© Adobe Stock

Łódź: polski wynalazek ochroni przed promieniami UV

0 udostępnień
0
0
0

Łódzki start-up UVera stworzył filtr przeciwsłoneczny z użyciem… bakterii sprzed 2 miliardów lat. Produkt zapobiega chorobom skóry, jest przyjazny dla środowiska i wyjątkowo wytrzymały. Tak bardzo, że wykorzystuje siłę z cyjanobakterii, organizmów, które funkcjonowały na naszej planecie jeszcze przed wykształceniem się atmosfery. To przełom w nauce – innowacyjny wynalazek UVery dostrzeżono w Europie. Start-up otrzymał grant wysokości 2,5 miliona euro na dalsze prace.

Magdalena Jander, założycielka projektu, w który w tej chwili, jak twierdzi, zaangażowanych jest „15 szalonych naukowców”, mówi z dumą:

– Grant otrzymany z Unii Europejskiej jest efektem tego, że znaleźliśmy się w ścisłym gronie trzech procent najwyżej i najlepiej ocenianych start-upów, które zgłosiły do UE swoje stuprocentowo ekologiczne projekty.

– UVera i ludzie ją tworzący to współcześni alchemicy, ucieleśnienie marzenia o zamianie ołowiu w złoto, tyle że w nowej, współczesnej wersji – dodała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Popularne kremy z filtrami UV są zazwyczaj bardzo szkodliwe dla planety (oblepiają rafę koralową i niszczą morskie ekosystemy) i dla ludzi (wnikając przez skórę, mogą powodować zmiany hormonalne).

O innowacyjnym wynalazku informuje łódzki Urząd Miasta.

może Ci się spodobać
wegańskie kosmetyki

7 kosmetyków dla wegekobiety

Trend roślinnienia społeczeństw wysoko postawił poprzeczkę markom kosmetycznym. Klienci zaczęli oczekiwać od kosmetyków, by te nie tylko skutecznie…