sekret zdrowia Japończyków
© Adobe Stock

Jaki jest sekret zdrowia Japończyków?

W Kraju Kwitnącej Wiśni po raz pierwszy w historii liczba osób mających 100 i więcej lat przekroczyła 80 tysięcy. Co robią Japończycy, że dożywają tak sędziwego wieku?
0 udostępnień
0
0
0

Według oficjalnych danych rządowych, 80 tysięcy Japończyków ma 100 lat lub więcej. Jaki jest sekret zdrowia i długowieczności mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni?

Jak podaje „Rzeczpospolita”, rządowe dane z Japonii wskazują na to, że w Kraju Kwitnącej Wiśni po raz pierwszy w historii liczba osób mających 100 i więcej lat przekroczyła 80 tysięcy. Wszyscy zastanawiają się, jak to zrobić, by dożyć w dobrym zdrowiu takiego wieku.

88,2 proc. wszystkich osób w wieku 100 lat i starszych to kobiety – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia Japonii, cytowanych przez agencję Kyodo. Okazuje się, że w porównaniu z poprzednim rokiem liczba mężczyzn, którzy mają 100 i więcej lat wzrosła w Japonii o 1011 – do 9475. Liczba kobiet w tym wieku wzrosła o 8165 – do 70 975. Najstarszą Japonką jest obecnie 117-letnia Kane Tanaka z Fukuoki. Jednocześnie jest ona najstarszą osobą na świecie. Najwięcej stulatków żyje na Okinawie.

Czytaj też: Japonia: program „Małżeństwo+”

Na długowieczność obywateli mają wpływ różne czynniki: zamożność kraju, zdrowa dieta, aktywność fizyczna. Japończycy cieszą się dofinansowaniem zabiegów, dobrze prowadzoną profilaktyką, w ich diecie znajduje się mało mięsa i glutenu, a dużo owoców morza i produktów sojowych. Japończycy, zwłaszcza wyspiarze z Okinawy, stawiają na regularny kontakt z przyrodą, aktywność (gdzie mogą, chodzą pieszo).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać
Geometria astrologii

Co łączy astrologię i psychologię?

Wyjaśnia dr Piotr Piotrowski, filozof i astrolog, na łamach „Zwierciadła”. Twierdzi, że „horoskopy w gazetach mają się tak…
Młoda dziewczyna pracująca z domu

Znaj swoje prawa na home office

Na portalu Guardiana zamieszczono ciekawe informacje o pracownikach, którzy w najbliższym czasie nie wrócą do swoich biur. Wprawdzie…