mechanizm projekcji, maski na twarzach
© Adobe Stock

Mechanizm projekcji – jak psychika wpływa na postrzeganie rzeczywistości

10 udostępnień
10
0
0

Człowiek ma tendencję do patrzenia na świat przez pryzmat swoich stanów wewnętrznych. To rzutowanie własnych treści psychicznych na rzeczywistość w psychologii nazywane jest mechanizmem projekcji.

Fenomen projekcji nie jest jednorodny. W literaturze przedmiotu można znaleźć następujące jego rodzaje:

  • Projekcja podobieństwa (projekcja bierna) klasyczny, zdefiniowany w psychoanalizie mechanizm obronny. Polega na rzutowaniu własnych, wypartych i nieprzepracowanych treści nieświadomości na świat zewnętrzny. Człowiek widzi zatem w kimś to, czego nie jest w stanie w sobie zaakceptować.
  • Projekcja czynna – świadome rzutowanie stanów wewnętrznych na świat zewnętrzny. Przejawia się wydawaniem osądów na jakiś temat lub (podczas okazywania empatii) wytwarzaniem w sobie uczuć, które wydają się nam być odczuwane przez innych ludzi w konkretnej sytuacji.
  • Projekcja atrybutywna interpretowanie świata przez pryzmat własnych cech i przekonań. Człowiek w tym kontekście jest zdania, że rzeczywistość (lub jakiś jej element) funkcjonuje w taki sposób, w jaki o niej myśli i ją rozumie na poziomie racjonalnym oraz emocjonalnym.
  • Projekcja komplementarna jednostka widzi w innych to, czego jej brak. Od projekcji biernej różni się tym, że człowiek jest świadom swojego deficytu. Przypisuje więc na przykład komuś siłę, a samego siebie uważa za słabego.
  • Projekcja panglosowsko-kasandryjska to postrzeganie świata jako pozytywnego (projekcja panglosowska) lub negatywnego (projekcja kasandryjska) przy jednoczesnym niezdawaniu sobie sprawy z posiadania uczuć przeczących temu sposobowi patrzenia na rzeczywistość.

W związku z tym, że człowiek odbiera i patrzy na rzeczywistość przy użyciu swojego aparatu psychicznego, projekcja sama w sobie nie jawi się jako negatywna aktywność psychiki. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy mechanizm ten fałszuje rzeczywistość, przez co utrudnia nawiązanie dobrych relacji z ludźmi i światem.

Szerszy opis mechanizmu projekcji oraz sposobu radzenia sobie z jej niepożądanymi skutkami został opisany w mojej notce: O mechanizmie projekcji prawie wszystko…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać
Katarzyna de Lazari Radek

O szczęście trzeba zabiegać

Filozofka i etyczka dr Katarzyna de Lazari-Radek przekonuje, że ważne jest, by mówić o szczęściu, dbać o drobne przyjemności, bo to może ułatwić nam przetrwanie trudnego okresu i pomóc przejść przez niego w możliwie najlepszej formie
żałoba

Jak poradzić sobie z żałobą?

„Jedynym sposobem na odnalezienie spokoju jest pozwolenie przeszłości na bycie przeszłością” – mawiała dr Elisabeth Kübler-Ross, autorka książki…
marzenia

Po co nam marzenia?

Zanim zaczniesz czytać ten tekst, zadaj sobie kilka pytań: Czym są dla Ciebie marzenia?, Czy marzenia mają jakiś…