Mural z cyklu „Eko-murale SKARPA”: Alternatywa: energia wiatru, wody i słońca, ul. Witosa 5, A. Prostowski i Wyczes, fot. Anna N. Kmieć

O ekologii na toruńskim blokowisku, czyli „Eko-murale SKARPA”

23 udostępnień
23
0
0

„Eko-murale SKARPA” to projekt, w ramach którego na szczytach czteropiętrowych bloków osiedla Na Skarpie w Toruniu stworzono cykl pięciu murali o treściach ekologicznych. W ten sposób na około 800 metrach powstała spójna ścieżka edukacyjna, której przejście zajmuje około 45 minut. Prawdopodobnie jest to pierwsza ścieżka ekologiczna ulokowana na terenie blokowiska.

Inicjatywa i twórcy

Obrazy tworzące ścieżkę nawiązują m.in. do historii ognia, elektryczności, degradacji środowiska naturalnego oraz możliwości wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Autorką wszystkich rysunków jest Zuzanna Młotek, czyli Susie Hammer, polska artystka mieszkająca i tworząca głównie w Hiszpanii. Bohaterka jej murali to postać o imieniu Energia. Występuje na wszystkich pięciu malowidłach: niejako towarzyszy spacerowiczom, objaśniając im ważne kwestie, związane m.in. z ekologią, rozważnym produkowaniem i korzystaniem z energii. Obrazy na ściany bloków przenieśli toruńscy artyści streetartowi: Andrzej Prostowski oraz Wyczes.

Edukacja: warsztaty, aplikacja, przewodnik

Dzieła dopełniają zróżnicowany program edukacyjny i oprawa dydaktyczna oferowana przez dedykowaną projektowi aplikację mobilną na smartfony. Dzięki temu każdy może pójść na wirtualny lub realny spacer albo przejechać rowerem wzdłuż ścieżki, korzystając równocześnie ze specjalnie przygotowanej mapy i opisu treści oglądanych murali. To doskonały pomysł na rodzinną wyprawę nie tylko dla mieszkańców osiedla Na Skarpie czy Torunia, ale także dla przybywających do miasta turystów, którzy lubią wnikliwie eksplorować miejską dżunglę.

Aplikacja posiada opcję wykonywania zadań oraz rozwiązywania łamigłówek przy każdym muralu, dlatego sprawdza się w grach terenowych, przygotowywanych dla szkół. To świetny pomysł na to, aby przeprowadzić tu plenerową lekcję przyrody, fizyki lub plastyki. Ponadto pierwszy i ostatni mural umieszczone są na blokach, stojących w pobliżu przystanków autobusowych, tak aby ułatwić dotarcie tu uczniom i nauczycielom ze szkół, położonych np. w innych częściach Torunia, a także turystom, chcącym tu dojechać z centrum miasta.

W ramach projektu powstał także przewodnik, dzięki któremu korzystający z aplikacji mogą uzupełnić wiedzę, dotyczącą m.in. rewolucji przemysłowej lub degradacji środowiska oraz poczytać o prawidłowej interpretacji umieszczonych na ścianach grafik. Broszurę zaprojektowała Katarzyna „Kombi” Jankowska, toruńska działaczka, szefowa Kulturhauzu i Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu. Całość uruchomiono 1 października 2016 roku. Dopełnieniem projektu były wówczas prelekcje dla nauczycieli, wolontariuszy, przewodników turystycznych i wszystkich osób, zainteresowanych prowadzeniem zajęć na ścieżce.

Co przekazują murale?

Spacerując pomiędzy blokami, możemy śledzić historię i losy dziewczynki – Energii, która zapoznaje nas z tematyką, dotyczącą energii elektrycznej: jej dziejów, wykorzystania i roli, jaką pełni w życiu każdego człowieka. Jak widzimy na fotografiach, raz wesoła, raz zatroskana, innym razem smutna bohaterka, w zależności od treści, znajdującej się na muralu i przesłania, jakie on niesie, przekazuje związane z nimi emocje.

Mural z cyklu „Eko-murale SKARPA”: Energia u zarania dziejów, ul. Szarych Szeregów

Pierwszy przystanek spaceru to blok przy ulicy Szarych Szeregów 2. Oglądając umieszczone na nim malowidło: „Energia u zarania dziejów”, cofamy się o kilkaset lat, aby móc poznać genezę wykorzystywania przez człowieka ognia, którego źródłem były początkowo zjawiska przyrodnicze: pioruny i pożary lasów. Dowiadujemy się przede wszystkim o tym, że ujarzmienie ognia to jeden z największych wynalazków człowieka pierwotnego, znacząco wpływający na dalszy rozwój ludzkości. Począwszy od tego, że ogień to źródło ciepła i światła, a także sposób ochrony m.in. przed dzikimi zwierzętami, aż po jego rolę w rozwoju techniki. Ponadto, ogień pełnił ważną rolę w wymiarze społeczno-kulturowym: od początku zajmował znaczące miejsce w kulturach wielu społeczności jako obiekt czci i kultu, a ognisko było symbolem miejsca, przy którym koncentrowało się życie rodzinne i zacieśniały więzi społeczne.

może Ci się spodobać

Sztuka zaangażowana

Pomysłodawcy Art Moves Festival chcą prezentować szerokiej publiczności sztukę poruszającą problemy współczesnego świata. Wykorzystują do tego billboardy, citylighty i ekrany LED.
rybitwy czarne biebrza

Biebrza – oto, co chcemy zniszczyć

Biebrzański Park Narodowy to jeden z ostatnich ptasich rajów Europy oraz unikalne i najlepiej zachowane torfowiska na europejskiej części naszego kontynentu. Budowa drogi ekspresowej na jego terenie budzi protesty ekologów.

Wolimierz – dobra wspólnota

Jak z upadającej wsi stworzyć miejsce przyciągające kreatywne, wolne dusze? Jak w pozbawioną życia wioskę tchnąć energię i…