Jak stres wpływa na życie
© Adobe Stock

Jak stres wpływa na życie?

32 udostępnień
32
0
0

Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy narażeni na stres ciągle i długotrwale. A to nie jest wskazane. Jak objawia się stres? Jak wpływa na nasze życie?

Reakcja stresowa pojawia się, aby organizm mógł poradzić sobie z trudną sytuacją.

Gdyby na naszej drodze stanął niedźwiedź, pozwoliłaby zmobilizować zapas siły i energii do ucieczki lub walki, gdyby ucieczka była niemożliwa. Problem polega na tym, że ten sam mechanizm włącza się podczas rozmowy z szefem, gdy mamy zbyt wiele maili, na które musimy szybko odpowiedzieć, z powodu natłoku zadań i obowiązków czy wyzwań domowych. Trwająca od roku sytuacja może powodować kumulowanie stresu, ponieważ ciągle słuchamy złych wiadomości, mamy ograniczone kontakty towarzyskie i powód do lęku o zdrowie swoje i bliskich.

Umiarkowana ilość stresu jest potrzebna w życiu. Bez drobnych wyzwań życie byłoby monotonne i nudne. Dzień za dniem toczyłoby się tak samo. Codziennie beznamiętnie wykonywalibyśmy te same czynności: praca, oglądanie serialu na Netfliksie, spanie.

Niestety, teraz żyjemy w ciągłym napięciu. Jeszcze przed pandemią tempo życia było ogromne. Ciągły pęd i pogoń. Walka i wyścig z czasem. Więcej, szybciej, lepiej. Non stop dokręcałyśmy sobie śrubę. W pewnych środowiskach bycie zapracowaną było nawet modne i pożądane!

Odpoczynek? To strata czasu! Przecież jest tyle rzeczy do zrobienia.

Ruch? Nawet jeśli był zaplanowany, to też taki na wysokich obrotach. Do utraty tchu, na maksa.

Odżywianie? Brak czasu na przygotowanie posiłków, najlepiej coś połknąć w biegu albo zapić głód kawą.

Sen? Przecież doba jest taka krótka! Z „pomocą” przychodziła kolejna kawa lub napoje energetyczne.

Od roku mierzymy się z nową rzeczywistością. Trudną rzeczywistością. Zupełnie nowa sytuacja powoduje uruchomienie się lęku. Człowiek nie lubi zmian, boi się ich. Do tego dochodzi strach o zdrowie, stabilizację finansową, o najbliższych.

Nic nie jest pewne. Zmiany w prawie następują bardzo szybko. Kolejne ograniczenia. Zniesienie ograniczeń. Potem znowu ograniczenia. Brak możliwości wyjeżdżania. Brak możliwości spotykania się z najbliższymi. Dystans społeczny. Podziały. Wszechpanujący lęk.

Nawet jeśli próbujesz dbać o siebie, o swoją higienę psychiczną, o wewnętrzny spokój, spotykasz się z wyzwaniami. Emocje i nastroje są zaraźliwe! Dlatego jeśli wokół ciebie panuje wszechobecny lęk, wpływa on również na ciebie. Łatwo się nakręcić i odgrywać w głowie czarne scenariusze.

Może zainteresuje Cię: Światło i ciemność – opowieść o równowadze

Kiedy stresu jest za dużo?

Wiele lat temu reakcja stresowa u człowieka uruchamiała się raz na jakiś czas. Potem organizm miał czad na odpoczynek i regenerację. Obecnie możemy doświadczyć tej reakcji kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie.

może Ci się spodobać

Nie dajmy zwariować się lękowi

„Za mojego życia, może poza stanem wojennym, nie obserwowałam w Polsce tak silnie zestresowanego społeczeństwa jak obecnie. Boimy…
przemoc w rodzinie

Lockdown sprzyja przemocy w rodzinie

Epidemia koronawirusa i wymuszony nią lockdown przynoszą przerażający skutek uboczny. Organizacje pozarządowe i szpitale pediatryczne alarmują, że znacząco…
Katarzyna de Lazari Radek

O szczęście trzeba zabiegać

Większość z nas jest hedonistami, tylko nie zawsze sobie to uświadamiamy i nie zawsze mamy przestrzeń, aby ten…