Filozofia Kaizen

Kaizen – do celu małymi krokami

52 udostępnień
52
0
0

Jakie techniki kaizen można zastosować przy realizacji celów?

Istotą kaizen jest znalezienie takiego działania, które prowadzi do zmiany, natomiast jest na tyle małe, że nie wywołuje w nas lęku. Jeśli ten lęk czujemy, to znaczy że dany krok jest za duży i trzeba znaleźć mniejszy. Pamiętajmy, że dla każdego ten krok może znaczyć coś innego. Dla jednej osoby będzie to minuta marszu przed telewizorem, dla innej pięć minut biegu, dla jeszcze innej wystawienie butów do biegania albo leżenie na macie nie ćwicząc.

W znalezieniu działania odpowiedniego dla siebie możemy zastosowaćtechnikę zadawania małych pytań, która polega na codziennym powtarzaniu pytania, tak delikatnego, że nie wzbudza w nas strachu. Najlepiej o tej samej porze. Stymuluje to korę mózgową, która pracuje nad znalezieniem odpowiedzi. Dzieje się to nawet jeśli w danym momencie zajmujemy się czymś innym. Często rozwiązanie przychodzi samo.

Pytania mogą dotyczyć wymyślenia działania „Co mogę zrobić, aby choć w małym stopniu przybliżyć się do celu?”, „Gdybym chciał być bardziej zdrowy, jaką małą rzecz zrobiłbym dziś inaczej?”, lub sposobu jego realizacji: „Jak mogę sobie przypomnieć o tym, aby codziennie pić więcej wody?, „Jak mogę wprowadzić więcej warzyw do mojej diety?” itd.

Jeśli zdarzy się, że każdy wymyślony krok wywołuje lęk, z pomocą może przyjść inna technika – myślenie małymi myślami. Polega ona na wyobrażaniu sobie siebie, kiedy wykonujemy tę czynność. Ważne jest, aby zaangażować w to wszystkie swoje zmysły, dodać ruch ciała i uczucia, które towarzyszą obmyślanemu działaniu. Możemy sobie też wyobrazić pozytywną reakcję innych na to, co robimy.

Może zainteresuje Cię: Jak żyć? Książkowi bohaterowie lekarstwem na lęki współczesności

Kolejnym krokiem jest zwizualizowanie najgorszego scenariusza oraz sposobu, w jaki radzimy sobie w tej sytuacji. W „myśleniu małymi myślami” też obowiązuje zasada małych kroków – zacznijmy od wyobrażenia sobie tego przez minutę dziennie (lub krócej) i kontynuujmy do momentu, aż poczujemy się gotowi na podjęcie działania. Wtedy wprowadźmy w życie plan. Również małymi krokami.

W realizacji celów może pomóc przyznawanie małych nagród. Ważne, aby nagroda odpowiadała celowi (nie przyznawajmy sobie w nagrodę czekolady, jeśli naszym celem jest zmniejszenie masy ciała), była dopasowana do nas, czyli była czymś, co rzeczywiście nas cieszy i była mała oraz niedroga, np.: 15 minut na poczytanie albo posłuchanie ulubionej muzyki, telefon do przyjaciela. Chodzi o to, żeby łatwo ją można było zrealizować.

Jak jeszcze można zastosować filozofię kaizen?

Oprócz realizacji celów małymi krokami, kaizen mówi też o rozwiązywaniu problemów, gdy są jeszcze małe. Chodzi o to, aby zamiast czekać aż problem urośnie, wychwytywać drobne niedogodności i zajmować się nimi od razu. Ułatwia to naprawienie, a także pozwala na uniknięcie poważnych konsekwencji. Dla przykładu: jeśli boli nas kolano przy ćwiczeniach, idźmy do lekarza i zadziałajmy od razu, a nie w momencie, kiedy już trudno nam będzie chodzić. Jeśli jesteśmy zmęczeni, znajdźmy czas na odpoczynek, a nie czekajmy do momentu, aż będziemy tak padnięci, że lekarz wystawi nam L4 na miesiąc.

Na koniec jeszcze jedno zastosowanie kaizen. Chodzi o rozpoznawanie małych momentów, począwszy od zwracania uwagi na małe usprawnienia, które można szybko wprowadzić, a które mogą przynieść korzyści, przez dostrzeganie drobnych czynności, które ktoś dla nas robi, czy cech charakteru, które lubimy w danej osobie, po docenianie małych chwil radości, takich jak to że podczas biegu świeciło słońce czy obiad był przepyszny.

Podsumowując, kaizen to coś więcej niż metoda służąca do realizacji celu czy rozwiązania problemu. To filozofia ciągłej uważności i rozwijania własnego potencjału. To znajdowanie zadowolenia w drobnych momentach tu i teraz, gdy nadal podążamy do celu. To docenianie siebie i innych za małe rzeczy. To wiara w to, że drobne rzeczy mogą zdziałać cuda.

„(…) pomyśl o tym, jak inaczej wyglądałby świat, gdyby więcej ludzi prowadziło społeczne, zawodowe i uczuciowe życie z przeświadczeniem, że małe kroki naprawdę się liczą i nawet najkrótszy kontakt z inną osobą jest niezwykle istotny. Kaizen oferuje możliwość, dzięki której małe akty dobroci i nawet krótkie chwile współczucia i zaciekawienia mogą zmienić nas, a w szerszej perspektywie – wpłynąć na los ludzkości” – dr Robert Maurer, „Filozofia kaizen”.

Podczas pisania artykułu korzystałam z książki Filozofia kaizen dra Roberta Maurera.

może Ci się spodobać
rozwojowe porażki

Rozwojowe porażki

Ta nasza skłonność do skupiania się na wadach, na słabościach, nasza dążność do poprawiania rozciąga się na wszystkie…

Ciało podąża za umysłem

Od zabarwienia i natężenia myśli zależą nasze emocje i działania, które podejmujemy. Również ciało odpowiada na to, co dzieje się w naszej głowie.

Jak izolacja z powodu COVID-19 może wpływać na psychikę dzieci?

Od kilku miesięcy staramy się ograniczać kontakty z ludźmi, część z nas pracuje zdalnie, dzieci uczą się online. Jak tłumaczyć dzieciom tę trudną sytuację? Jak dbać o ich dobre samopoczucie? Na te pytania odpowiada psycholog Monika Socik.