mapa marzeń
© Adobe Stock

Nasze marzenia i pragnienia urzeczywistniają się na Mapie marzeń – zróbmy ją.

55 udostępnień
55
0
0

Ważne dla nas cele, przedstawione w formie graficznej, nabierają innego wymiaru i stają się widoczne. Umysł świadomy i podświadomy będzie stale szukał sposobów, by je urzeczywistnić.

O tym, czym są marzenia przeczytasz: Po co nam marzenia?

Marzenia, czyli głos prosto z serca

Wierzę, że marzenia są pragnieniami serca. To są nasze najgłębsze tęsknoty. Czasem schowane tak głęboko, że nie jesteśmy ich świadome. Mapa marzeń pozwala wyjść im na powierzchnię, a także zaprosić je do życia.

Mapa marzeń pokazuje, co dla Ciebie jest ważne i wartościowe. To Twój naturalny napęd, pobudzający do działania. Wewnętrzna motywacja. Taka motywacja jest najcenniejsza, bo pochodzi z głębi Ciebie.

Tej autorki: Moc kobiety: Pętla myśli i emocji

W ciągu dnia, lawirując pośród wielu zadań i obowiązków, łatwo zapomnieć, co dla nas jest najcenniejsze. Terminy, płatności, obowiązki, powinności – lista jest naprawdę długa. Życie płynie na autopilocie.

Mapa marzeń pokazuje, co tak naprawdę dla nas się liczy, a co może gdzieś po drodze zgubiłyśmy. Pozwala zatrzymać się i odnaleźć tę piękną cząstkę siebie. Uzewnętrznić ją, by następnie iść w stronę jej realizacji.

Żeby żyć zgodnie ze swoimi marzeniami, najpierw musisz te marzenia odkryć

Wykonanie mapy pozwala odkryć marzenia – niekiedy po raz pierwszy. Często wiemy, czego nie chcemy. Nie chcemy żmudnej pracy od… do…, nie chcemy martwić się o pieniądze, nie chcemy głowy pełnej lęku, obaw. Rzadko zadajemy sobie pytanie, czego chcemy w zamian.

Mapa pozwala nam zobaczyć na własne oczy, jakie pragnienia skrywają się w sercu. Na widok czego uśmiechamy się od ucha do ucha. Co powoduje, że robi nam się ciepło na sercu. Do czego, do jakich miejsc, doświadczeń wyrywa się nasze serce. Za czym tęskni nasza dusza. Co sprawi, że poczujemy się spełnione. Jakie chcemy tworzyć wspomnienia.

Tworzenie mapy marzeń to piękna okazja, aby pobyć ze sobą. Wsłuchać się w siebie. Poodkrywać. Uświadomić. Poznać siebie bardziej.

Czy to znaczy, że mapę musimy tworzyć w samotności?

Absolutnie nie.

Możesz stworzyć ją sama, ale równie dobrze możesz to zrobić w grupie innych osób. Możliwości jest kilka: od zebrania się z przyjaciółkami w kobiecym kręgu aż po uczestniczenie w warsztatach czy wyjazdach, podczas których uczestniczki wyklejają swoje mapy.

Czego potrzebujemy, by stworzyć mapę marzeń?

Tworzenie mapy marzeń jest przyjemnym, relaksującym doświadczeniem. I tak do tego podejdź.

To nie jest projekt na ocenę. To jest coś Twojego. Pięknego.

Oto lista rzeczy, których będziesz potrzebowała:

  • kartonowy papier. Polecany jest co najmniej format A3. Możesz je kupić w sklepach papierniczych czy empikach. Możesz także skleić dwie kartki A4. Równie dobrze to może być tablica magnetyczna czy korkowa;
  • kolorowe magazyny, zdjęcia, wycinki. Dobrze jest zadbać o różnorodność tematów (i magazynów). Jeśli wiesz, że w sercu pragniesz podróżować, zadbaj o magazyny o takiej tematyce;
  • nożyczki, klej, ewentualnie ozdoby, naklejki, hasła motywacyjne;
  • antyrama. To nie jest element niezbędny, ale ja lubię na koniec oprawić moją mapę.

Jeśli chcesz stworzyć z tego magiczny czas dla siebie, warto przygotować także świeczki, nastrojową muzykę i coś pysznego do picia.

Jak ma wyglądać mapa marzeń?

W internecie można znaleźć różne podejścia. Od dowolnej kompozycji po gotowy schemat. 

Schematy najczęściej polegają na tym, że powierzchnię dzieli się na dziewięć obszarów, z których każdy przeznaczony jest na konkretną sferę czy dziedzinę życia. Jedną z najczęściej opisywanych metod jest tworzenie mapy na tzw. siatce bagua lub w oparciu o koło życia.

Ja jestem zwolenniczką wyklejania mapy marzeń bez korzystania z szablonu i bez określania konkretnych obszarów życia, ponieważ dla mnie mapa jest wyrazem indywidualności. Ma dotrzeć i ujawnić skryte pragnienia. Kierowanie się konkretnymi celami, obszarami, odbiera część magii tworzenia.

Odnoszę wrażenie, że umieszczenie zbyt wielu obszarów wprowadzi za dużo zamieszania. Intuicyjne tworzenie mapy już z założenia porządkuje nasze pragnienia i wskazuje na najważniejsze dla nas obszary – na ten moment, na najbliższy czas. Na ogół są to trzy–cztery obszary. Według mnie to optymalna liczba.

Poza tym mapa marzeń jest dla marzeń. Opracowywanie celów na jej podstawie to odrębny krok. Niechętnie mieszam te dwie sfery.

To oczywiście moja interpretacja. Jak zawsze zachęcam Cię do testowania, doświadczania i podążania za swoimi preferencjami. Jeśli na początek potrzebujesz szablonu – śmiało z niego korzystaj. Mapa ma być dla Ciebie!

może Ci się spodobać

Bóg jest Miłością?

Jeśli Bóg jest miłością, to dlaczego na świecie jest tyle cierpienia? Jeśli jest miłością, to dlaczego Bóg zezwala…