„Od paru lat pasażerowie wracają na kolej, a wraz z nimi – potrzeba coraz skuteczniejszego monitorowania torów” – pisze Wprost Eko. I podaje zasmucające fakty: w 2019 roku doszło do ponad 200 wypadków na przejazdach i przejściach przez tory pomimo regularnego usprawniania procedur bezpieczeństwa. Wprawdzie liczba takich zdarzeń spadła, ale aż o 34 proc. wzrosła liczba ofiar śmiertelnych (zwykle dochodziło do najechania pociągu na samochód z pasażerami lub pieszych na torach). Do tego doszły 2 tys. wydarzeń, gdzie kolej po prostu okradziono. I tutaj właśnie z pomocą mają przyjść nowe technologie: światłowody oraz AI. Bo to nadal pracownicy osobiście dokonują oględzin torów, by stwierdzić, czy nadają się do użytku. Polscy naukowcy z firmy InPhoTech opracowali innowacyjne rozwiązania z użyciem światłowodu: umożliwi ono monitorowanie taboru kolejowego poprzez określenie jego prędkości, lokalizacji, identyfikację kierunku jazdy oraz przekazanie ostrzeżenia przed zbliżającym się skrzyżowaniem. Będzie można również uzyskać precyzyjne informacje o dokładnym przejeździe pociągu. Nowa technologia pozwoli również monitorować stan infrastruktury: zbliżające się zwierzęta, połamane drzewa, prace remontowe w pobliżu, obecność ludzi na niestrzeżonym przejściu (również wandali czy złodziei). Będzie można nawet wykryć usterki taboru, niewidoczne na pierwszy rzut oka, np. problem z kołami. To z pewnością pomoże kolei stać się konkurencyjnym graczem na rynku pasażerów.
Autor: Weronika Książek
Dziennikarka o lewicowym spojrzeniu na świat. Interesuje się tematyką praw zwierząt i ekologią. Fanka siłowni i roślinnego jedzenia, opiekunka trzech kotów.
obserwuj
może Ci się spodobać
Treningi na YouTube, czyli Jane Fonda 2.0
- Przeczytasz w minutę
Podczas lockdownu niesamowitym wzięciem cieszyły się internetowe treningi fit celebrytów i celebrytek. Wystarczyło odpalić YouTube i rozłożyć w…
Skuteczny sposób na ograniczenie teorii spiskowych
- Przeczytasz w minutę
Holenderski psycholog społeczny Jan-Willem van Prooijen w badaniu Applied Cognitive Psychology opublikowanym przez John Wiley & Sons wykazał,…
Odnaleźć siebie… na emigracji
- Przeczytasz w minutę
National Geographic donosi o najnowszych badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Rice’a w Houston. Autor, Hajo Adam, z ankiet wypełnionych…
Szczepionkę na COVID dla UE ma szansę stworzyć Polka
- Przeczytasz w minutę
Business Insider informuje, że Komisja Europejska chce zakupić 225 mln dawek szczepionek na koronawirusa od niemieckiej firmy biotechnologicznej…
Tego nie robi się kotu. 8 rzeczy, których należy unikać
- Przeczytasz w minutę
Portal koty.pl ostrzega: tych rzeczy musisz unikać, jeśli chcesz wychować szczęśliwego zwierzaka. Wokół kociej niezależności i natury samotnika…
Rodzicielstwo w czasie pandemii
- Przeczytasz w 2 minuty
Eksperci z brytyjskiej służby zdrowia: psychologowie, psychiatra dziecięcy oraz położna, dzielą się na łamach „Guardiana” ważnymi spostrzeżeniami dotyczącymi…