© Adobe Stock

Kanon piękna się zmienił… przez Instagrama

0 udostępnień
0
0
0

O tym, jak media społecznościowe, a zwłaszcza Instagram, poprzez rozmaite filtry w obróbce zdjęć i aplikacje umożliwiające modyfikacje zdjęć, wpłynęły na kształtowanie się kanonu piękna, opowiada Joanna Kuschill-Dziurda, lekarka medycyny estetycznej na łamach portalu Hello Zdrowie.

„Wiele z nich pozwala nam zobaczyć, jak wyglądamy, gdy mamy duże usta, mniejszy nos, wyraźnie zarysowane kości policzkowe, większe oczy bez cieni pod nimi, jednolitą, gładką skórę. Kiedy nakładamy taki filtr, patrzymy na siebie, zazwyczaj myślimy: o, ładnie wyglądam. Filtra nie ma i czar pryska. Zdjęcie już nie jest takie efektowne. Zaczyna nam tego brakować, bo zobaczyliśmy się w lepszym świetle, chcielibyśmy mieć to na co dzień” – mówi o instagramowych narzędziach do fotoedycji. Jednocześnie dodaje, że zwiększają one chrapkę kobiet na zabiegi medycyny estetycznej. Coraz więcej pacjentek przychodzi do gabinetu i pokazuje przefiltrowane zdjęcie na Instagramie i obwieszcza: Chcę tak wyglądać! Ekspertka twierdzi też, że kanon piękna zmienił się i wciąż zmienia, bo pewne cechy lepiej prezentują się na fotografiach właśnie. W tej chwili „na topie” są ostre rysy twarzy i mały nos. Lekarka ostrzega jednak, że to, co wydaje się fotogeniczne, nie zawsze dobrze wygląda na żywo – przykładem może być chociażby efekt tzw. karpich, nadmiernie powiększonych ust. 

Tak czy inaczej, nie zmienia to faktu, iż wiek kobiet, które stosują zabiegi medycyny estetycznej, stale się obniża, a presja na idealny wygląd niestety nie spada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać

Afryka wreszcie zwalczyła polio

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji Światowej Organizacji Zdrowia Afrykańska Regionalna Komisja Certyfikacji poinformowała, że Afryka całkowicie uporała się z polio.…

Rodzicielstwo w czasie pandemii

Eksperci z brytyjskiej służby zdrowia: psychologowie, psychiatra dziecięcy oraz położna, dzielą się na łamach „Guardiana” ważnymi spostrzeżeniami dotyczącymi…