Joga, pasja i biznes.

12 udostępnień
12
0
0

Czy joga to wybór bezpieczny i odpowiedni dla każdego? Na co należy uważać w jej praktyce? Jak może nam pomóc? Czy może zaszkodzić? Czy da się połączyć jogę z biznesem? Tych odpowiedzi szukamy w rozmowie z Markiem Rogowskim, twórcą i właścicielem sklepu internetowego Yoga Bazar oraz marki akcesoriów do jogi Sayoga.

Izabela Marczak: Skąd w pana życiu joga?

Marek Rogowski: To dość długa historia. Do rozpoczęcia przygody z jogą popchnęły mnie problemy ze zdrowiem. Pod koniec gimnazjum, w trakcie rozgrywek piłki ręcznej, nabawiłem się kontuzji lewego kolana. Kontuzja ta ciągle się odnawiała, niedługo potem uszkodziłem także drugie kolano. Te urazy totalnie wyłączyły mnie ze sportu, który stanowił dużą i ważną część mojego życia. Wyjazdy na narty ze znajomymi czy nawet zwykły wf. nie wchodziły w grę. Przeszedłem kilka operacji obu kolan, lecz niestety nie pomogły mi one w powrocie do aktywności fizycznej. Również kolejne wizyty u lekarzy nie przyniosły oczekiwanej poprawy. Taki stan trwał przez całe liceum i początek studiów. Nie miałem zbyt dobrych perspektyw. Na pierwszym roku studiów jedyną opcją była dla mnie kolejna droga operacja, potem długa rehabilitacja, przy czym lekarze nie gwarantowali sukcesu.

Na jednej z wielu sesji rehabilitacyjnych usłyszałem od fizjoterapeuty: „Pana przydałoby się porozciągać”. Moje skojarzenie powędrowało w kierunku jogi. Było to jakieś 12 lat temu. Znalazłem w Warszawie ośrodek oferujący zajęcia jogi niedaleko mojego akademika. W grafiku były zajęcia zatytułowane „zdrowie kolan”, co wydawało się idealnie odpowiadać na moje potrzeby. Poszedłem na nie i wsiąkłem, ponieważ zauważyłem, że zaczynają mi pomagać. Zobaczyłem dla siebie światełko w tunelu.

Skończyło się bez operacji?

Tak. W miarę ćwiczeń kolana coraz lepiej funkcjonowały, a zachodzące w nich negatywne procesy zaczęły się odwracać. Mogłem powoli wracać do różnych aktywności sportowych, co dla mnie było w zasadzie powrotem do życia. I to sprawiło, że zakochałem się w jodze. Zakochałem na tyle, że codziennie spędzałem kilka godzin na macie. Zacząłem jeździć na wyjazdy jogowe i pomagać w ich organizacji.

Joga przywróciła panu zdrowie, ale niektórzy twierdzą, że w niej nie chodzi tylko o ćwiczenia fizyczne.

Bo ona może być czymś więcej. Może pomagać nam lepiej funkcjonować w życiu codziennym – ze sobą i światem. Na przykład jeżeli jesteśmy zbyt zamknięci w sobie, jest szansa, że pomoże nam się otworzyć. Jeżeli natomiast jesteśmy zbyt ekstrawertyczni i nie potrafimy się zatrzymać, nauczy nas wyciszenia, zachęci do zwolnienia tempa i dostrzeżenia tego, co mamy w sobie. Podsumowując, joga powinna nas równoważyć, wprowadzać harmonię do naszego życia.

Gdyby miał pan odróżnić jogę od innych technik: co jest w niej takiego szczególnego? Rozumiem, że poprzez pracę z ciałem otwiera nas ona na to, co w środku?

Zgadza się. W ogóle uważam, że wszystkie techniki pochodzące ze Wschodu są świetne dla ludzi z szeroko pojmowanego Zachodu. W naszej kulturze brakowało jakości, nastawienia introspektywnego i zagłębiania się w środek. Brakowało takiego podejścia do ruchu i takiego rodzaju ruchu, jaki oferują joga, tai-chi czy wschodnie sztuki walki. Mam na myśli postawę, która nie koncentruje się wyłącznie na aspektach siłowo-wytrzymałościowych, lecz wnosi też wiele aktywności retrospektywno-relaksujących. W jodze, stając na macie, mamy czas na to, żeby spokojnie popracować i uważnie drążyć pewne rzeczy. Uczymy się tego, jak ustawić odpowiednio ciało, każdy z jego elementów, każdy mięsień w danej asanie, w jaki sposób prowadzić oddech, jak długo trwać w danej pozycji, w jaki sposób wydłużać efekt, kiedy pójść dalej. Dodatkowo na dobrych zajęciach z jogi tłumaczy się jeszcze, dlaczego to wszystko robimy i jakie to ma znaczenie. I to wszystko sprawia, że człowiek poznaje siebie. Poznaje swoje ciało. Zauważa, gdzie są napięcia. Nagle zaczyna być świadomym tego, co dzieje się w jego organizmie i jak na to reagować. Dzięki temu organizm zaczyna się integrować. Rozproszone dotąd części łączą się.

Ostatnio będąc na rehabilitacji, zapytałam rehabilitanta, dlaczego on mi tak masakruje pośladek, przecież nie muszę mieć superjędrnego zadka. I on mi zaczął wtedy wyjaśniać, jak ważną rolę pełnią mięśnie pośladkowe i pokazał, co by się stało, gdyby te mięśnie przestały działać, na jak wiele partii ciała ta niesprawność by wpłynęła.

No właśnie! Ja też to odkryłem na jodze. Zobaczyłem, jak problemy z jednym elementem w ciele oddziałują na funkcjonowanie reszty organizmu. Moje niesprawne kolano wpływało na cały obszar miednicy i kręgosłupa lędźwiowego – w zasadzie od kolan do dolnych żeber byłem zblokowany.

W okolicach bioder czułem, jakbym zamiast miękkich mięśni miał kamienie. W ogóle okazało się, że problemy z kolanem tak naprawdę wynikają u mnie z bioder. Kiedy uszkodziłem sobie lewe kolano, zacząłem bardziej obciążać prawe. W efekcie szybko je nadwerężyłem. Gdy miałem kontuzjowane już oba kolana, to chwilę później zaczęły mi szwankować plecy itd. To był cały łańcuch. I jego skutki odczuwałem w głowie, w szyi, wszędzie.

Niesprawność mocno też odbijała się na mojej psychice. Byłem wtedy naprawdę młodym człowiekiem, a nieustannie borykałem się z bólem. Gdybym pożył z tymi problemami jeszcze kilka czy kilkanaście lat i nic bym z nimi nie zrobił, stałbym się osobą niepełnosprawną.

W jodze bardzo podkreśla się, że każdy mały problem działa na zasadzie efektu motyla, na coś oddziałuje. Przekonałem się o tym na sobie.

Wszystko jest ze sobą połączone?

Tak. Oczy na tę prawdę otworzyła mi właśnie joga. Tu nie chodzi jednak wyłącznie o połączenia elementów w naszym organizmie czy łączność ciała z psychiką. Ta prawda sięga zdecydowanie głębiej. Mówi o tym, że w życiu i w świecie wszystko na siebie nawzajem oddziałuje. Do mnie ta świadomość przyszła po codziennej, praktykowanej latami pracy na macie, zmaganiu się ze swoim ciałem, pokonywaniu barier, ćwiczeniu się w obserwacji i uważności. Dzięki temu więcej wiem o sobie, ale też stałem się wrażliwszy na to, co wokół mnie.

Można powiedzieć, że joga poniekąd przewartościowała pana życie?

Tak. Zacząłem dostrzegać, że wszystko czemuś służy. Trudne doświadczenia, które wydarzyły się na wcześniejszych etapach mojego życia, pojawiły się w określonym celu i bardzo wiele mnie nauczyły. Jestem wdzięczny za te lekcje i czekam ze spokojem na następne.

Co nas nie zabije, to nas wzmocni, jak twierdził Nietzsche.

Owszem, choć tu zwróciłbym uwagę na ten jakże istotny warunek: „co nas nie zabije”. Są przecież takie traumy i cierpienia, których ludzie nie dają rady dźwignąć. Nie zawsze kończy się to dobrze.

Nie każdemu uda się wyciągnąć ze swoich doświadczeń naukę i zbudować na niej lepsze życie. Niektórych problemy zwyczajnie przygniotą, ściągną w dół. Natomiast jeśli jesteśmy w stanie przekuć trudności i problemy na swoją siłę i rozwój, to owszem – takie doświadczenia mają transformacyjną moc.

I może właśnie tego boją się niektórzy? Że joga coś im w głowach poprzestawia. Przetransformuje ich na drugą stronę – w założeniu tę gorszą. Wiele osób straszy jogą.

Tutaj trzeba oddzielić dwie rzeczy. Jedną jest bezrefleksyjne straszenie czymś, czego się nie rozumie. Powiedzmy, że część osób związanych z religiami to robi, nie mając pojęcia o temacie. A druga rzecz to analiza pewnych zagrożeń z jogą związanych. Bo prawda jest taka, że one istnieją.

Jakie to zagrożenia?

Joga jest cudownym narzędziem i to mocno podkreślam. Ale jak każde narzędzie – jeżeli zostanie źle użyta, może zrobić krzywdę. Większość ludzi, którzy spotykają się z jogą, nie zagłębia się w jej filozofię, wykonuje po prostu ćwiczenia oddechowo-relaksacyjno-rozciągająco-wzmacniające. Joga pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, więc wprowadzają ją do swojego życia. I w takiej formie, nawet jeżeli ktoś jest religijny, spokojnie może dołączać jogę do praktyki, nie widzę tutaj żadnej kolizji ani zagrożenia.

Jednak dość długo funkcjonując w świecie jogi, poznałem też sporo historii, które dowodzą, że można ją wykorzystać źle. Obok wspaniałych nauczycieli, duchowych przewodników istniało, i z pewnością wciąż istnieje, wielu hochsztaplerów. Wokół jogi tworzyło się też wiele sekt, a jak wiadomo, sekta ma w siebie wpisaną manipulację, więc to nie mogło służyć dobru.

Nie można też twierdzić, że jakakolwiek joga, prowadzona przez kogokolwiek, zawsze będzie dobra. Pod jogą kryje się tak wiele technik i metod pracy, że nie da się powiedzieć: „Idź na jogę, na pewno będzie super”. Joga jest bardzo mocnym narzędziem i trzeba go używać odpowiedzialnie. Dlatego, mimo że kocham jogę i wiem, jak wiele jej zawdzięczam, zachęcałbym do ostrożności i zdrowego sceptycyzmu.

Prawdziwi nauczyciele jogi namawiają do tego, żeby zawsze empirycznie sprawdzać, czy to, co jest oferowane, dobrze nam służy. Warto też być w kontakcie z innymi ludźmi, którzy praktykują jogę. Rozmawiać z nimi, wymieniać się informacjami, nie brać rzeczy na wiarę, tylko sprawdzać, testować i regularnie odpowiadać sobie na pytania: Czy to mi zwiększa jakość życia? Czy poprawia relacje z ludźmi i samym sobą? Czy odczuwam więcej spokoju? Czy czuję, że mam większą kontrolę (oczywiście tę zdrową) nad swoim życiem?

Zastanawiałam się, jak pan łączył jogę z pracą w korporacji? Praca w korporacji wiąże się z dużym pośpiechem, z chaosem. I ciekawi mnie, czy joga pomagała panu w jakiś sposób złapać tam równowagę, czy wręcz przeciwnie, skłoniła pana do tego, żeby korpo porzucić?

Myślę, że raczej to drugie. Zanim założyłem własny biznes, pracowałem w dużym domu mediowym i tam uświadomiłem sobie w pełni, że ewidentnie nie nadawałem się na pracownika korporacji. Nie potrafiłem dostosować się do panujących tam zasad. Ilość rozmaitych pozazawodowych projektów przy sposobie korporacyjnej organizacji i zarządzania czasem/pracą, nie pozwalały mi wszystkiego ze sobą pogodzić. Przede wszystkim jednak pracując w ten sposób, nie mogłem zgłębiać jogi na takim poziomie, jakiego potrzebowałem.

Rozstanie z korpo i pomysł na biznes to były spontaniczne decyzje czy proces?

Trudno jednoznacznie na to odpowiedzieć. Wiedziałem, że praca w domu mediowym to nie jest zajęcie dla mnie. Doszliśmy z pracodawcą do porozumienia, że w momencie zakończenia mojej umowy już jej nie przedłużymy. Ten koniec umowy zbiegł się w czasie z zaplanowanym już przeze mnie wyjazdem jogowym (maj 2013 roku).

Pojechałem na niego z pytaniami w głowie: „Co dalej? Czy mógłbym robić coś, co pozwoliłoby mi połączyć moją pasję z pracą zarobkową?”. Wiedziałem, że decyzję muszę podjąć dość szybko, bo przecież nie siedziałem już na garnuszku u rodziców, musiałem się z czegoś utrzymywać. I właśnie na tym wyjeździe ktoś rzucił pomysł, że w Polsce przydałby się dobry internetowy sklep z akcesoriami dla joginek i joginów. Ten pomysł mnie zaintrygował. Czułem się na siłach, by to zrobić, a nie chciałem szukać pracy w innej firmie. Zrobiłem spory research rynku w tej branży i stwierdziłem, że to ma sens.

To badanie rynku, obwąchiwanie tematu długo trwało, zanim podjął pan decyzję, że rusza z biznesem?

Myślę, że tak naprawdę decyzję podjąłem już na wspomnianym wyjeździe, bo zajęcie się sklepem pozwalało mi się związać ze środowiskiem jogowym. Okazało się tą poszukiwaną szansą na połączenie pasji z życiem zawodowym. Ukierunkowałem więc wszystkie siły na to, żeby zrealizować swój cel.

Gdzieś wyczytałam, że Yoga Bazar powstał na bazie minimalnego budżetu…

Rzeczywiście budżet był niewielki, i do tego w większości na kredyt. Unijny, preferencyjny, ale jednak kredyt. To, że tych pieniędzy na start nie miałem wiele, było trudne. Ale – patrząc na to z perspektywy czasu – okazało się dla mnie dobre. Dzięki temu musiałem operować pieniędzmi mądrze, budować organicznie, wiele rzeczy robić samodzielnie, przez co udało się stworzyć solidne podstawy firmy i zdobyć pojęcie o niemal wszystkich obszarach jej funkcjonowania. Dziś procentuje to tym, że mogę świadomie zarządzać obszarami, które oddaję w kierownictwo innym osobom i wiem, czego mam wymagać od specjalistów.

Czy w budowaniu biznesu był pan osamotniony, czy miał wsparcie?

Na szczęście nie byłem sam. Od początku miałem wokół siebie ludzi, którzy pomogli mi rozwinąć firmę i trwali przy mnie w trudnych momentach.

Bardzo ważna była dla mnie moja rodzina, w szczególności rodzice, którzy stali się dla mnie oparciem. Kolejną taką osobą był Michał Szczerek, który pracuje w firmie prawie od jej powstania i pcha ten wózek razem ze mną już ósmy rok. Idealnie dopasowaliśmy się od samego początku. Mamy uzupełniające się zestawy mocnych i słabych stron.

Były oczywiście też inne osoby, które odgrywały mniejsze lub większe role – lista jest długa. To na przykład mój wspaniały przyjaciel Michał Nagielski, który uczył mnie, jak robić fotografie produktowe i obrabiać je w programach graficznych, a teraz tworzy naszą nową stronę dla marki Sayoga. Inny przyjaciel Mateusz Nowicki pomagał mi prawnie w kluczowych momentach. W ostatnich latach nasz zespół powiększył się też o Magdę Hruszkę i Martę Wiewiórko, których obecność bardzo wzbogaca firmę na wielu poziomach.

Wspomniał pan o własnym brandzie Sayoga. Skąd pomysł na stworzenie marki? Czy Yoga Bazar to za mało?

W pewnym momencie rozwoju firmy chciałem zacząć wykorzystywać naszą nagromadzoną wiedzę do tego, by produkować własne akcesoria, według naszych wytycznych. Chciałem zacząć to robić pod szyldem sklepu. Na szczęście Michał Szczerek przekonał mnie, że warto włożyć więcej wysiłku i stworzyć własną markę, by w pełni wykorzystać naszą ekspercką wiedzę. Mój dobry kolega Piotr Grabowski polecił mi graficzki Livię Stachyrę i Maję Regułę, które stworzyły (i dalej tworzą) całą oprawę wizualną projektu. Tak się to zaczęło.

A na jakim etapie projekt Sayoga jest obecnie?

Przygotowujemy się do drugiego etapu. Już niedługo odpalimy stronę internetową marki. Jeszcze w tym roku powinno pojawić się kilkadziesiąt produktów, nad którymi pracowaliśmy przez cały rok. Myślę, że efekt okaże się naprawdę dobry i mam nadzieję, że taki będzie również odbiór w środowisku jogi. Nie mogę się już doczekać 😊

Czy żałował pan czasem decyzji o porzuceniu kariery w korporacji na rzecz własnej działalności?

Tak, oczywiście. Szczególnie wtedy, gdy przechodziliśmy w firmie trudne okresy. Nieraz musiałem się mierzyć z negatywnymi myślami i lękami o przyszłość.

A jak pan z takich myśli wychodził?

Nauczyłem się działać według zasady: „bądź przygotowany na każdy, nawet najgorszy scenariusz, ale wierz w ten najlepszy i dokładaj starań, by to właśnie on się ziścił”. Analizuję ryzyka, ale koncentruję się na swoich celach i na tym, gdzie chcę dojść. W razie potrzeby na bieżąco koryguję kurs. Staram się nie wybiegać za daleko w przyszłość i nie dawać się wciągać swojemu umysłowi w wir negatywnych myśli. Pomagają mi w tym: joga, medytacja, taniec, słuchanie różnych „mądrych głów” czy rozmowa ze wspaniałymi ludźmi, którzy są w moim życiu.

Pomocne są także coraz większa wiara i zaufanie do wyższej siły, czymkolwiek ona jest. Jako dziecko odmawiałem modlitwę „Ojcze nasz” oraz „Aniele Boży, stróżu mój”. Powróciłem do tego. W pierwszej najważniejszy dla mnie fragment to „Bądź wola Twoja” – chodzi tutaj o to, by zaufać owej wyższej sile, że jakkolwiek będzie, będzie dla nas dobrze. W drugiej „wysyłamy w Świat” prośbę o siłę, wsparcie i podpowiedzi, jakie decyzje podjąć, w jakim kierunku podążać. Ważne są oczywiście też zebrane doświadczenia z ośmiu lat prowadzenia firmy i to, czego mnie nauczyły.

To znaczy?

Nauczyłem się na przykład prosić o pomoc. Zrozumiałem, że nie wszystko muszę robić sam i nie wszystko sam mogę zrobić dobrze. Nauczyłem się tolerancji dla popełniania błędów. Wcześniej myślałem, że muszę być doskonały. Doskonałość albo nic – taką zasadą się kierowałem. Teraz każdego dnia popełniam mnóstwo błędów, ale mówię: „No, OK. Bywa”. Staram się je korygować i idę dalej. Dziś błąd nie oznacza dla mnie tego, co kiedyś równało się z „nie jesteś nic wart” lub „jesteś do niczego”. Błąd to błąd, naturalny element działania, rozwoju.

Dlatego myślę, że dla mnie podróż z moją firmą w dużym stopniu stała się również podróżą w głąb siebie samego. Dzięki temu, że sam się zmieniam, mam też dziś znacznie zdrowszy stosunek do firmy niż kiedyś, gdy mocno utożsamiałem biznes ze swoim życiem. Dziś cieszę się, jak jest zysk. Cieszę się, jak jest dobrze, ale nie czuję się zespawany z firmą. Dzięki temu nie załamuję się, gdy jest gorzej. Nie jest to już jedyne, o czym myślę. Uważam, że swój czas mogę przeznaczać na inne wartościowe rzeczy, a nie tylko na sprawy przedsiębiorstwa.

Mówię o tym dlatego, że wydaje mi się, iż taki właśnie stosunek jest kluczowy do tworzenia zdrowych biznesów. Firmy powstają, by wypełniać jakieś zapotrzebowania, a w momencie, kiedy pojawiają się inne potrzeby czy inne sposoby zaspokajania tych potrzeb, to często upadają. I jeśli mamy poza nimi inne życie, inne wartości, to nas to nie miażdży, to nam to pozwala po upadku powstać i iść dalej, i działać. Poza tym takie podejście pomaga budować przedsiębiorstwo, które jest przygotowane na różne scenariusze.

Czyli w zasadzie to samo, co w jodze: nie należy okopywać się w miejscu, sytuacji?

Tak. Nic na siłę, nic za wszelką cenę. Nie warto zakleszczać się w swoich poglądach, biznesach, racjach. Lepiej być zawsze otwartym na inne możliwości i zostawiać sobie trochę przestrzeni.

Żeby założyć własny biznes trzeba odwagi?

Bez odwagi raczej nie ma sensu szukać szczęścia w biznesie. Wyrobienie sobie tej cechy bardzo pomaga na drodze przedsiębiorcy. Choć trzeba odróżnić odwagę od brawury. Brawura to brak lęku, odwaga to działanie mimo lęku.

A co było najtrudniejsze w tej drodze?

Ech, dużo pojawiło się trudnych spraw. Myślę, że najtrudniejsze było dźwignięcie jej mentalnie. Musiałem przejść przyspieszony kurs dojrzewania do roli, jaką sobie wybrałem.

Udało się?

Myślę, że tak. Aczkolwiek jest to nieustanny, trudny proces i wraz z rozwojem firmy pojawiają się kolejne wyzwania. Mam jednak zaufanie, że będzie dobrze (jakkolwiek będzie) 😊.


Yoga Bazar znajdziesz pod adresami:
www.yogabazar.pl
fb.me/yogabazar.pl
instagram.com/yogabazarpl

może Ci się spodobać
terapia ilona gajak

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z pomocy terapeuty

Wiele osób, które mają problemy z radzeniem sobie z emocjami, ma opory przed skorzystaniem z fachowej pomocy. Ilona Gajak rozwiewa mity na temat psychoterapii i mówi, jaki cel można osiągnąć z pomocą terapeuty.