© Adobe Stock

Leśna kąpiel po japońsku: relaksuje ciało, oczyszcza umysł

0 udostępnień
0
0
0

Shinrin-yoku to dosłownie z japońskiego „leśna kąpiel” – praktykowana w Kraju Kwitnącej Wiśni (ale nie tylko) prozdrowotna aktywność, polegająca na wolnych, relaksacyjnych spacerach i odbiorze naturalnego otoczenia wszystkimi zmysłami. Najczęściej polega na kontakcie z leśnym otoczeniem, jego florą i fauną, ekspozycją na światło, dźwięki. Szereg badań naukowych potwierdza jej dobroczynny wpływ na redukcję stresu, obniżenie ciśnienia, wspomaganie psychoterapii.

Jak informuje portal Świat OZE, możemy tę praktykę stosować również w Polsce: na terenie Lasów Państwowych znajdziemy bowiem aż 46 obszarów pilotażowych, gdzie można legalnie biwakować. Jak na razie Lasy nie narzekają na brak chętnych na kontakt z naturą, akcja jest oceniana bardzo pozytywnie, zwłaszcza w okresie, gdy po lockdownie bardzo potrzebujemy zanurzenia się w zieleń.

„Chęć biwakowania w lesie dla 82 proc. nocujących wynika z potrzeby bliskiego kontaktu z naturą, 71 proc. chce w ten sposób uciec od zgiełku miasta, a 38 proc. uważa tę formę spędzania czasu za zdrową”– czytamy na profilu Lasów Państwowych na Facebooku. Na spędzanie czasu w naturze i samodzielne radzenie sobie z dala od cywilizacji decyduje się coraz więcej osób.

może Ci się spodobać

Do łask wrócą miasta-ogrody?

Czy w XXI wieku możliwe jest pogodzenie świata miejskiego i wiejskiego? Na to pytanie stara się na łamach…

Rodzicielstwo w czasie pandemii

Eksperci z brytyjskiej służby zdrowia: psychologowie, psychiatra dziecięcy oraz położna, dzielą się na łamach „Guardiana” ważnymi spostrzeżeniami dotyczącymi…