Łąki kwietne – miejski kawałek raju

73 udostępnień
73
0
0

Trawniki wymagają ciągłej i stałej opieki. W zamian przyrodzie nie oddają nic: nie produkują nektaru, nie dają schronienia owadom. A rośliny łąk kwietnych są superbohaterami o specjalnych mocach: antysmogowej, miododajnej czy chłodzącej w upał. No i są rajem dla pszczół, motyli, ptaków czy jeży.

Łąki są jak my: różnorodne, kapryśne, piękne, nieuczesane, świeże, zadbane lub pozostawione same sobie, trudne lub niewymagające. Jedno na pewno łączy je wszystkie – czas. Łąki są dla cierpliwych, ceniących proces ponad cel, stawiających zmianę ponad jednostajność, rozumiejących, że łąki funkcjonują z rytmem przyrody, a nie naszego planu – pisze Sławek Sendzielski na blogu lakikwietne.pl.

Od kilku lat ewoluuje moda na przywracanie w miejskiej przestrzeni połaci traw bogato upstrzonych kwiatami. Kwietna rewolucja rozprzestrzeniła się w parkach, wzdłuż ulic i torów tramwajowych, na miejskich skwerach i placach dużych miast Warszawy, Katowic, Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Gorzowa i wielu innych.

W idei łąk kwietnych nie chodzi jedynie o ich niezaprzeczalną urodę i wygodę w utrzymaniu, lecz przede wszystkim o ich ekologiczną emanację.

O tym, jak ważna jest bioróżnorodność przeczytasz w wywiadzie z dyrektorem wrocławskiego zoo Radosławem Ratajszczakiem

Kosiarze vs. spaliniarze

Bo łąka to raj dla owadów, którym zapewnia pożywne pyłki i nektar. Pomaga magazynować wodę: rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe niż trawa korzenie, dzięki temu ich zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze, co minimalizuje konieczność podlewania. Podczas ulewnego deszczu natomiast absorbują dużo więcej wody, którą wykorzystują w bezdeszczowe dni. I dlatego nie trzeba ich podlewać, a to dla kasy samorządów miejskich spora oszczędność.

Łąka jest samowystarczalna i rzadko się ją kosi. To ważne, bo godzina pracy kosiarki to hałas o natężeniu 90 decybeli i emisja niebezpiecznych spalin. Szkody łatwo obliczyć: podczas jednego sezonu trawnik trzeba kosić przeciętnie około 20 razy, a łąkę – zaledwie dwa razy. W Polsce kosimy ponad 750 tysięcy hektarów trawników! Tymczasem łąki można kosić kosą.

Na jednej łące może żyć nawet 300 gatunków roślin i zwierząt

Łąk kwietnych nie trzeba karmić środkami chemicznymi i nawozami, bo świetnie sobie bez tego radzą. W dodatku pomagają walczyć ze smogiem: ponieważ są nawet 10 razy wyższe niż trawnik, lepiej wyłapują szkodliwe pyły. Są nawet specjalne, antysmogowe łąki, z tak dobranymi roślinami, aby na 10 tysięcy metrów kwadratowych wyłapywały aż 50 kilogramów pyłu!

łąki kwietne pszczoły
© Adobe Stock

Łąki kwietne to stołówki dla dzikich zwierząt żyjących w mieście. Posilają się w nich między innymi pszczoły miodne, trzmiele łąkowe, motyle, pliszki, szpaki, jeże i żaby. A także miejskie wróble, których populacja w ostatnich latach zmniejszyła się aż o połowę. Łąki kwietne to dla nich często warunek przeżycia: żywią się nie tylko nasionami z niekoszonych roślin, ale także robaczkami, chrząszczami i innymi bezkręgowcami.

Dzikie kwiaty to czyste dobro

Łąki kwietne są pełne życia, kolorów i upojnych zapachów. Można sobie wyobrazić, jak pachnie na łące, na której sąsiadują ze sobą: chabry łąkowe, jaskry, firletki, krwawniki, złocienie, kozibrody łąkowe, wyka i krwiściągi lekarskie.

Tymczasem trawniki to „zielone pustynie”, obszary na których rosną tylko dwa lub trzy gatunki roślin, nie mają więc nic wspólnego z naturalną bioróżnorodnością.

może Ci się spodobać
gdańsk

Gdańsk – miasto niebanalne

Gdańsk ma do zaoferowania o wiele więcej, niż fontanna Neptuna, drewniany Żuraw nad Motławą czy rejsy na Westerplatte.…
wegańskie hotele

7 europejskich hoteli idealnych dla wegan

Jeśli chcesz udać się w wyjątkowe miejsce, w którym słowa takie jak „zero waste”, „roślinny”, „zrównoważony”, „naturalny” mają…

Japonia – marketingowa ściema

Już po paru tygodniach w betonowej dżungli, jaką jest Tokio, wiedziałam, co miał na myśli Oskar Wilde pisząc:…