie. W jakim czasie chcesz dojść do poziomu wyższych zarobków? Podaj konkretną datę, okres.

Pamiętaj, że cele mają służyć Tobie, a nie odwrotnie. Dlatego co jakiś czas wracaj do nich, weryfikuj je, sprawdzaj, czy nie trzeba czegoś zaktualizować, zmienić.

Może zainteresuje Cię: Pionierski catering makrobiotyczny w Polsce, gotowany według 5 przemian

Odpowiednie nastawienie też jest ważne

Gdy tworzysz swoje marzenia, najważniejsze pytanie brzmi: „Co?”. Co chcesz umieścić na mapie marzeń? Co sprawia, że Twoje serce się raduje? Za czym tęskni Twoja dusza? Co Cię uszczęśliwi?

Oczywiście umysł zaraz podsunie pytanie „Jak?”, to znaczy: jak zamierzasz to osiągnąć, jak niby ma Ci się to udać? Wewnętrzny krytyk może dorzucić od siebie kilka kolejnych ograniczających przekonań, takich jak: przecież to niemożliwe, Ty się do tego nie nadajesz, daj spokój…

Żeby było ciekawiej, okaże się, że także w swoim otoczeniu znajdziesz opinie i głosy osób, które autorytarnie stwierdzą, że przecież to będzie strasznie trudne zadanie, że ludzie już próbowali i im się nie udało, żebyś przestała się łudzić i cieszyć, bo i tak nic z tego nie będzie.

Twoją skuteczną obroną przed tego typu atakami jest odpowiedni sposób myślenia. Nie pozwól, aby negatywne myśli lub czarne scenariuszy odebrały Ci radość czy motywację do działania.

Zauważ, jakie głosy i przekonania pojawiają się najczęściej w Twojej głowie. Spisz je na kartce. Konkretne słowa i zwroty. Tylko w ten sposób możesz z nimi pracować.

Następnie zmień je na wspierające myśli i przekonania. Możesz to zrobić sama lub skorzystać z pomocy coacha.

Zarządzaj swoim czasem i energią

Gdy masz określone cele, dokonaj decyzji, w jaki sposób będziesz zarządzała swoim czasem. Prawdopodobnie będziesz musiała zrezygnować z pewnych czynności, wyznaczyć priorytety.

W pierwszej kolejności radzę Ci przyjrzeć się, ile czasu pochłaniają z Twojego dziennego grafiku media społecznościowe, internet, seriale. Oczywiście odpoczynek jest bardzo ważny, nie zachęcam do całkowitej rezygnacji z tej formy relaksu, jeśli sprawia Ci przyjemność. Chodzi mi bardziej o taki czas, który przecieka między palcami. Sama doskonale wiem, jak to jest wejść na Instagram, żeby sprawdzić jedną rzecz i spędzić tam pół godziny (albo i więcej)!

Miej świadomość, że tutaj chodzi nie tylko o Twój czas, ale i energię. Przeskakiwanie z zadania na zadanie, robienie kilku rzeczy naraz (które de facto jest tym samym) pochłania ogromne ilości energii. Przyjrzyj się też, jakie czynności możesz ograniczyć. Może niektóre spotkania towarzyskie, na które tak naprawdę nie masz ochoty? Może możesz poćwiczyć w domu, zamiast dojeżdżać na zajęcia?

Życie w ciągłym pośpiechu, stresie, zarywanie nocy, zamartwianie się, zjadanie mało zdrowych przekąsek, które akurat są pod ręką, kłótnie, sprzeczki – to wszystko kradnie Twoją cenną energię! Potrzebujesz jej na coś dużo ważniejszego.

Na zakończenie…

Na koniec mój mały apel do Ciebie.

Nigdy z siebie nie rezygnuj! To Twoje życie. Od Ciebie zależy, jak je przeżyjesz. Tylko Ty możesz kreować w swoim życiu więcej chwil radości, szczęścia, spełnienia.

I pamiętaj, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

może Ci się spodobać