© Pixabay

O lepszy los zwierząt

0 udostępnień
0
0
0
Ekolodzy, animalsi, etycy, przedstawiciele psychologii porównawczej, filozofowie, futuryści – od dawna zakładają, że wyzwolenie ludzi może się zacząć od wyzwolenia zwierząt.

Choć wciąż wielu osobników z gatunku homo sapiens broni antropocentrycznej wizji świata i uważa walkę o prawa zwierząt za przejaw wielkomiejskiej fanaberii, krok po kroku, coraz wyraźniej przebija się zalążek świadomości zbiorowej, który sprawia, że „roślinniejemy”, coraz częściej buntujemy się wobec bezsensownego cierpienia innych istot, stajemy się na to cierpienie wrażliwsi i nie przechodzimy obok niego obojętnie. Ludzi z tej nowej fali zapewne ucieszy news, że w Polsce pojawiła się szansa na poprawę losu zwierząt. Nowo powołany przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego pełnomocnik do spraw ochrony zwierząt Wojciech Albert Kurkowski, w wywiadzie dla Oko.press, daje na to pewną nadzieję. „Jestem przeciwnikiem [uboju rytualnego – przyp. red.], absolutnie. To zadawanie zwierzętom zbędnego cierpienia tylko po to, by sprawić przyjemność osobom religijnym” – mówi. – „Zdaję sobie sprawę z tego, że w naszym kraju [branża futrzarska – przyp. red.] jest to dochodowa gałąź rolnictwa. Chętnie przyjrzę się temu, jak ta branża funkcjonuje za granicą. Być może znajdę tam rozwiązania prawne, których wprowadzenie w Polsce pozwoli na zredukowanie lub nawet całkowite zniwelowanie przemysłu futrzarskiego w Polsce. Nie wykluczam więc tej opcji”. I jeszcze: „Być może zbyt duży nacisk położono dotychczas na zabijanie dzików, a za mało skoncentrowano się na ochronie zwierząt gospodarskich przed wirusem”. Wygląda na to, że wizja dobrostanu zwierząt według Kurkowskiego jest zgoła inna niż wizja prezentowana przez nasz rodzimy resort rolnictwa, a to naprawdę dobra wiadomość.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Flippy – robotyczny kucharz

„I jeszcze frytki do tego!” – w White Castle, najstarszej restauracji z hamburgerami w USA, to zdanie wypowiemy…

Dożyj setki na diecie bezmięsnej

Portal Live Kindly przygląda się pięciu regionom świata zwanym „niebieskimi strefami” lub „strefami nieśmiertelności”. Ludzie mieszkający tam są…