kłamstwo
© Adobe Stock

Każdego dnia jesteśmy okłamywani od 10 do nawet 200 razy

0 udostępnień
0
0
0

Profilerka behawioralna, Natalia Hofman, na łamach „Wysokich Obcasów” zdradza, jak rozpoznać kłamstwo. Ekspertka doradza policji w kwestii potencjalnych możliwości psychologicznych podejrzanych, bada także psychografikę czyli to, co zdradza o nas charakter pisma. Natalia Hofman pracuje również z politykami. Jest specem od wykrywania nieprawd i półprawd. „Uśmiech szczery i prawdziwy to taki, w którym śmieją się również oczy. Uruchamia on bowiem zarówno mięśnie jarzmowe odpowiedzialne za podnoszenie kącików ust, jak i mięśnie okrężne oka, które podnoszą policzki i tworzą zmarszczki pod oczami i kurze łapki” – mówi, podpowiadając, jak można „kłamać” za pomocą uśmiechu. Ktoś, kto nie jest szczery, uruchamia tylko mięśnie wokół ust.

Ponoć przeciętny człowiek, który potrafi odczytywać mikroekspresje twarzy, rozpoznaje kłamstwo w 50 proc. przypadków. Skuteczność tajnych agentów wynosi nawet 70 proc., a dodatkowa analiza np. tonu głosu zwiększa szansę na rozpoznanie kłamstwa do 80 proc. Dużo mówi też pismo – nie jego styl, ale ekspresja. Jeśli chcemy zataić ważną informację, najczęściej wyraźnie piszemy tylko pierwsze słowa tekstu, lub pierwsze litery, a dalsze cześć jest mniej wyraźna, bazgrolimy, kreślimy, przejęzyczamy się. Każdego dnia jesteśmy okłamywani lub okłamujemy nawet do 200 razy.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Polski kandydat do Oscara

Jeżeli ktoś nie kojarzy najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Śniegu już nigdy nie będzie”, może odetchnąć…