Noworoczne zwyczaje nieznane w Polsce

1 udostępnień
1
0
0

Palenie stracha na wróble

noworoczne zwyczaje palenie stracha na wróble
Palenie stracha na wróble © Adobe Stock

To tradycja na przywitanie nowego roku w Ekwadorze. Strachy na wróble konstruowane są, jak zresztą i w innych częściach świata, na figury polityków oraz celebrytów, a potem podpalane. Zniszczenie año viejo (starego roku) oznacza pozbycie się złych rzeczy ze starego roku i wkroczenie w nowy w „stanie czystym”. Kukły robione są ze starych ubrań, wypełnionych papierem. Korzenie tradycji sięgają prawdopodobnie 1895 roku, kiedy to epidemia żółtej febry uderzyła w miasto Guayaquil. Trumny ze zwłokami były wtedy palone w celach dezynfekcji i oczyszczenia miasta.

Wszystko musi być okrągłe

Mieszkańcy Filipin wierzą, że otoczenie się w Nowy Rok okrągłymi przedmiotami (symbolizującymi monety) przyniesie pieniądze i dobrobyt. Sprawa traktowana jest poważnie. Filipińczycy zakładają ubrania w kropeczki, w domach i restauracjach pojawiają się okrągłe dania, ludzie nieustannie obracają tego dnia monety w palcach i kieszeniach, wszystko, by pomóc nowemu rokowi w spełnieniu ich oczekiwań.

Uważaj, kto pierwszy przekroczy próg domu

noworoczne zwyczaje
© Adobe Stock

W Szkocji ważną noworoczną tradycją jest quaaltagh. Zwyczaj ten zakłada, że pierwszą osobą przechodzącą przez próg po północy powinien być ciemnowłosy mężczyzna, niosący określone prezenty, takie jak: monety, węgiel, chleb, sól i oczywiście whiskey. Dzięki temu nowy rok ma szansę być szczęśliwym. Obyczaj ten wywodzi się z czasów wikingów, kiedy to wizyta jasnowłosego, wysokiego mężczyzny, na ogół trzymającego miecz czy siekierę, oznaczała… problemy. Tak więc w Nowy Rok w Szkocji blondyni nie są mile widzianymi gośćmi.

Wyrzucanie mebli

noworoczne zwyczaje wyrzucanie mebli
© Adobe Stock

Tak Nowy Rok świętują w Neapolu. Dawniej zgodnie z ową tradycją z okien leciały wszelakiego rodzaju i gabarytu przedmioty. Od tosterów po niechciane lodówki. To pozbywanie się przedmiotów symbolizować miało nowy start i pozbycie się starego, obciążającego balastu. Obecnie, aby zapobiec wypadkom, większość mieszkańców Neapolu ogranicza się do wyrzucania przez okna jedynie małych przedmiotów. Podobny zwyczaj praktykowany jest również w Johannesburgu w RPA.

może Ci się spodobać