udany związek
© Adobe Stock

Jak się nie kłócić – tajemnice udanego związku

1 udostępnień
1
0
0

„Charaktery” wskazują najczęstsze błędy, jakie popełniamy w komunikacji w związku. Podczas sporu czy kłótni skupiamy się głównie na tym, aby wygrać bitwę, a nie dojść do porozumienia. Jak zatem „dobrze” się kłócić?

Przede wszystkim: nie odbijaj piłeczki w nieskończoność. Gdy zabrniemy w pułapkę „Bo ty zawsze/ bo ty nigdy” albo „A ty/ a twoi rodzice…” – dyskusja może trwać godzinami i jedynie pogłębiać poczucie wzajemnego niezrozumienia przez partnerów.

„Wydaje nam się, że nasze sądy są uzasadnione, że jesteśmy obiektywni, że nasza obserwacja jest wyrazem tego, co się dokładnie dzieje. Często jednak to wskaźnik naszych niezaspokojonych potrzeb czy zranionych uczuć” – czytamy.

Czytaj także: Pułapki myślowe, które zabijają kochające związki

Dlatego ważne jest wysyłanie komunikatu „ja”: nie oskarżajmy, a mówmy o swoich uczuciach, na przykład o tym, że czujemy się lekceważeni, gdy partner notorycznie się spóźnia.

Nie stosujmy stereotypów związanych z płcią: traktujmy naszych partnerów indywidualnie, a nie jak przedstawicieli danej płci (sami też nie chcielibyśmy, aby traktowano nas jak stereotypową kobietę/mężczyznę z dowcipów). Komunikacja jest procesem – warto postawić na jasne argumentowanie, wzmacnianie rozmówcy i niemylenie interpretacji z faktami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać
Młoda dziewczyna pracująca z domu

Znaj swoje prawa na home office

Na portalu Guardiana zamieszczono ciekawe informacje o pracownikach, którzy w najbliższym czasie nie wrócą do swoich biur. Wprawdzie…
rysunki przedszkolaka

Co rysunki mówią o rozwoju przedszkolaka?

Sposób rysowania człowieka jest ściśle związany z aktualnym etapem rozwoju i zdolnościami poznawczymi dziecka, więc twórczość plastyczną przedszkolaka można analizować pod kątem jego rozwoju.