udany związek
© Adobe Stock

Jak się nie kłócić – tajemnice udanego związku

16 udostępnień
16
0
0

„Charaktery” wskazują najczęstsze błędy, jakie popełniamy w komunikacji w związku. Podczas sporu czy kłótni skupiamy się głównie na tym, aby wygrać bitwę, a nie dojść do porozumienia. Jak zatem „dobrze” się kłócić?

Przede wszystkim: nie odbijaj piłeczki w nieskończoność. Gdy zabrniemy w pułapkę „Bo ty zawsze/ bo ty nigdy” albo „A ty/ a twoi rodzice…” – dyskusja może trwać godzinami i jedynie pogłębiać poczucie wzajemnego niezrozumienia przez partnerów.

„Wydaje nam się, że nasze sądy są uzasadnione, że jesteśmy obiektywni, że nasza obserwacja jest wyrazem tego, co się dokładnie dzieje. Często jednak to wskaźnik naszych niezaspokojonych potrzeb czy zranionych uczuć” – czytamy.

Czytaj także: Pułapki myślowe, które zabijają kochające związki

Dlatego ważne jest wysyłanie komunikatu „ja”: nie oskarżajmy, a mówmy o swoich uczuciach, na przykład o tym, że czujemy się lekceważeni, gdy partner notorycznie się spóźnia.

Nie stosujmy stereotypów związanych z płcią: traktujmy naszych partnerów indywidualnie, a nie jak przedstawicieli danej płci (sami też nie chcielibyśmy, aby traktowano nas jak stereotypową kobietę/mężczyznę z dowcipów). Komunikacja jest procesem – warto postawić na jasne argumentowanie, wzmacnianie rozmówcy i niemylenie interpretacji z faktami.

może Ci się spodobać

Czym jest anoreksja seksualna?

Niektórzy ludzie czują wstręt na samą myśl o seksie. Jednak anoreksja seksualna to nie to samo co oziębłość…