Kreatywny sposób na zmianę myślenia

4 udostępnień
4
0
0

Dorosły człowiek uczy się przez powtarzanie. Nauka języka obcego, prowadzenie samochodu czy zmiana myślenia – niezależnie od tego, czego chcesz się nauczyć, potrzebna jest praktyka i trening. Natomiast jeśli pragniesz zmienić swoje nastawienie i sposób myślenia, mam na to sprawdzony, kreatywny sposób.

Wiesz już, że myśli nie są faktami i nie musisz im wierzyć. Możesz odrzucić te, które Cię krzywdzą, dołują, zaniżają poczucie własnej wartości. Potrzebujesz najpierw je zauważyć, a potem zmienić na takie, które Ci służą i Cię wspierają.

To jest jak opowiadanie historii na nowo. Fakty pozostają bez zmian, ale zmienia się interpretacja i sposób, w jaki reagujesz. 

Zamiast mówić na przykład: „Znowu odniosłam porażkę”, możesz przeformułować to stwierdzenie na bardziej sprzyjające, choćby na takie: „Chociaż nie osiągnęłam tego, co zamierzałam, to doświadczenie jest dla mnie cenną lekcją, którą zabieram na przyszłość”.

Ważne jest, aby przerwać schemat myślowy – zauważyć ograniczające przekonania, znaleźć te wspierające, a potem je utrwalać. Utrwalanie jest kluczowe, ponieważ bez tego nie ma trwałej zmiany. Stare nawyki myślowe wrócą szybko i niepostrzeżenie, a Ty znowu będziesz się skarżyła na złe samopoczucie.

Nie dam rady” czy „Zrobię to najlepiej jak potrafię”?

Wyobraź sobie, że chcesz zmienić pracę (może założyć swoją działalność), idziesz po podwyżkę czy marzysz o udziale w nowym projekcie. W Twojej głowie pojawia się mnóstwo lęków, wątpliwości i dystansu. Nie wierzysz w siebie, w swoje możliwości. Z jednej strony bardzo byś chciała osiągnąć swój cel, ale jest w Tobie wyraźny głos, który skutecznie blokuje Twoją wiarę w powodzenie.

O lęku przeczytasz TUTAJ

Dlatego zaczynasz pracować ze swoimi blokującymi przekonaniami. Może korzystasz z pomocy coacha, może sama już wiesz, jak to robić i pracujesz samodzielnie. Potrafisz już zidentyfikować i nazwać te przekonania, które podcinają Ci skrzydła: „To niemożliwe”, „Nie dam rady”, „Nigdy mi się nie uda”.

Tworzysz zatem listę wspierających przekonań. Może nawet korzystasz z pięciu zasad zdrowego myślenia, żeby mieć pewność, że nowy sposób myślenia będzie faktycznie tym najlepszym dla Ciebie.

Następnie zaczynasz trening. Uczysz się nowego sposobu myślenia. Utrwalasz nowe, wspierające przekonania. Programujesz je. Zapisujesz na swój wewnętrzny dysk. Wzbogacasz ten proces o emocje, które chcesz czuć, bo to one są katalizatorem zmiany.

może Ci się spodobać

Psychoterapia systemowa | Przegląd

Wychodzi z założenia, że postępowanie człowieka i jego stan psychiczny powinny być rozpatrywane przez pryzmat wzajemnych zależności i…

Polska: dziedzictwo traumy

„Wielcy nauczyciele rozumieją, że to, skąd przychodzimy, wpływa na to, dokąd idziemy, i że nierozwiązane sprawy z przeszłości…
pułapka nieodpowiednich pytań

Pułapka nieodpowiednich pytań

Umysł jest tak skonstruowany, że zawsze dostarczy Ci potwierdzenia Twoich teorii i tez. Dzieje się tak, ponieważ sposób…