spełnianie marzeń
© Adobe Stock

Od marzenia do spełnienia

1 udostępnień
1
0
0

Masz już opracowane swoje marzenia. Na samą myśl o nich uśmiechasz się. Reszta zależy od Ciebie: albo swoje pragnienia pozostawisz w sferze marzeń, albo przystąpisz do ich realizacji. Bo marzenia się spełnia.

W powiedzeniu, że marzenia się spełnia zawarty jest jeden bardzo ważny warunek. Twoja aktywność. Odpowiedzialność.

Przeczytaj także: Po co nam marzenia?

Oczywiście silne pragnienie i wzniosłe emocje – zgodnie z prawem przyciągania – są niezbędne, by marzenia zaczęły zbliżać się do Twojego życia. Jeśli jednak na tym zakończysz, skoncentrujesz się  tylko na tym, możesz się rozczarować. 

Ważne jest działanie

Twoja moc sprawcza i moc kreatorki polega na Twojej aktywnej postawie, na działaniu. Można chcieć wielu rzeczy, można marzyć o wspaniałym życiu, o podróżach, wspaniałej pracy, udanym związku, zdrowym, sprawnym ciele, większych zarobkach. Jeśli jednak pozostawisz te kwestie tylko w umyśle, w sferze pomysłów, wizji, idei, nie spodziewaj się spektakularnych rezultatów.

Jestem głęboko przekonana, że życie (los, szczęście) sprzyja tym, którzy działają. Żebyś lepiej to zrozumiała, wyobraź sobie, że musisz wykazać, udowodnić, że Twoje marzenia traktujesz jak najbardziej serio, że faktycznie Ci na nich zależy, że nie są to tylko chwilowe zachcianki czy kaprysy.

Podejmując odpowiednie kroki, pokazujesz, że naprawdę zależy Ci na osiągnięciu swoich pragnień. Wykazujesz się zaangażowaniem, konsekwencją, zdrowym uporem. Swoją postawą mówisz: „Tak, to są moje marzenia i chcę je zrealizować”.

Trzy składowe działania

Na czym polega działanie, które doprowadzi Cię do spełnienia marzeń? Według mnie kluczowe są trzy elementy:

  • wyznaczenie celów,
  • odpowiednie nastawienie,
  • mądre zarządzanie czasem i energią.

Marzenia a cele

Twoje marzenia są pewną wizją, doświadczeniem, pragnieniem, ideą, pomysłem. Dają Ci doskonałe samopoczucie. Na samą myśl o nich czujesz błogość. Marzenia jednak żyją w Tobie, w Twojej głowie, tam się zaczynają i tam się kończą. By dojść do tego miejsca, które chociażby umieściłaś na swojej mapie marzeń, potrzebujesz wytyczyć jasno określone cele.

Mistrzowie osiągania zaczynają od dobrze zdefiniowanego „niemożliwego” celu, na którym im szalenie zależy, a potem starannie tworzą ścieżkę, która łączy ich „tutaj” z ich „tam”.

Robert K. Cooper

Cel, podobnie jak marzenie, zaczyna się w głowie, ale kończy się realizacją (a przynajmniej takie jest założenie). Żeby cel można było zrealizować, musi być jasno sprecyzowany, konkretny, rzeczowy, zrozumiały, określony. 

Marzenie jest często dość ogólnikowe. Przypomina piękny obłoczek, który cieszy, ale nie można go złapać. Wiele osób mówi na przykład, że chce więcej zarabiać. Czym jest to „więcej”? Dla każdego może to oznaczać coś innego.

A „szczęśliwa rodzina”? Tutaj też nie ma jednej recepty dla wszystkich. Jaki partner? Jaki typ relacji? Czy w tym założeniu są dzieci? Jeśli tak, to ile? To tylko kilka pytań.

Cel pomoże sprecyzować nasze pragnienie. Nawet jeśli ten cel jest duży, można rozbić go na mniejsze, łatwo wykonalne kroki. Tak opracowany plan zwiększy skuteczność naszych działań.

może Ci się spodobać
żałoba

Jak poradzić sobie z żałobą?

„Jedynym sposobem na odnalezienie spokoju jest pozwolenie przeszłości na bycie przeszłością” – mawiała dr Elisabeth Kübler-Ross, autorka książki…

Jak być dla siebie wsparciem?

Jak reagują najbliżsi, gdy mówisz, że życie przestało Cię cieszyć? Pewnie nie rozumieją, o co chodzi. „Przecież masz…