Kryszna, © Adobe Stock

Kryszna – życiowe mądrości, cytaty, Hare Kryszna w Polsce

0 udostępnień
0
0
0

Lord Kryszna jest ósmym awatarem Wisznu (hinduistyczne bóstwo), czczonym w hinduizmie jako najwyższy Bóg i stwórca całego świata. Według przekazów Lord Kryszna urodził się w 3228 roku p.n.e. w Mathurze w Indiach. Jest uznawany za bóstwo miłości, czułości i współczucia. Umarł ugodzony przypadkową strzałą myśliwego, po czym wstąpił do nieba, które napełnił swoją chwałą. Zazwyczaj jest przedstawiany jako postać o niebieskiej skórze, z fletem w ręku. Najsłynniejszym zbiorem jego słów jest klasyczna „Bhagavad-gita”, święta księga hinduizmu (link do tekstu Żanety „Koncepcje duchowości”), zawierająca rozważania na poważne tematy filozoficzne.

Kryszna i jego 7 życiowych mądrości

1. Spokój umysłu
Uzyskanie jasnego i trzeźwego spojrzenia na sytuację wymaga uspokojenia i skupienia umysłu. Bez wątpienia proces ten wymaga wiele wysiłku i wytrwałości, aby zakorzenić w sobie nowe wzorce myślenia i postępowania. Skutecznymi sposobami oczyszczenia umysłu są medytacja oraz psychiczne zdystansowanie się wobec sytuacji. Pozbycie się emocjonalnego stosunku do sprawy skutkuje obiektywnym wglądem w istotę problemu i znalezieniem optymalnego rozwiązania.

„Dla tego, kto podbił swój umysł, umysł jest najlepszym przyjacielem, ale dla tego, kto tego nie zrobił, umysł jest największym wrogiem”.

2. Rezygnacja z rezultatów
Należy podejmować działanie bez przywiązania do konkretnych rezultatów. Większość decyzji człowieka jest determinowana myśleniem o ich wynikach i konsekwencjach. Natomiast uświadomienie sobie niewielkiej kontroli nad efektem końcowym powoduje odwrócenie uwagi od ewentualnych korzyści i przypisanie większego znaczenia samemu wysiłkowi. Co więcej, każdy pozytywny zwrot akcji jest odbierany jako niespodziewana nagroda i przez to należycie doceniany.

„Ten, kto nie ma żadnego przywiązania, może naprawdę kochać innych, ponieważ jego miłość jest czysta i boska”.

3. Równe traktowanie
Ludzie koegzystują ze sobą w tym samym środowisku, co implikuje wchodzenie w różnego rodzaju relacje i układy. Nie sposób uniknąć porównań i wzajemnej zależności, ale mimo to do każdego powinno się podchodzić bez uprzedzeń oraz kierując się zasadą bezstronności. Syn nie powinien obejmować firmy ojca z racji bycia synem, ale dlatego, że jest zdolnym i kompetentnym pracownikiem.

„Nikomu nie zazdroszczę ani wobec nikogo nie jestem stronniczy. Jestem obiektywny dla wszystkich. Ale kto z oddaniem Mi służy, jest przyjacielem, jest we Mnie i ja też jestem jego przyjacielem”.

4. Odporność na stres
W świecie pełnym codziennych zajęć i permanentnego braku czasu ludzie odnoszą się do siebie ze zniecierpliwieniem, nietolerancją oraz wściekłością. Branie na siebie zbyt dużej ilości rzeczy, z którymi nie można sobie poradzić, przysparza wielu zmartwień. W związku z tym człowiek powinien się zrelaksować i dać sobie czas na ustalenie w życiu priorytetów.

„Dlaczego niepotrzebnie się martwisz? Kogo się boisz? Kto może cię zabić? Dusza się nie rodzi ani nie umiera”.

5. Gotowość na zmianę
Każda zmiana i odrobina ekscytacji stymuluje działanie. Człowiek popadający w stagnację powinien postawić sobie nowe wyzwanie, zmienić kierunek, pobudzić kreatywność. Utknięcie w jednym schemacie myślenia ogranicza percepcję. Otwartość na robienie nowych rzeczy i uczenie się przybliża do znajdowania dobrych rozwiązań. Ponadto nigdy nie wiadomo, co przyniesie los i trzeba być na to mentalnie gotowym.

„Zmiana jest prawem świata. W jednej chwili stajesz się właścicielem milionów, w drugiej zostajesz bez grosza”.

Kryszna w Polsce
Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny z siedzibą w Mysiadle zostało w Polsce zarejestrowane w 1990 roku i uważane jest w naszym kraju za sektę. Popularna nazwa „Hare Kryszna” wzięła się od intonowanej przez członków organizacji Maha Mandry (Wielkiej Pieśni). Zasady, którymi kieruje się Hare Kryszna to: wegetarianizm, wstrzemięźliwość od używek i hazardu oraz kontakty seksualne dozwolone tylko w związkach małżeńskich w celu prokreacji. Według danych GUS z 2018 roku w Polsce jest 2456 członków stowarzyszenia.

6. Działanie z przekonaniem
Jakakolwiek aktywność bez przekonania jest bezużyteczna, nie ma większej wartości ani teraz, ani w przyszłości. Każdą czynność należy wykonywać z głęboką wiarą. Działanie, które w żaden sposób nie wymaga usprawiedliwiania ani sięgania po dodatkowe rezerwy, jest prawdziwym aktem z przekonania i właściwą decyzją.

„Człowiek jest stworzony przez swoje przekonania. Staje się tym, w co wierzy”.

7. Wysokie standardy
Człowiek podejmując ukierunkowane działanie powinien ustalić sobie wysokie standardy jakości, następnie przeanalizować osiągnięty sukces, po czym jeszcze bardziej podnieść poprzeczkę. Ludzie z największymi osiągnięciami nieustannie się rozwijają i motywują do zdobywania coraz wyższych poziomów mistrzostwa. Wielki człowiek jest inspiracją dla pozostałych, którzy podążają jego śladem i starają się dorównać jego standardom.

„Niezależnie od tego, jakie działanie wykonuje wielki człowiek, zwykli ludzie idą w jego ślady. Cały świat dąży do tego, jakie standardy ustanawia przez wzorcowe działania”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać

Ludzie mają instynkt religijny

Wielu badaczy jest przekonanych, że wiara religijna to nieunikniona konsekwencja ewolucji naszego gatunku, zaś religia jako taka jest…