Noworoczne zwyczaje nieznane w Polsce

1 udostępnień
1
0
0

Całuśny wieczór

noworoczne zwyczaje
© Adobe Stock

To sposób na przywitanie Nowego Roku w Wenecji. Na placu św. Marka zbierają się tysiące mieszkańców oraz turystów, by w świetle fajerwerków „przecałować” nowy rok. W tym roku z racji COVID całuśność ma zostać ukrócona, ale wszyscy trzymają kciuki za koniec pandemii w nowym roku i powrót do… tradycji.

Noc ze zmarłymi

noworoczne zwyczaje na cmentarzu
© Adobe Stock

Mieszkańcy Talca w Chile noc z 31 grudnia na 1 stycznia lubią spędzać ze zmarłymi członkami rodziny. Ćwierć wieku temu członkowie lokalnej rodziny przeskoczyli cmentarny płot, by powitać nowy rok ze zmarłym ojcem. Pomysł okazał się być zaraźliwy. Teraz całe sąsiedztwa gromadzą się wokół grobów swoich najbliższych i z szampanem oraz zakąskami wkraczają z duchami przodków w nowy rok.

Może zainteresuje Cię: Islandia – wyspa ognia, lodu, gejzerów i wulkanów

Bieg z walizką

noworoczne zwyczaje bieg z walizką
© Adobe Stock

W Nowy Rok Kolumbijczycy, prowokując przygodę i pojawienie się podróży w ich życiu w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy, praktykują ciekawy, choć nieco wariacki zwyczaj. Po wybiciu północy, wielu z nich zaczyna spacerować lub biegać wokół domów z pustymi walizkami w rękach. Wszystko to w nadziei, że przyszły rok wypełni te walizki, a podróże naprawdę nastąpią.

108 uderzeń dzwonu

noworoczne zwyczaje bicie w dzwony
© Adobe Stock

O północy w Japonii buddyjskie świątynie rozbrzmiewają dźwiękiem stu ośmiu uderzeń dzwonów. Ma to odstraszyć 108 złych człowieczych pasji. Japończycy wierzą, że joyanokane, czyli bicie w dzwony, oczyści ich z grzechów nazbieranych w odchodzącym roku. Tradycyjnie 107 uderzeń wybrzmiewa w starym roku, a ostatnie jest już w nowym. Wiele osób decyduje się tego dnia na danie toshikoshi soba, czyli gryczany makaron, który ma symbolizować długie życie.

Niezdarność pożądana

W Nowy Rok w Szwajcarii warto być niezdarnym. Tego dnia Szwajcarzy starają się dyskretnie, a skutecznie upuścić deser (najczęściej lody), co – jak wierzą – ma im przynieść pokój i pomyślność w nowym roku.

O interesujących zwyczajach świątecznych przeczytasz: Boże Narodzenie: 7 ciekawych świątecznych zwyczajów

Jak Wam się podoba taka barwność i różnorodność noworocznych zwyczajów na naszym globie? Który z nich chętnie widzielibyście w Polsce?

może Ci się spodobać
poczuj pl marzena filipczak

Poczuj Polskę – zwiedzaj sensorycznie

W powietrzu Eksplorować Polskę można nie tylko drogami wodno-lądowymi, ale także z powietrza. Zaczynając od najniższych lotów, Poczuj.PL…