Milton Erickson – psychiatra, hipnoterapeuta, terapia ericksonowska

18 udostępnień
18
0
0

Milton Hyland Erickson (5 grudnia 1901 r. – 25 marca 1980 r.) – amerykański psychiatra i psychoterapeuta, pionier terapii z użyciem hipnozy klinicznej i terapii rodzin. Jego nowatorskie podejście do leczenia zaburzeń psychicznych zrewolucjonizowało zachodnią psychoterapię, a większość współczesnych hipnotyzerów i hipnoterapeutów inspiruje się w pracy metodami Ericksona.

7 głównych myśli Miltona Ericksona
  • Nieświadomy umysł jest skarbnicą wiedzy i potencjału ludzkiego. Mając go za sprzymierzeńca, człowiek nie musi się o nic martwić. Przede wszystkim należy mu zaufać, a odpowiedzi i rozwiązania pojawią się same we właściwym czasie.
  • Najważniejsze w podejściu do pacjenta jest odkrycie tego, jakim jest człowiekiem, a potem dopasowanie indywidualnej metody pracy do specyfiki jego niepowtarzalnego problemu.
  • Ludzie nie przychodzą na terapie, żeby zmienić swoją przeszłość, tylko swoją przyszłość. W związku z tym zadaniem terapeuty jest skoncentrowanie się na problemach występujących w teraźniejszości oraz znalezienie jak najskuteczniejszej i jak najszybszej metody ich wyeliminowania.
  • Problemem pacjenta jest to, że stracił dostęp do zasobów swojej nieświadomości, a zadaniem terapeuty jest przywrócić to połączenie.
  • Na nieświadomy umysł nie można wpływać za pomocą świadomych instrukcji i autorytarnych sugestii, bo to spotka się z oporem. Sposobem na dotarcie do niego są opowieści, metafory, sprzeczności i symbole.
  • Hipnoza powinna być traktowana nie jako lekarstwo, ale środek do stworzenia środowiska przyjaznego do nauki. W trakcie hipnotycznego transu można zmienić świadomość, rozumienie, doświadczenia i reakcje ciała.
  • Życie samo z siebie przyniesie cierpienie, a powinnością człowieka jest kreowanie szczęścia i patrzenie w przyszłość z optymizmem, bo najlepszy jest czas, który mamy przed sobą.
Milton Erickson – cytaty

„Niektórzy ludzie nie dostają w życiu tego, czego bardzo chcą. Jeśli ktoś jest mądry, próbuje robić inne rzeczy, które dadzą mu szczęście – szczęście, które dałoby mu posiadanie rzeczy, o których marzy”.

„Osoba chcąca zmienić bieg rzeki, jeśli przeciwstawi się jej, próbując ją zablokować, to rzeka tylko ją opłynie. Ale jeśli zaakceptuje siłę rzeki i skieruje ją w nowym kierunku, siła rzeki wydrąży nowy kanał”.

„Zawsze obracaj zniewagę w komplement. I to zaskakuje osobę… Co ona zrobi z twoją bardzo głupią uwagą? Postara się znaleźć w niej sens. I to jest jej problem”.

Milton Erickson – ciekawostki

W wieku 17 lat Erickson zachorował na polio i został całkowicie sparaliżowany. Nie poddał się jednak i postanowił rozpocząć proces autoregeneracji. W związku z tym zaczął skrupulatnie odtwarzać w pamięci motorykę ruchu określonych mięśni. Odkrył silny związek pomiędzy myślami a procesem zdrowienia. Koncentrując się na wspomnieniach, stopniowo przywracał kontrolę nad poszczególnymi partiami swojego ciała, aż do akceptowalnej sprawności i samowystarczalności.

To ciężkie doświadczenie doprowadziło Miltona do przekonania, że sama myśl jest w stanie wywołać automatyczną reakcję organizmu i aktywować samoleczenie, co bez wątpienia stało się fundamentem jego postępowych technik psychoterapeutycznych.

może Ci się spodobać
związek online

15 porad dla szukających związku online

Portal powerofpositivity.com opublikował 15 porad dla szukających związku online. To uniwersalne porady, które nie tracą na aktualności podczas…

Opiekun. Zawód czy misja?

„Jesteśmy wołami, wielbłądami, górnikami i hutnikami życia codziennego. Nikt w tym chorym kraju nie pracuje ciężej od nas.…