Kryszna grający na flecie
Kryszna, © Adobe Stock

Kryszna – zasady, cytaty, Hare Kryszna w Polsce

0 udostępnień
0
0
0

Lord Kryszna jest ósmym awatarem Wisznu (hinduistyczne bóstwo), czczonym w hinduizmie jako najwyższy Bóg i stwórca całego świata. Według przekazów Lord Kryszna urodził się w 3228 roku p.n.e. w Mathurze w Indiach. Jest uznawany za bóstwo miłości, czułości i współczucia. Umarł ugodzony przypadkową strzałą myśliwego, po czym wstąpił do nieba, które napełnił swoją chwałą. Zazwyczaj jest przedstawiany jako postać o niebieskiej skórze, z fletem w ręku. Najsłynniejszym zbiorem jego słów jest klasyczna „Bhagavad-gita”, święta księga hinduizmu, zawierająca rozważania na poważne tematy filozoficzne.

Hare Kryszna i jego 7 zasad

1. Spokój umysłu
Uzyskanie jasnego i trzeźwego spojrzenia na sytuację wymaga uspokojenia i skupienia umysłu. Bez wątpienia proces ten wymaga wiele wysiłku i wytrwałości, aby zakorzenić w sobie nowe wzorce myślenia i postępowania. Skutecznymi sposobami oczyszczenia umysłu są medytacja oraz psychiczne zdystansowanie się wobec sytuacji. Pozbycie się emocjonalnego stosunku do sprawy skutkuje obiektywnym wglądem w istotę problemu i znalezieniem optymalnego rozwiązania.

„Dla tego, kto podbił swój umysł, umysł jest najlepszym przyjacielem, ale dla tego, kto tego nie zrobił, umysł jest największym wrogiem”.

2. Rezygnacja z rezultatów
Należy podejmować działanie bez przywiązania do konkretnych rezultatów. Większość decyzji człowieka jest determinowana myśleniem o ich wynikach i konsekwencjach. Natomiast uświadomienie sobie niewielkiej kontroli nad efektem końcowym powoduje odwrócenie uwagi od ewentualnych korzyści i przypisanie większego znaczenia samemu wysiłkowi. Co więcej, każdy pozytywny zwrot akcji jest odbierany jako niespodziewana nagroda i przez to należycie doceniany.

„Ten, kto nie ma żadnego przywiązania, może naprawdę kochać innych, ponieważ jego miłość jest czysta i boska”.

3. Równe traktowanie
Ludzie koegzystują ze sobą w tym samym środowisku, co implikuje wchodzenie w różnego rodzaju relacje i układy. Nie sposób uniknąć porównań i wzajemnej zależności, ale mimo to do każdego powinno się podchodzić bez uprzedzeń oraz kierując się zasadą bezstronności. Syn nie powinien obejmować firmy ojca z racji bycia synem, ale dlatego, że jest zdolnym i kompetentnym pracownikiem.

„Nikomu nie zazdroszczę ani wobec nikogo nie jestem stronniczy. Jestem obiektywny dla wszystkich. Ale kto z oddaniem Mi służy, jest przyjacielem, jest we Mnie i ja też jestem jego przyjacielem”.

4. Odporność na stres
W świecie pełnym codziennych zajęć i permanentnego braku czasu ludzie odnoszą się do siebie ze zniecierpliwieniem, nietolerancją oraz wściekłością. Branie na siebie zbyt dużej ilości rzeczy, z którymi nie można sobie poradzić, przysparza wielu zmartwień. W związku z tym człowiek powinien się zrelaksować i dać sobie czas na ustalenie w życiu priorytetów.

„Dlaczego niepotrzebnie się martwisz? Kogo się boisz? Kto może cię zabić? Dusza się nie rodzi ani nie umiera”.

5. Gotowość na zmianę
Każda zmiana i odrobina ekscytacji stymuluje działanie. Człowiek popadający w stagnację powinien postawić sobie nowe wyzwanie, zmienić kierunek, pobudzić kreatywność. Utknięcie w jednym schemacie myślenia ogranicza percepcję. Otwartość na robienie nowych rzeczy i uczenie się przybliża do znajdowania dobrych rozwiązań. Ponadto nigdy nie wiadomo, co przyniesie los i trzeba być na to mentalnie gotowym.

„Zmiana jest prawem świata. W jednej chwili stajesz się właścicielem milionów, w drugiej zostajesz bez grosza”.

6. Działanie z przekonaniem
Jakakolwiek aktywność bez przekonania jest bezużyteczna, nie ma większej wartości ani teraz, ani w przyszłości. Każdą czynność należy wykonywać z głęboką wiarą. Działanie, które w żaden sposób nie wymaga usprawiedliwiania ani sięgania po dodatkowe rezerwy, jest prawdziwym aktem z przekonania i właściwą decyzją.

„Człowiek jest stworzony przez swoje przekonania. Staje się tym, w co wierzy”.

7. Wysokie standardy
Człowiek podejmując ukierunkowane działanie powinien ustalić sobie wysokie standardy jakości, następnie przeanalizować osiągnięty sukces, po czym jeszcze bardziej podnieść poprzeczkę. Ludzie z największymi osiągnięciami nieustannie się rozwijają i motywują do zdobywania coraz wyższych poziomów mistrzostwa. Wielki człowiek jest inspiracją dla pozostałych, którzy podążają jego śladem i starają się dorównać jego standardom.

„Niezależnie od tego, jakie działanie wykonuje wielki człowiek, zwykli ludzie idą w jego ślady. Cały świat dąży do tego, jakie standardy ustanawia przez wzorcowe działania”.

Kryszna w Polsce
Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny z siedzibą w Mysiadle zostało w Polsce zarejestrowane w 1990 roku i uważane jest w naszym kraju za sektę. Popularna nazwa „Hare Kryszna” wzięła się od intonowanej przez członków organizacji Maha Mandry (Wielkiej Pieśni). Zasady, którymi kieruje się Hare Kryszna to: wegetarianizm, wstrzemięźliwość od używek i hazardu oraz kontakty seksualne dozwolone tylko w związkach małżeńskich w celu prokreacji. Według danych GUS z 2018 roku w Polsce jest 2456 członków stowarzyszenia.

może Ci się spodobać
jak reaguje mózg

Jak reaguje mózg?

Zapewne wiesz, że to mózg kontroluje wiele procesów życiowych i przetwarza informacje, które docierają do nas z otoczenia.…

Bóg jest Miłością?

Jeśli Bóg jest miłością, to dlaczego na świecie jest tyle cierpienia? Jeśli jest miłością, to dlaczego Bóg zezwala…