multitasking
Multitasking © Adobe Stock

Multitasking jest szkodliwy?

0 udostępnień
0
0
0

Naukowcy są zgodni: zachwalany przez szefów korporacji wielozadaniowość wcale nie jest dla nas zdrowa. Multitasking daje gorsze wyniki i powoduje, że pracujemy wolniej, ponieważ stresujemy swój mózg, próbując operować nim w sposób, który narusza jego biologiczną budowę – donosi Magazyn Coaching.

Ponadto według Earla Millera, profesora neurologii w Instytucie Technologii w Massachusetts, „wielozadaniowość” wcale nie oznacza tego, co się powszechnie uważa, czyli zajmowania się wieloma sprawami czy aspektami naraz. Tak naprawdę oznacza jednak coś zupełnie innego – szybkie przeskakiwanie i żonglowanie uwagą z zadania na zadanie.

Jak dbać o mózg przeczytasz w artykule: Neuropsycholog dr Alicja Czyrska radzi, jak dbać o mózg i tłumaczy, dlaczego zdarza nam się zapominać

Żeby pracować efektywnie, nie jest potrzebny multitasking, ponieważ tę efektywność można wypracować w inny sposób, np. pozbywając się tzw. rozpraszaczy, dzięki planowaniu okien czasowych na wcześniej zaplanowane zadania, poprzez ćwiczenie uważności. To pozwoli czuć, że robimy w pracy postępy bez niepotrzebnego przeciążania mózgu. Rozmawiając przez telefon, naprawdę nie musisz odpisywać na maile ani pracować nad prezentacjami.

Przeczytaj też: 10 nietypowych ćwiczeń, które usprawnią pracę mózgu

może Ci się spodobać