© Adobe Stock

Nadmierna zależność w związku. Jak sobie z tym poradzić?

0 udostępnień
0
0
0

Osoby, które tworzą tzw. zależny model przywiązania, mają tendencję do zamęczania siebie i partnera – wszystko przez stale obecne poczucie odrzucenia i przymus wiecznego „naprawiania”. Często też takie osoby wybierają na partnerów swoje przeciwieństwa, czyli ludzi z unikowym stylem związkowym. Tu problem jest poważniejszy i często tych skrajnie odmiennych potrzeb nie da się pogodzić. Jednak można nad sobą pracować, aby nie doprowadzić do samospełniającej się przepowiedni.

Co zrobić radzi na stronie Tiny Buddha coach związkowy Carly Ann. Jeśli masz zależny model przywiązania, po pierwsze porzuć nadmierne analizowanie rzeczywistości. Po drugie, rozpoznaj moment, kiedy znajdujesz się w gorączce myśli i przyznaj, że wówczas nie myślisz racjonalnie; nie podejmuj wówczas decyzji. Najtrudniejsze zadanie: odpuść tam, gdzie zależy ci najbardziej (na akceptacji, miłości, wzmocnieniu), paradoksalnie poczujesz się lepiej i pozwolisz spojrzeć na siebie świeżym okiem. Zadbaj o swoje potrzeby – one też się liczą! Ale postaraj się zaspokoić je najpierw we własnym zakresie, aby być pełniejszą osobą, poczujesz ulgę. Nagle dostrzeżesz, że tak naprawdę wiele dostajesz od innych. Terapeutka zastrzega: nie zobaczysz zmiany z dnia na dzień. Ale wdrożenie tych narzędzi pozwoli ci w dłuższej perspektywie poprawić jakość twoich relacji – z innymi i ze sobą.

może Ci się spodobać

Wszystkie zalety weganizmu

Wprost Zdrowie i Medycyna bierze na tapetę dietę wegańską (pozbawioną produktów odzwierzęcych). Liczba osób ograniczających mięso i nabiał…