magdalena samozwaniec
Magdalena Samozwaniec, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Magdalena Samozwaniec: pierwsza dama polskiej satyry

66 udostępnień
65
0
1

Gdyby Madzia urodziła się w XXI wieku, byłaby wpływową influencerką z oszałamiającym zasięgiem na Instagramie. Na pewno wiedziałaby jak wykorzystać pochodzenie ze sławnej rodziny, jak pisać dla „pieniążków” i przyciągać użytkowników ciętym językiem i kontrowersyjnym stylem bycia.

Kpię z arystokracji, wyśmiewam neomieszczaństwo i dlatego moje książki mają takie powodzenie – mawiała nieskromnie Magdalena (Anna) Samozwaniec (1894–1972) de domo Kossak, primo voto Starzewska, secundo voto Niewidowska, o której Marian Brandys mówił, że jest pisarką „sprzedajną”.

Wiedziała jak opakować i sprzedać swój „content”. Gdyby się znały z Marią Czubaszek, na pewno znalazłyby wspólny język. Była pisarką niezwykle płodną (najważniejsze w jej dorobku są dwie beletryzowane (auto)biografie – Maria i Magdalena o dorastaniu na Kossakówce oraz Zalotnica niebieska o jej równie sławnej siostrze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Pisała wystawiane w teatrach farsy i komedie, humoreski i felietony, powieści, wiersze i bajki satyryczne dla dzieci i młodzieży. Wraz z Arturem Marią Swinarskim stworzyła szopkę satyryczną „Kukiełki u Hawełki”, współpracowała z wieloma czasopismami, a także z warszawskim kabaretem „Stańczyk”.

Chciała być drugą Nałkowską, tyle że „bez psychologizowania i eseistyki”. Autorkę Granicy wielbiła i bardzo ceniła jej książki, ale ostatecznie postawiła na inteligentny humor. Jej dewiza brzmiała: Można być zabawnym, ale nie należy być śmiesznym (Tylko dla dziewcząt).

Zadebiutowała purnonsensową parodią przedwojennego hitu, czyli Trędowatej Mniszkówny – Na ustach grzechu (1922 r.). W Błękitnej krwi z kolei wyśmiewała znany doskonale świat arystokracji. W latach 50. wydała „Marię i Magdalenę” – fabularyzowaną opowieść o dojrzewaniu na Kossakówce. Na listach bestsellerów znalazły się wszystkie jej książki, m.in.: Tylko dla kobiet, Tylko dla mężczyzn, Tylko dla dziewcząt, Czy pani mieszka sama?, Komu dziecko, komu?, Krystyna i chłopy, Moja wojna trzydziestoletnia – ilustrowana przez jej genialną przyjaciółkę, karykaturzystkę Maję Berezowską (zilustrowała również jej traktat o modzie i wiele innych książek). Pisała nie tylko na tematy obyczajowe – w swoim dorobku ma też groteskę na… przewrót majowy z 1926 roku (Kartki z pamiętnika młodej mężatki). Podobno była napisana w jedną noc dla pieniędzy. Za to jest oparta na faktach – Samozwaniec autentycznie utknęła z siostrą na kilka dni w hotelu Bristol, gdzie ich tata Wojciech Kossak miał warszawską pracownię. Z okien apartamentu obserwowała tę chaotyczną „wojnę polsko-polską”, jak nazywała przewrót i zapisywała jej przebieg, a później przedstawiła w postaci gorzkiej humoreski.

W swoich utworach satyrycznych bezlitośnie tropiła obłudę i hipokryzję społeczeństwa. Pisała o ludziach, których spotykała na ulicy, stąd tematyka jej książek wydawała się czytelnikom tak bliska. Wiele uchodziło jej na sucho, bo lud z jednej strony tęsknił za arystokracją, ale też podobało mu się, że większość z klasy „panów” po II wojnie światowej zubożała i została pozbawiona majątków. Lektura jej utworów to pęd przez szalone lata między dwoma światowymi wojnami i satyryczny obraz PRL-u. Warto odświeżyć sobie jej twórczość, szczególnie że ostatnie wznowienia utworów Samozwaniec są wzbogacone o przypisy. Niemniej na biografię Madzi z prawdziwego zdarzenia musimy jeszcze poczekać.

Sławna rodzina

Pochodziła z utalentowanej rodziny Kossaków. Była wnuczką Juliusza i córką Wojciecha Kossaka – jednych z najważniejszych polskich malarzy historyczno-batalistycznych. Pierwszy był współinicjatorem powstania Muzeum Narodowego w Krakowie, a drugi – współautorem Panoramy Racławickiej.

Warto przeczytać: Hokusai w Krakowie

Była też siostrą Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, zwanej Lilką – jednej z najważniejszych poetek XX-lecia międzywojennego oraz Jerzego Kossaka, którego córką była Simona Kossak, znana biolożka i profesor nauk leśnych (sam Jerzy był rodzinną czarną owcą: fałszował obrazy, kolaborował z Niemcami, potem był informatorem UB). Była również stryjeczną siostrą Zofii Kossak-Szczuckiej. Ta ostatnia miała ksywę Zosia-Paxosia, bo jej historyczne powieści wydawał PAX. Kuzynki nie przepadały za sobą – dzieliło je wszystko: styl i podejście do życia (bogobojna Zofia nie pochwalała lekkiego życia Magdaleny).

Urodziłam się w prostej artystycznej rodzinie – dowcipkowała ze swojego pochodzenia Samozwaniec. – Życie płynęło mi spokojnie po pieluszkach, a potem różnie. W małym podmiejskim dworku, w którym pierwszy raz zobaczyłam światło dzienne, nie przelewało się. Mój biedny ojciec nie miał nawet czasem na kieliszek koniaku i zmuszony był ciężkimi warunkami malować konie.

Urodziła się w czasach, w których cnoty niewieście były naprawdę „gruntowane”. W dodatku pochodziła z Krakowa, co działało na jej niekorzyść – przez swój niewyparzony język straciła pierwszego męża dyplomatę Jana Polikarpa Starzewskiego, sekretarza polskiego poselstwa w Bukareszcie. Małżeństwo trwało od 1921 do 1928 roku.

Pani Magdalena z Kossaków Starzewska stanowczo nie nadaje się na żonę dyplomaty, zachowując się nieodpowiednio i nietaktownie – napisano w sądowej deklaracji posła Wielowieyskiego.

Głupek. A jak można zachowywać się taktownie i odpowiednio, kiedy wokół sami cudacy? – skomentowała to Samozwaniec w Trzymajmy się! Życiowych radach dla starych i młodych.

Z pierwszego małżeństwa miała córkę Teresę, zwaną Reksą.

Jedno z najmniej udanych moich dzieł – mówiła o niej, choć w zasadzie w ogóle nie lubiła o niej opowiadać. Jej relacja z córką nigdy nie była łatwa. Ociepliła się nieco w czasie II wojny światowej, ale później znów została zerwana. Ostatecznie po wojnie Magdalena wydziedziczyła Teresę z majątku Kossaków. Dlaczego?

Teresa była wyjątkowo krnąbrnym dzieckiem, kleptomanką i kłamczuchą. Przebywała w ośrodku wychowawczym w Rabce, ale bez sukcesów – wyjaśnia w posłowiu do Trzymajmy się Rafał Podraza.

Podobno to Teresa Starzewska była pierwszą sympatią drugiego męża Samozwaniec. Stało się jednak tak, że kiedy absztyfikant przyszedł do Magdaleny prosić o rękę jej córki, zakochał się w niedoszłej teściowej. Cała historia wywołała ciąg awantur rodzinnych i ostatecznie…

Teresa sama opuściła Kossakówkę – mówi Podraza. – Wyszła za mąż za kolaboranta, a następnie znalazła sobie pracę jako pokojówka gubernatora Hansa Franka! Po wojnie uciekła do Francji, zabierając kosztowności i pieniądze z Kossakówki, które zostawili Kossakom na przechowanie uciekający z Krakowa Polacy i Żydzi. Magdalena nie była w stanie spłacić tych zobowiązań i do dziś nie lubi się Kossaków w Krakowie… (Trzymajmy się).

Jest to tragiczna historia – Teresa próbowała nawiązać kontakt z matką, kiedy pracowała w UNRRA. Samozwaniec niszczyła jednak te listy, ale po prośbach sióstr drugiego męża i podczas pobytu we Francji przemogła się i odwiedziła córkę pod adresem, który ta podała w liście. O tej wizycie nie uprzedziła jednak Teresy. I znowu wszystkie opowieści córki okazały się kłamstwem…

Właśnie w efekcie tych wydarzeń Magdalena wydziedziczyła Teresę z majątku Kossaków. Zaś sama o zachowanie Kossakówki stoczyła batalię (żeby tej nie wyburzono, musiała interweniować u samego premiera Cyrankiewicza).

Wiele podobnych kwiatków z rodzinnej historii Samozwaniec dostarcza lektura przypisów do najnowszych wydań jej książek (Moich listów nie pal! Listy do rodziny i przyjaciół, które ukazały się w 120. rocznicę urodzin pisarki, opracowane przez Rafała Podrazę oraz do Z pamiętnika młodej mężatki, wydanego w 85. rocznicę pierwszego wydania z posłowiem Jana Wróbla). Można się z nich dowiedzieć wiele o tym, co rodzina Kossaków czy sama Samozwaniec chcieli przemilczeć. A było tego sporo.

Na przykład, że pierwsze małżeństwo Marii, siostry Magdaleny, rozpadło się w chwili, gdy Władysław Janota-Bzowski uderzył Marię w twarz. Żeby Maria mogła poślubić Jana Gwalberta Pawlikowskiego, Wojciech Kossak musiał wydać fortunę. Niestety i to małżeństwo zostało zerwane po tym, gdy okazało się, że Jan ma córkę z romansu z inną. Dopiero ślub z pilotem Stefanem Jasnorzewskim uczynił Marię naprawdę szczęśliwą. Zmarła w 1945 roku na raka, a on już ponownie się nie ożenił.

À propos ojca, Wojciecha Kossaka, córki-pisarki Maria i Magdalena miały z nim silną więź. Jego postać często przewija się przez książki Samozwaniec. Charakterystyczną jego cechą było, że nigdy nie rozstawał się z książką. Obie córki mogły z nim rozmawiać o wszystkim – od filozofii po politykę.

Trzeba się dużo naczytać, żeby coś napisać – będzie później powtarzać Samozwaniec.

Mama dziewczyn, zwana „Mamidłem”, świetnie zarządzała domem. Dzięki niej zawsze na stole lądowały frykasy.

Madzia uwielbiała starszą siostrę, zwaną Lilką.

To, że moja siostra poetka pisała od maleńkości, wie każdy, kto przeczytał choćby jedną moją książkę. Była genialna, wspaniała i doskonała – wspomina w Trzymajmy się!

Wspomnienie o niej pisała tak długo, że nie doczekała książki w druku – ta została wydana kilka miesięcy po jej śmierci w 1972 roku i od razu stała się bestsellerem. Z Lilką tworzyły intelektualno-emocjonalny duet. Marię i Magdalenę kończy rozdzierająca scena kłótni sióstr w Juracie. Madzia nie chce odprowadzić Lilki na dworzec, bo woli iść na plażę na spotkanie ze znajomymi. Tydzień później wybucha II wojna światowa. Ta scena będzie dręczyć Magdalenę długo – szczególnie gdy dowie się, że listy, które pisała Jasnorzewska do niej w czasie wojny są pełne udawanego szczęścia i nie ma w nich wzmianki o postępującej chorobie.

Siostry Kossak były wychowane bardzo liberalnie jak na tamte czasy – Samozwaniec kilkakrotnie wspomina, że nie były nigdy bite, mogły czytać, co chciały – a czytały w kilku językach i ich umysły były bardzo szerokie jak na pruderyjne czasy drobnomieszczańskiego Krakowa. Kossak często jeździł do Wiednia na zakupy, skąd przywoził prasę zagraniczną.

Horyzonty nam się rozszerzały, skąd kiedy skończyła się Wielka Wojna i nastały szalone lata dwudzieste, miałyśmy głowy nabite nowoczesnymi poglądami oraz pomysłami, aczkolwiek podbudowanymi wszechstronnym wykształceniem. Może dlatego dzisiejszej młodzieży brak oryginalności, że karmiona jest starannie przygotowaną papką, ma wspólny żargon, te same zainteresowania, identyczne rozmowy? (Trzymajmy się!). Brzmi nadal aktualnie.

Wszystko jest satyrą

Przeżyłam epokę Zielonego Balonika i Pani Dulskiej – wyznaje w Marii i Magdalenie Samozwaniec. Pisarka dość szybko zrozumiała, że ironia, dystans i kpina są najlepszą bronią na rozmaite bolączki rzeczywistości.

Na początku były Słówka. Oczywiście Słówka Boya-Żeleńskiego, i to one zapoczątkowały polską satyrę. My, wszyscy satyrycy, z nich! Nawet Tuwim w swoich wierszach satyrycznych, Gałczyński, Minkiewicz, Załuski. Tylko nikt z nich nie miał tej jędrności języka, co Boy, no i tej odwagi w czasach, kiedy o kobiecie ciężarnej mówiło się, że jest w stanie błogosławionym, a miłosne gry małżonków zwano obowiązkami małżeńskimi – opowiada w Z pamiętnika niemłodej mężatki.

Oczywiście satyra to miecz obosieczny. Z jednej strony dawała Samozwaniec uwielbienie, z drugiej zaś potępienie.

Jako berbeć przysłuchiwałam się wielogodzinnym rozmowom o hrabinach i hrabiach. Często były to opowiadania o żądaniach zacnych modeli, aby mistrz upiększył starzejące się lub niespecjalnie piękne gęby, domalował nieistniejące perły i brylanty. Kiedy wydałam „Błękitną krew”, herbowe bubki rzuciły się na mnie jak harpie. Nie odkłaniali się. Udawali, że nie znają. Nie słali zaproszeń na rauty. Stałam się w mym ukochanym Krakowie persona non grata. Ludowi także nie przypadłam do gustu, aczkolwiek księga znikła z półek jak świeże bułeczki, niczym „Na ustach grzechu” przed wojną. Wydawca na gwałt chciał nawet dodruk zrobić, ale wyczerpał limity na papier i musiał czekać pół roku z tym przedsięwzięciem, biedak. Widać w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwyczajni ludzie wysoce są do herbów, często fałszywych lub za niemałe pieniądze kupionych, przywiązani („Trzymajmy się!”).

Humor miała cięty jak brzytwa. Na wielu fotografiach z tamtych czasów jest sama w otoczeniu innych literatów, głównie mężczyzn. Przyjaźniła się m.in. z Jarosławem Iwaszkiewiczem i Marianem Brandysem, który nie znosił jej drugiego męża Zygmunta Niewidowskiego, o czym nie omieszkał wspomnieć w swoim Dzienniku 1972.

O hipokryzji i atakach na siebie pisała tak:

Jak to stwierdził mój serdeczny przyjaciel Iwaszkiewicz, wynikały one z tego, iż w naszym pięknym kraju nie dorośliśmy jeszcze do tego, że „prawdziwa cnota krytyk się nie boi”. Bardziej przeraża mnie jego opinia, że nigdy do tego nie dorośniemy. Polacy lubią bowiem uważać się za ofiary i każde weto wobec przyjętych przez siebie norm odbierają jako atak wrogich sił na ich suwerenność…

Kiedy ostrą ripostą obraziła żonę Putramenta – nazwała ją przy wszystkich w Domu Pracy Twórczej „porucznicą” – nie chciały jej potem drukować ani Czytelnik, ani Iskry, ani Wydawnictwo Literackie. Dzięki Swinarskiemu dowiedziała się, że „jest na liście”, z której została usunięta dopiero po wstawieniu się Iwaszkiewicza, co skwitowała:

Mam wrażenie, że ludzie po wojnie stracili poczucie humoru i każdą krytykę można przypłacić odsunięciem na margines życia literackiego.

Ale czytelnicy na jej książki czekali. Wszystkie rozchodziły się na pniu, a na odczyty przychodziły tłumy. Umiała robić show, nie na darmo była córką malarza i celebryty tamtych czasów.

Podobno kiedyś w notce w „Przekroju” napomknęła, że nigdzie nie może kupić chrupkiego pieczywa, które lubi pogryzać w czasie pisania. Reakcja czytelników była natychmiastowa. Magdalena otrzymała liczne paczki z rzeczonym przysmakiem: od producenta z Wrocławia, od miłośników jej książek z całej Polski, a nawet ze Szwecji! Była wzruszona i oświadczyła dowcipnie, że czuje się „po-chlebiona”.

Bon moty Samozwaniec cieszyły się sławą. Jej spodniecenie dziewczyniarskie (czyli przechodzenie kobiet z sukienek na spodnie), mąż elektronowy (czyli idealny mąż przyszłości), emancypantka (czylipo prostukobieta-człowiek) trafiały do publicznego obiegu.Lubiła odpowiadać dziennikarzom aforyzmami: że jedną z głównych babskich spraw jest mężczyzna albo z mężczyzną należy obchodzić się jak z ptaszyną: nasypać jedzenia i nie płoszyć!

Wyzwolona niefeministka

Na pewno nie była feministką jak Nałkowska czy Dąbrowska, o których mówiła, że to jedyne pisarki, które mają uznanie.

Jedna z anegdot opowiadanych o niej brzmi:

– Pani Magdaleno, zdradzi nam pani jak w tym roku spędzi Sylwestra?

Ależ bardzo chętnie pani redaktor. Otóż nie spędzę. Zrobi, co ma zrobić i sam zlezie.

Opisywała bez litości kobiece portrety – umiała „wymalować” charakterystyczne typy: histeryczkę, kobietę-radio, babę, monopolkę, jajarkę i porządnicką (Tylko dla kobiet). O byciu kobietą mówiła, że to „ciężka orka”:

(…) wyglądałam prześlicznie, ale też muszę przyznać, że jestem zapracowana wyglądaniem. O, móc raz odpocząć choć chwilę od wyglądania w ogóle!

Kartki z pamiętnika młodej mężatki

Mimo że głosiła wielokrotnie, że prawdziwa przyjaźń między kobietami nie istnieje i że kobiety zwykle całują się na przywitanie, bo nie mogą się ugryźć (Tylko dla dziewcząt), jej wierną przyjaciółką była Hanna Ożogowska, autorka poczytnych książek dla dzieci – miały nawet wspólną krawcową. Z kolei razem z Seweryną Szmaglewską (autorka Czarnych stóp i Dymy nad Birkenau) i Alicją Sternową (tłumaczka z języka rosyjskiego, żona Anatola, poety) wysiadywały zawsze w piątek o godz. 13 w kawiarni Antycznej.

Ceniła też artystki – Annę German, Ewę Demarczyk, ale nade wszystko wielbiła talent Wiery Gran, z którą dobrze znały się osobiście (stanęła po jej stronie w konflikcie z W. Szpilmanem). Przyjaźniła się również z córką Marii Skłodowskiej-Curie – Ewą.

Samozwaniec była dzieckiem dwóch epok, w których żyła – przed i po II wojnie światowej. W Z pamiętnika niemłodej mężatki pisała:

Narzekamy na zniewieściałych panów, ale to nasza wina; jeżeli my będziemy zarabiały, płaciły, rządziły i wymagały, to oni zaczną się lenić, pozwolą za siebie płacić, pozwolą sobą rządzić i będą wymagać, aby im fundować samochody. Niedawno słyszałam w towarzystwie, że panowie są słabsi, mniej odporni nerwowo. Może rzeczywiście będzie ten towar pod ochroną, bo jest ich coraz mniej, gdyż wyginęli na wojnie. Matriarchat zawsze nam groził, bo jak mężczyźni wyginęli w powstaniu, to matki rządziły i wyrastały takie kniahinie Kurcewiczowe, przed którymi drżeli synowie. Pamiętam to określenie Zofii Nałkowskiej (…) która uważana była za wielką emancypantkę, i dzisiaj, gdyby żyła, podejrzewam, że stanęłaby w pierwszych szeregach women’s libu, który określa, że małżeństwo jest tak samo przestarzałe jak arystokracja i podział na kasty. Stąd chyba starałam się ośmieszać wszystko po kolei: arystokrację pisząc „Na ustach grzechu”, a małżeństwo prawie wszędzie, co wcale nie znaczy, że obie z Lilką przez całe życie nie marzyłyśmy o szczęśliwym małżeństwie. (…) Reasumując – trzeba się cieszyć, że kobiety coraz więcej mają do powiedzenia, bo jeżeli to będzie zależało od nich, to wojny nigdy nie będzie.

Drugiego męża, który zapewnił jej to szczęśliwe małżeństwo i spędziła z nim 30 lat, poznała w najgorszym momencie życia – nie dość, że trwała wojna, to jeszcze rzucił ją narzeczony Adam Żeleński (kuzyn Boya), który jak się okazało, był z nią tylko dla pieniędzy i wpływów, a Magdalena dodatkowo wtedy opłakiwała śmierć ojca. By nie głodować, parała się różnymi pracami: malowała obrazy, handlowała kilimami i tworzyła batiki, prowadziła lodziarnię i nawet punkt krawiecki. I wtedy na scenę wkroczył Zygmunt.

magdalena samozwaniec
Magdalena Samozwaniec (w środku) w towarzystwie Zendbaugowej i redaktora A. Krasickiego podczas przejażdżki łodzią., fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Małżeńskie cienie i blaski

Zygmunt pracował w lombardzie, gdzie Madzia przyniosła… buty narciarskie. Oczarowany jej charakterystycznym „r” i gustownym żałobnym ubraniem (połyskliwe czarne korale) dał jej absurdalnie wysoką cenę. Nic więc dziwnego, że wróciła wkrótce, tym razem z akwarelką dziadka. Potem zaproponowała mu setę wódki w pobliskim barze, wycieczkę za miasto i… tak się zaczęło.

Zygmunt był o 20 lat młodszy – nikt nie dawał grosza za ten związek, a okazał się niezwykle szczęśliwy i trwały.

Sprawa wieku. Małżeństwa „mieszane” to znaczy piernika z pączkiem i „sę-dziwy” z młokosem, są zazwyczaj szczęśliwe. Każdemu z nas imponuje to, czego sami nie mamy – nawet… wiek – pisała w Tylko dla dziewcząt.

Ślub wzięli w Bytomiu, gdzie mieszkała siostra Zenona, Irena Skonieczna (on pochodził z Wadowic). Madzia żyła z bratowymi w wielkiej przyjaźni. Mąż pisarki opublikuje później nawet niezwykle ciekawe wspomnienia pt. 30 lat życia z Madzią.

Ale jeszcze przed ślubem zaczęło się źle. W listopadzie 1945 roku pan młody zniknął na kilka dni. Miał rogatą duszę i musiał dojść do równowagi po przysiędze małżeńskiej. Kiedy wrócił, obiecał żonie, że do końca życia będzie jej robił śniadania do łóżka. I tej przysięgi dotrzymał. Wychowana staroświecko pisarka nie radziła sobie z gotowaniem. Mąż bez urazy wspominał, że kiedyś podała pieczoną kaczkę, a na pytanie, czym ją nadziała, bardzo się zdziwiła. Kaczkę upiekła bez patroszenia.

Zygmunt był niezwykle opiekuńczy, dbał o Madzię jak mało kto, lecz… po ślubie nadal był niewierny. Madzia jednak przyjmowała ten stan rzeczy za normalny, bo podobnie postępował jej ojciec i wielu innych panów w tamtych czasach. Z Niusią – osobistą pielęgniarką i powiernicą Madzi – Zygmunt romansował od połowy lat 60. Po śmierci Samozwaniec została jego żoną, co wymusiła na nim jeszcze za życia tej pierwszej. Magdalena doskonale o wszystkim wiedziała, dlatego we wspomnieniach pisze o niej per flama Zygmusia, a w Z pamiętnika niemłodej mężatki pisała otwarcie, że miłość ma wiele odmian. Z urlopu wysyłała mu wycięte z gazety zdjęcia Violetty Villas, żeby miał zmysłowe sny (Moich listów nie pal).

Twórcze góry i doliny

W PRL-u za kpiny i żarty można było trafić do aresztu. Pisarka nie pasowała do socrealizmu. Gdy w 1946 roku stałą rubrykę Hulajnoga w Trybunie Robotniczej zastąpiła rubryka Z życia partii, Samozwaniec nie miała tam co robić. Być może z tych czasów pochodzi jej opis źle widzianych dziennikarzy w książce Czy pani mieszka sama?.

Rodzinna siedziba, zwana Kossakówką, w Krakowie popada w ruinę; rodzice nie żyją, siostra umarła w Anglii. O zarobek stało się trudno. Pomógł jej wtedy Gwidon Miklaszewski – inny znany satyryk, którego rysunki ozdabiały „Express Wieczorny”, kultową warszawską popołudniówkę. Poznali się jeszcze przed wojną w poznańskim „Klubie Szyderców pod Kaktusem”. Rysował wtedy dla „Dziennika Zachodniego”, więc Samozwaniec nazywa go „śledziennikiem zachodnim”. On z kolei, jako że pisarka z domu była Kossak, mówił jej: „Trafiła Kossak na kamień”. Ale mimo wzajemnych żarcików i przytyków, bardzo się wzajemnie szanowali i cenili swoje talenty.

Miklaszewski kierował też wydawnictwem AWiR i wydawał jej książki. Sam je dowcipnie ilustrował. Oboje stworzyli niezwykły duet – ona pisała, on rysował z lekkością, zabawą i w tym był niepowtarzalny styl. Ilustrował jej: Czy Pani mieszka sama, Na ustach grzechu, Tylko dla dziewcząt, Tylko dla mężczyzn.

Pisarka podziękowała mu wierszykiem:

Błagam nie przestawaj. O nie! Rysować pod moje teksty, Gwidonie! Bez Ciebie tekst mój smutnie nóżką grzebie. Jest jak pusta fajka. Jajecznica bez jajka. Kanarek bez dzióbka. Bez ogonka pupka.

– Cieszyła się wielką sympatią. Na spotkania z nią przychodziły niesłychane tłumy – wspominał Magdalenę Miklaszewski, a jej mąż dodawał:

– Wzruszające były chwile, gdy na spotkaniu młode dziewczyny podchodziły z tomikami Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, prosząc nieśmiało o autograf. Wówczas Madzia, jak gdyby nigdy nic, uśmiechając się, wpisywała: „Za moją ukochaną siostrę Lilkę – Magdalena Samozwaniec”. Bywało i tak. Kiedyś na kiermaszu książki w Alejach Ujazdowskich podszedł do niej młody chłopiec, prosząc o autograf. Magdalena zerknęła w książkę i oniemiała: – Ależ to nie moja książka, synku – to Kraszewski! – Nic nie szkodzi, proszę pani – odpowiedział młodzik. – Proszę podpisać. Bardzo panią proszę. Rozbawiona całą sytuacją Madzia napisała: „Za kolegę Kraszewskiego – Magdalena Samozwaniec.

(30 lat życia z Madzią).

Jak odchodzić, to z humorem

Magdalena Samozwaniec zmarła w 1972 roku. Pogrzeb miała niecodzienny. Przyszły tłumy i wśród nich siostra Stefana Jasnorzewskiego wpadła do grobu. Żałobnicy nie mogli opanować ataku śmiechu. Madzia miała więc pogrzeb w stylu satyryczki. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

***

W związku z końcem remontu „Kossakówki”, która dla zwiedzających zostanie podobno otwarta w 2025 roku, oficjalnie z powodu braku pamiątek po Magdalenie Samozwaniec, pojawiła się koncepcja, by jej postać uczczono kilkoma książkami pisarki w gablotce. Ostro sprzeciwił się temu Rafał Podraza, obecnie jedyny prawny spadkobierca jej spuścizny.

Szczęśliwie wizja pokazania Magdaleny przez książki uległa zmianie. Wspólny pokoik z Lilką nabiera realnych ram. Oczywiście, chętnie przekażę coś z rodzinnego archiwum, by wzbogacić to miejsce, ale póki co, to kwestia rozmów. Madzia zawsze była obecna w naszym domu. Na ścianach wisiały obrazy autorstwa jej ojca, jak i jej samej. Mimo że jej nie poznałem osobiście, to wiem o niej tyle, że samoistnie stała mi się bardzo bliska. Jest w swoich sądach bardzo współczesna, tak więc albo Polacy tak mało się zmienili, co trochę przeraża, albo była jasnowidzem. Uważam, że nie było ostrzejszego pióra w polskiej literaturze – dodaje cioteczny wnuk pisarki.

Warto przeczytać opowieść o Angeli Merkel: Angela – archanielica. Kobieta, liderka, przywódczyni

może Ci się spodobać

Marlene Dietrich oczami swojej córki

Jej udziałem było ponad 30 głównych kreacji filmowych. Najsłynniejsze to: „Błękitny anioł”, „Maroko”, „Szanghaj Ekspres”, „Destry znowu w…
władysław starewicz

Bajka o zakochanym żuku

W Światowym Dniu Animacji nie sposób nie wspomnieć o jednym z ojców filmu lalkowego, Władysławie Starewiczu. Spod jego…