Trzech mędrców smakujących ocet

Jak żyć? Trzy odpowiedzi na trudne pytanie

30 udostępnień
30
0
0

Pytanie „Jak żyć?” powraca w naszych codziennych zmaganiach niczym bumerang. Każdy człowiek odpowie na nie w nieco odmienny sposób. Chociaż, jak pokazuje filozofia, duża część tych odpowiedzi pozostaje wspólna i uniwersalna.

Filozofowie starożytnej Grecji wiele czasu poświęcali rozmyślaniom, co to w ogóle znaczy żyć godnie i szczęśliwie. Filozofia od swego początku była eudajmonistyczna, co znaczy, że skupiała się na szczęściu, pomyślności i spokoju ducha. W czasach globalnej wioski i pogoni za dobrami materialnymi coraz częściej powracamy do pytań, jakie ludzie zadawali sobie jeszcze przed narodzinami Chrystusa.

Aktualnie obserwujemy wzmożone zainteresowanie Orientem i mądrością Wschodu. Kieruje to poszukiwania odpowiedzi na pytanie „Jak żyć?” znacznie dalej niż do obszaru basenu Morza Śródziemnego. Warto więc sprawdzić, jaką postawę zalecają nam trzy największe systemy filozoficzno-religijne Azji: konfucjanizm, taoizm oraz buddyzm.

Należy jednak pamiętać, że próba zdefiniowania tej postawy będzie pewnym uproszczeniem, bowiem każdy z wyżej wymienionych systemów jest żywą paletą kolorów – przeplatających się idei, sprzecznych koncepcji, różnorakich teorii. Nie są one wewnętrznie spójne, podobnie jak chrześcijaństwo, które nie ogranicza się jedynie do myśli katolickiej czy prawosławnej.

Dlatego też najlepszym opisem odpowiedzi udzielanych przez te wschodnie systemy na postawione tu pytanie wydaje się metafora.

Smakowanie octu

Jak więc żyć dobrze zdaniem Buddy, Konfucjusza i Lao-Tse? Ich podejście do postrzegania codzienności niezwykle ciekawie opisał Benjamin Hoff w swojej książce Tao Kubusia Puchatka. Do zobrazowania różnic w ich podejściach posłużył się starą ryciną Trzech mędrców smakujących ocet wraz z załączoną do niej opowieścią.

Mędrcy gromadzą się przy pojemniku z octem i zanurzają w nim palce, by go posmakować. Obecnie picie czy choćby próbowanie octu może dziwić, ale w dawnych czasach było to częstą praktyką. Ocet symbolizuje w tej opowieści esencję bytu. Reakcje trzech mędrców na odczuwany przez nich smak oddają ich podejście do życia i poniekąd odpowiadają na pytanie: „Jak żyć?”.

Widzimy trzech ludzi stojących wokół kadzi z octem – wyjaśnia Hoff. – Każdy zanurzył palec w occie i posmakował go. Wyraz malujący się na twarzy każdego z nich pokazuje ich różne reakcje. Ponieważ malowidło jest alegoryczne, mamy przez to rozumieć, że nie są to zwykli ludzie próbujący ocet, ale postacie wyobrażające „Trzy Nauki” Chin, i że sam ocet, który smakują, to symbol Istoty Życia. Owi trzej mistrzowie to K’ung Fu-tse (Konfucjusz), Budda i Lao-tse, autor najstarszej istniejącej księgi taoistycznej. Pierwszy ma skwaszony wyraz twarzy, twarz drugiego robi wrażenie zgorzkniałej, ale trzeci z nich uśmiecha się.

Czemu Konfucjusz ma skwaszoną minę?

Dla Konfucjusza teraźniejszość jest jedynie bladym odbiciem świetlanej przeszłości. Jeśli przy rodzinnym stole ktoś mówi: „Kiedyś było lepiej!”, to powiela myślenie samego Konfucjusza. Ten znamienity nauczyciel niezwykle cenił sobie intelektualizm i oczytanie, rytuały i kult przodków, hierarchiczne życie społeczne i oddanie autorytetowi (władcy). Jednocześnie reprezentuje on postawę prawości i humanitaryzmu – służby ludziom. Jest to bardzo praktyczna i prozaiczna postawa.

Jak wieść godne życie zdaniem Konfucjusza?

  1. Służ społeczeństwu i państwu. Pamiętaj, że każdy ma swoje miejsce i swoją rolę do odegrania.
  2. Bądź prawy i uczciwy. Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.
  3. Szanuj rodziców i wspominaj zmarłych bliskich.
  4. Ucz się, gdyż wykształcenie czyni cię lepszym obywatelem i wartościowym członkiem społeczeństwa.
  5. Kultywuj tradycję.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Mów do siebie dobrze

Zastanawiałaś się kiedyś, jak o sobie myślisz, jakimi słowami do siebie mówisz? Jakie to są zwroty? Pozytywne, motywujące,…