© Adobe Stock

Jak zatrzymać natłok myśli i osiągnąć skupienie?

0 udostępnień
0
0
0

Według naukowców mózg rozprasza się 4 razy na sekundę. To pozostałość po czasach, kiedy narażaliśmy życie, by upolować obiad. Dziś, w erze internetu, nasz mózg jest o wiele bardziej obciążony. „Pochłaniasz coraz więcej informacji, zajmujesz się coraz większą ilością spraw, a twoja wewnętrzna małpa coraz mocniej daje ci się we znaki” – czytamy, w nawiązaniu do starego powiedzenia mnichów buddyjskich, że mózg jest jak stado małp – wiecznie w ruchu, wiecznie rozgadany, skanujący rzeczywistość. Jak pomóc mu się skupić?

  1. Uwierz, że potrafisz – wcale nie jest tak, że z natury jesteś „chaotyczny”.
  2. Zaobserwuj, co najbardziej cię rozprasza, w jakich momentach, postaraj się ograniczyć lub stopniowo wyeliminować te czynniki.
  3. Medytuj, pisz pamiętnik, wykonuj ćwiczenia z uważności.
  4. Planuj! Postaraj się wytworzyć optymalne warunki do skupienia, gdy pracujesz lub masz do rozwiązania jakąś istotną kwestię.

„Nie zawsze przecież to, co do siebie gadamy, jest głupie. Bardzo często jest po prostu niezaopiekowane” – pisze autorka artykułu. Chodzi o to, by np. zaplanowana wizyta u dentysty nie „zalegała” nam cały czas w głowie. Należy ją po prostu zapisać w kalendarzu lub ustawić stosowne powiadomienie.

Czasem warto też rozpisać sobie swoje obawy na zasadzie „Co najgorszego może się stać”? Wtedy przekonasz swój „pierwotny mózg”, że najczarniejszy scenariusz wcale nie jest taki straszny, a wręcz można się do niego przygotować i łatwo go uniknąć.

Pisze o tym portal lifegeek.pl.

Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

może Ci się spodobać

Psy zmniejszają ryzyko schizofrenii

Doktor Robert Yolken, kierownik Stanley Division of Pediatric Neurovirology i profesor neurowirologii w pediatrii w Centrum Dziecięcym Johns…

Polityczny zwierzyniec

Zwierzęta mogą ocieplić wizerunek polityka, ale i mu zaszkodzić. Złe traktowanie zwierząt budzi społeczną krytykę, ta jednak kończy…