rzeka woda
© Adobe Stock

„Nowa” woda z rzek jest brudna, trzeba przeczekać aż spłynie

0 udostępnień
0
0
0

Jedna trzecia wody płynącej w rzekach na świecie pochodzi z niedawnych opadów deszczu i topniejącego śniegu, które trafiają do rzek w ciągu trzech miesięcy. To m.in. woda, którą ludzkość czerpie ze zbiorników powierzchniowych.

National Geographic opisuje badania opublikowane w „Nature Geoscience”. Naukowcy z USA, Szwajcarii i Kanady ustalili, że woda, której w rzekach przybywa w wyniku opadów albo topnienia śniegu, czyli ta „nowa”, jest znacznie brudniejsza niż „stary”, regularny nurt. Od opadów deszczu czy śniegu do spłynięcia „nowej” wody do rzek mijają trzy miesiące, a woda w rzekach szybciej przemieszcza się na równinach. Naukowcy ustalili, że w momencie, gdy w danym regionie ludzie korzystają z wody ze zbiorników powierzchniowych, czyli rzek i jezior, potrzebne są lokalne badania tempa spływania tej brudniejszej części wody. „Obliczenie czasu, którego woda potrzebuje, by przepłynąć przez dany teren, jest szczególnie istotne w przewidywaniu retencji, tempa przemieszczania się i tego, co dzieje się z substancjami rozpuszczonymi w wodzie, nutrientami i skażeniami – podkreślono w opisie badania”. W ten sposób można by poprawić jakość wody na świecie.

może Ci się spodobać
inteligencja roślin

Inteligencja roślin

Czy rośliny komunikują się pomiędzy sobą, światem? Czy potrafią reagować na bodźce zewnętrzne, rozwiązywać problemy? Od stuleci traktujemy…