ludzie bojący się bliskości
Niekochalni © Adobe Stock

Niekochalni: ludzie bojący się bliskości

5 udostępnień
5
0
0

Psycholog i seksuolog Andrzej Gryżewski opowiada dziennikarce „Charakterów” o tym, kim są „niekochalni” – czyli ludzie, którzy tak bardzo boją się bliskości, że znikają po wspólnej nocy albo wszczynają kłótnie, by zbojkotować dobrze zapowiadający się związek.

Psycholog stawia tezę, że w miłości jest jak w kasynie – aby wygrać, trzeba zaryzykować. Z poznawaniem nowej osoby i budowaniem bliskości jest podobnie – należy odsłonić się, dać się poznać, jest to zawsze rodzaj loterii. Są osoby, które tak panicznie boją się przegrać, że nie podbijają stawki i wolą uciec niż sprawdzić, czy tym razem uda im się zbudować coś trwałego.

Czytaj także: Pięknie odmienni – jak naprawić związek

„Dla niektórych osób taka perspektywa jest szczególnie ryzykowna, wręcz przerażająca, zwłaszcza gdy związek staje się bliższy. Obawiają się, że partner nimi zawłaszczy, zagarnie ich albo będzie kastrować” – twierdzi ekspert i dodaje, że takie osoby często podświadomie wybierają związki na odległość. Co się za tym kryje? Najczęściej nieobecni, zawłaszczający lub nieakceptujący rodzice! „ U osób, które mają lęk przed bliskością, zauważyć można schemat wadliwości, czyli poczucie bycia niewystarczającym albo schemat deprywacji emocjonalnej, który powstaje, gdy bliska ważna osoba cały czas podważa emocje dziecka” – czytamy. Często taka osoba na co dzień czuje się potwornie samotna, jest w stanie zaspokajać się pornografią i cyberseksem przez internet, znajomym zaś opowiada, że jest zadowolona z życia, ale to nieprawda.

Na terapii taki pacjent ma szansę przerobić własne lęki, dojść do ich źródła. Bardzo trudno jest takie blokady przełamać samemu i prawie nigdy się to nie udaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać

Żyjąc w związku z narcyzem

Kochasz go, on też kocha… siebie. Jak wytrwać w takiej relacji i nie zwariować, podpowiada Zwierciadło. Narcyz to…