kreatywność dzieci
Paulina Maciaszek, fot archiwum prywatne

Obcowanie ze sztuką – jak obudzić kreatywność dzieci

52 udostępnień
52
0
0

Wspomniała pani o kartce czy o udostępnieniu dziecku kawałka ściany na twórczość. A inne płaszczyzny do malowania?
Materiałem do malowania nie musi być tylko kartka. Rezygnując z dobrze znanej dziecku białej kartki A4 i wprowadzając coś nowego, rozwijamy jego ciekawość i kreatywność. Na początek warto użyć również kartonu (gładkiego lub falistego), folii aluminiowej, folii bąbelkowej. Nie powinniśmy bać się dużych formatów. Z moich doświadczeń wynika, że wprowadzenie u dziecka w wieku przedszkolnym profesjonalnych narzędzi i materiałów, np. podobrazia, podnosi rangę wspólnego malowania, jest bardziej ekscytujące, dodaje pewności siebie. Dzieci mają wtedy poczucie, że malują prawdziwe obrazy, że zostały docenione. Odbierają to jako poważne traktowanie, zaufanie ich umiejętnościom.

Tej autorki: Potwór

Mając kontakt z małymi dziećmi obserwuję, że dzieci chętnie sięgają po ciemne barwy. Dlaczego?
W pedagogice rysunek jest jednym z narzędzi pomocniczych w diagnozie czy wychwyceniu nieprawidłowości w rozwoju emocjonalnym dziecka. Wychowawcy poświęcają mu dużo uwagi, interpretują. Z tego powodu wielu rodziców obawia się, że dziecko używające do malowania wyłącznie ciemnych barw, zwłaszcza czarnej, wysyła niepokojące sygnały. Najczęściej jednak nie jest to efekt nieprawidłowości, a ciekawości dziecka.

Obserwuje się, że dzieci, które na co dzień wychowują się w jasnym, naturalnym, harmonijnym otoczeniu częściej sięgają po farby ciemne, które są ciekawe, nieznane, dające większy kontrast, wyraziste, nowe. Fascynacja ciemnymi kolorami przemija około trzeciego roku życia i dzieci coraz częściej sięgają również po inne kolory.

Może zainteresuje Cię: Jak izolacja z powodu COVID-19 może wpływać na psychikę dzieci?

Żyjemy w trochę nietypowych czasach. Placówki oświatowe, domy kultury są zamknięte i rodzice muszą być animatorami wolnego czasu swoich dzieci. Często nie mają odpowiedniego wykształcenia, wiedzy na temat sztuki. Gdzie mogą szukać pomocy?
Rzeczywiście instytucje kultury, które wychodziły naprzeciw tym potrzebom zostały zamknięte i wszystko spoczywa teraz w rękach rodzica. Zauważam jednak, że rodzice coraz częściej rozumieją potrzeby dziecka związane z obcowaniem ze sztuką, jej tworzeniem i odbiorem.

Poza tym wielu animatorów kultury stara się wesprzeć rodziny w tym trudnym czasie. Organizacja warsztatów online dla dzieci nie jest do końca dobrym pomysłem, ponieważ ekran rozprasza uwagę. Poza tym powinniśmy raczej ograniczać korzystanie z ekranów u dzieci, a nie dodatkowo je bodźcować. Polecam więc skorzystać z oferty instytucji kultury, która wspiera kompetencje rodziców w zakresie edukacji kulturalnej. W sieci znajduje się wiele filmów, tutoriali, webinariów o tym, jak sztukę wprowadzać do życia rodzinnego. Dodatkowo na rynku jest dostępnych kilka pozycji książkowych, które w sposób przystępny dostarczą rodzicom potrzebnej wiedzy.

Proszę polecić książki, po które warto sięgnąć.
Moim zdaniem warto przeczytać Odkrywanie śladu. Czym jest zabawa malarska Arno Sterna. To pozycja zarówno dla rodziców, jak i profesjonalistów. Przekonuje nas, że spontaniczne malowanie dziecka, pozbawione oczekiwań dorosłych, jest ważnym elementem zabawy i rozwoju. Uwalnia nas od myślenia, że to co namaluje dziecko powinno coś znaczyć lub coś przedstawiać. Udowadnia, że proces jest ważniejszy od efektu finalnego.

Anna Weber napisała #Wychowanie przez sztukę – interesujący poradnik dla rodziców, jak krok po kroku wprowadzać elementy sztuki, głównie malarstwa i muzyki do naszego domu. Znajdują się w nim pomysły i inspiracje na domowy kontakt ze sztuką.

Wart polecenia jest „Kukumag” nr 4/2020, który w całości został poświęcony sztuce i jej walorom. W magazynie znajduje się też szereg aktywności twórczych inspirowanych różnymi technikami i stylami malarstwa. Rodzice znajdą tam gotowe listy potrzebnych materiałów oraz scenariusze.

Ciekawe propozycje jak łączyć różne dziedziny sztuki, np. muzykę z malarstwem, a także jak przełożyć różne techniki rysunkowe na warunki domowe umieszczono w „Magazynie Kreda” na 25, zatytułowanym „Sztuka”. Źródeł inspiracji dla rodziców jest wiele, warto z nich korzystać.


kreatywność dzieci
Paulina Maciaszek, fot archiwum prywatne

Paulina Maciaszek – animatorka kultury, pedagożka, instruktorka warsztatów artystycznych i edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i rodziców, trenerka Smyko-Multisensoryki® i Sensoplastyki, doradczyni noszenia w chustach i nosidłach. Na co dzień związana z ARTzoną Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie, gdzie aktywnie działa na rzecz edukacji kulturalnej oraz zmian w myśleniu o dzieciach jako twórcach i odbiorcach sztuki.

może Ci się spodobać

Ciało jest najważniejsze

Blokady w ciele, bo dostały po łapach?Tak. Mózg działa tak, że zapisuje tylko zdjęcia, nie całe sceny. Nasze…

Biznes oparty na wartościach

Może pan podać przykład takich wyborów konsumenckich ze względu na wartości?Dobrze pokazał to kiedyś prof. Hausner, dając przykład…

Kobieta z misją, Królowa we flow

W książce dużo piszesz o bardzo ciekawej metodzie biznesowej, którą pracujesz ze swoimi klientami – o Talent Dynamics.…