uchodźcy niechciani
© Adobe Stock

Niechciani

1 udostępnień
1
0
0

– W dorosłym życiu chcę być pogranicznikiem – postanawia nastoletnia Khava, jedna z siedmiorga dzieci Mainy, czeczeńskiej uchodźczyni. Khava chce być miłym pogranicznikiem, takim, który szanuje ludzi i nie łamie ich praw. Ale to niejedyna motywacja dziewczynki. Najważniejszy powód swojego postanowienia Khava skrywa głęboko w sercu.

17 – tyle prób podejmowała Maina, chcąc przekroczyć w Brześciu granicę z Polską. I tak dobrze, bo jej rodaczka Zariema potrzebowała tych prób aż 56.

Męża Mainy porwała czeczeńska służba bezpieczeństwa. Przyszli, zabrali i słuch po nim zaginął.

– Jak zabrali męża, zaraz pewnie przyjdą po synów – przestraszyła się Maina. – Ibrahim ma 16 lat, on będzie następny – poczuła i zdecydowała: – Trzeba uciekać.

Uciec z ogarniętego terrorem kraju nie jest łatwo, nawet gdy ratujesz wyłącznie samego siebie. Ale spróbuj to zrobić z siedmiorgiem dzieci. Mainie jednak udało się dotrzeć do polsko-białoruskiej granicy z całą gromadą pociech.

– A czego się tutaj pchacie?! – słyszy na granicy. – Nie możecie jechać do Chin czy Turcji? – syczą z niechęcią pogranicznicy.

Jakoś jednak nie daje się upchnąć dzieciaków w walizkę i pojechać na egzotyczną wycieczkę krajoznawczą. Dlatego Maina pół roku koczuje z siedmiorgiem swoich dzieci na dworcu w Brześciu.

Czekanie

Mijają tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem. Maina ma coraz bardziej pokłute ręce, na co zwracają uwagę nawet pogranicznicy. To od szycia lalek, które później trafiają do Polski, a ze sprzedaży których Maina będzie kupować jedzenie dla siebie i dzieci.

W trakcie tak długiego czekania można stracić nadzieję, że ktoś na granicy w końcu otworzy szlaban i powie: „Wchodźcie”. Przez pół roku można popaść w marazm, można zacząć łudzić się, że może można by wrócić, skąd się uciekło i że wcale nie będzie tak źle. Ale Maina zbyt wiele już widziała, zbyt wiele „zniknięć” i śmierci bliskich przeżyła, by pozwolić rozwinąć się takim złudzeniom. Dlatego czeka. Czeka i liczy na cud.

To chyba podczas tego czekania na granicy Khavie, córce Mainy, po raz pierwszy przechodzi przez głowę myśl, że gdyby ona była na miejscu pograniczników, postępowałaby inaczej.

– Durnie – słyszy, jak pograniczników nazywają inne koczujące w Brześciu dzieciaki.

Ona byłaby inna, gdyby była pogranicznikiem – myśli. Inaczej traktowałaby ludzi. Przede wszystkim nie traciłaby z oczu tego, że są ludźmi. A dla ludzi trzeba być miłym. Bo jak się jest miłym, to nawet jak życie daje człowiekowi w kość, w zetknięciu z życzliwością, ono staje się jakoś bardziej znośne. Ale wtedy, gdy ta myśl pojawia się w głowie Khavy, ta jeszcze nie wie, że w ciągu paru kolejnych miesięcy myśl ta mocno ewoluuje i przerodzi się w działanie. Na razie Khava z rodzeństwem i mamą czekają.

Oprócz nich na dworcu w Brześciu czekają też inne kobiety. Na przykład Madina, która do białoruskiego Brześcia przyjechała wraz z mężem i trójką dzieci. Najpierw wynajmowali pokój, ale kiedy skończyły im się pieniądze, jak dziesiątki czeczeńskich rodzin, trafili na dworzec. Madina wspaniale gotuje. Marzy o tym, że jeśli zdarzy się cud i znajdzie azyl w Polsce, założy bar i dobrze zagospodaruje swój kulinarny talent. Ale to marzenie pojawia się tylko na chwilę, niewyraźnie i bardzo nieśmiało, gdzieś w dalekich zakątkach jej głowy. Madina bowiem nie przywykła do marzeń. Towarzyszący jej mąż – pijak i przemocowiec – skutecznie jej te marzenia udaremnia. W tym związku ona nie ma głosu ani praw. O tych usłyszy dopiero w Polsce, gdy za jakiś czas przepuszczą ją z rodziną przez granicę, a potem w imię tych praw wydalą z Polski jej męża i na wiele lat zakażą mu wjazdu na teren Unii. Wtedy Madina pozwoli sobie, by marzyć. Na razie jednak czeka. I nie wie, co będzie dalej.

Od końca 2015 roku polska straż graniczna na przejściu Terespol–Brześć zaczęła blokować napływ uchodźców. Według prawa pogranicznicy powinni przyjąć wniosek o azyl, co nadaje bieg odpowiednim procedurom. Ale zamiast tego, odsyłają. Raz, drugi, dwudziesty. Za którym razem się uda? Czy się uda? Czy wystarczy im sił?

Warto przeczytać: Nie moja sprawa

Przejście

Po pół roku czekania – dzięki staraniom różnych ludzi w Polsce działających na rzecz pomocy uchodźcom i życzliwości jednego z pograniczników, który patrząc na pokłute ręce Mainy, gdy ta po raz 17 składała wniosek o azyl, lituje się nad nią i go przyjmuje – ona i jej dzieci wreszcie opuszczają dworzec i zatrzymują się w ośrodku recepcyjnym dla uchodźców w Białej Podlaskiej.

Ale teraz znów zaczyna się… czekanie. Czekanie na to, że ktoś da jej prawo do zamieszkania w innym miejscu na ziemi niż to, w którym się urodziła.

Wsparciem w czekaniu okazują się inne uchodźczynie, takie jak Marina czy Heda, które poznaje jeszcze na dworcu w Brześciu, a które już od jakiegoś czasu mieszkają w Polsce.

Marina jest po trosze Białorusinką, Rosjanką, Polką, ale rozpad Związku Radzieckiego sprawił, że stała się obywatelką Ukrainy. Śmieje się, że jest uchodźczynią ekologiczną, bo w Czerkasach, gdzie mieszkała, fabryka chemiczna tak zatruła środowisko, że musiała stamtąd uciekać dla dobra swojego i córeczki. 25 lat temu osiadła w Polsce i zajęła się wykluczonymi – uchodźcami, staruszkami, więźniami, ludźmi bez domów.

Marina niesie pomoc potrzebującym wspólnie ze swoją przyjaciółką Hedą, też uchodźczynią. Heda pochodzi z małej wioski niedaleko Groznego. Jej ojciec był pszczelarzem. Żyła sobie z rodziną spokojnie i dostatnio, wojnę znając tylko z telewizji, póki pewnego dnia nad ich wioską nie pojawiły się samoloty, a chwilę później na drogę nie wjechały czołgi. Heda z rodziną uciekła wtedy w góry, a kiedy wróciła, w miejscu swojego domu zobaczyła lej po bombie.

Pamięta jak patrzyła na te zgliszcza i próbowała ogarnąć umysłem, na co właściwie patrzy. Ale nie potrafiła. Świat, który znała i kochała rozpadł się na kawałki. Usiadła na beczce, która jakimś cudem przetrwała bombowy atak.

Dobra beczka – przeszło jej przez myśl. – Kapustę da się w niej ukisić.

Głupia myśl, banalna, a jednak ją zapamiętała. Może dlatego, że chwilę później usłyszała krzyk:

– To bomba! Uciekaj!

Zaczęła uciekać. Potem już nie mogła przestać, aż zatrzymała się w Polsce. Tutaj poznała Marinę i razem zaczęły pomagać kobietom z dworca w Brześciu. Kto doświadczył wojny, prześladowań, upokorzeń, potrafi zrozumieć, co czują i przeżywają ludzie, którzy muszą uciekać, którzy muszą zostawić wszystko i biec, by przeżyć. A potem czekać. Czekać i liczyć na cudze zlitowanie się.

Tak więc Maina czeka. Ale w tym czasie jej dzieci idą do polskich szkół. I jak to dzieci, szybko się w nowym miejscu aklimatyzują. Na jednym ze szkolnych zdjęć z uroczystości 1 września syn Mainy, Islam, dumnie niesie biało-czerwony sztandar.

– Może się jakoś ułoży? – pierwszy raz od dawna Maina pozwala sobie wziąć głębszy oddech i z mniejszą obawą pomyśleć o przyszłości.

Niestety. Wieści, na które Maina tak długo czeka, a które w końcu przychodzą, nie są dobre. Jej wniosek azylowy odrzucają wszystkie kolejne instancje w Polsce. Jej oraz jej dzieciom grozi wydalenie. Wracają strach i niepewność.

– To skandal! – oburzają się na decyzje polskich władz osoby działające w Polsce na rzecz uchodźców. – Dlaczego ten kraj nie chce dać wsparcia kobiecie z dziećmi? Przecież to nie żadni terroryści! To zwykli ludzie, którzy po prostu chcą żyć! Dzieciaki zaczęły mówić już po polsku. Te najmłodsze praktycznie bardziej czują się Polakami niż Czeczenami. Skarżymy się na niską demografię, a jak mamy szansę na nowych obywateli, to ich nie chcemy?! – padają kolejne pełne niedowierzania pytania. – To absurd! Tego nie można tak zostawić, nie można akceptować takiego braku tolerancji! – decydują.

Robi się medialny szum. W sprawie Mainy interweniują politycy i prawnicy.

Ostatecznie staje na tym, że choć Maina z dziećmi azylu nie dostaną, to będzie mogła bezpiecznie pozostać na terenie naszego kraju w ramach „pobytu z powodów humanitarnych”.

I wtedy Khava oznajmia mamie:

– Chcę zostać pogranicznikiem.

Córka Mainy, która dorabia do domowego budżetu, pracując w cukierni w Białej Podlaskiej, w międzyczasie zdążyła odwiedzić szkołę straży granicznej w Janowie Podlaskim, wypytując o możliwość uczenia się w niej. Z Khavą rozmawiał sam dyrektor szkoły i zgodził się, by dziewczyna dołączyła do grona licealistów.

– Tyle że muszę mieć dwa mundury – oznajmia zmartwiona.

Mundury to problem. Każdy uczeń musi mieć dwa, a koszt jednego takiego wdzianka to, bagatela!, tysiąc złotych. Dla Mainy, która i tak stara się jakoś wiązać koniec z końcem to nieosiągalna suma.

I znów pomagają nieznajomi. Polacy, którzy pomóc mogą i chcą. Prywatne osoby. Gdy wieść o marzeniu Khavy o szkole i potrzebie zakupu mundurków wychodzi w świat, w kilka dni pojawia się darczyńca, który oferuje potrzebną sumę.

– Będę dobrym pogranicznikiem – zapewnia Khava. – Nie będę nieuprzejma. Nie będę łamać praw przysługujących przybyszom.

Khava chce pracować na przejściu Brześć–Terespol. Najbardziej tam, bo tam najczęściej przyjeżdżają Czeczeni.

– Być może pewnego dnia – marzy Khava – pojawi się na granicy ktoś, kto będzie wiedział, co stało się z moim tatą. Będę pytać. Być może kiedyś tatę odnajdę.

***

Kryzys migracyjny w białoruskim Brześciu zaczął się w roku 2016. Setki czeczeńskich rodzin, w sumie kilka tysięcy osób – wbrew prawu, które nakazuje przyjąć wniosek o ochronę międzynarodową i go rozpatrzeć – było odsyłanych przez polskich pograniczników z przejścia Brześć–Terespol. Części rodzin udało się – po licznych próbach – dostać się do Polski; wiele zrezygnowało. Duża część uchodźców miesiącami koczowała na dworcu w Brześciu, nie mając środków do życia. Z pomocą humanitarną jeździli do nich wolontariusze z Polski.

W 2020 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Polsce wypłacić odszkodowania za złamanie praw uchodźców z Brześcia. Niemniej niewiele to zmieniło w sytuacji ludzi szukających ratunku na wschodniej granicy, czego dowodzą niedawne wydarzenia w Usnarzu Górnym.

Historie Hedy i Madiny poznasz oglądając filmy Kamila Witkowskiego. Rozmowa z reżyserem o odważnych kobietach z Czeczenii TUTAJ

może Ci się spodobać
władysław starewicz

Bajka o zakochanym żuku

W Światowym Dniu Animacji nie sposób nie wspomnieć o jednym z ojców filmu lalkowego, Władysławie Starewiczu. Spod jego…

Pomagając innym pomagasz sobie

„To stało się zupełnie przypadkiem. Teraz jest naszym życiem”, „Nie mogłam nic nie zrobić” – mówią ludzie, na…