Jak reaguje mózg?

14 udostępnień
14
0
0

Zapewne wiesz, że to mózg kontroluje wiele procesów życiowych i przetwarza informacje, które docierają do nas z otoczenia. Reaguje na niebezpieczeństwo, ale także na nasze myśli o potencjalnym zagrożeniu.

Zdarzyło Ci się pewnie nieraz wystraszyć, a po chwili odetchnąć z ulgą, bo okazało się, że jednak nic groźnego się nie wydarzyło.

Wyobraź sobie taką sytuację. Idziesz przez las. Jest miły słoneczny dzień. Spacerujesz, korzystasz z pogody, podziwiasz piękną naturę. Spokój i relaks. Całkowicie odprężona i rozluźniona. Nagle zamierasz, serce wali Ci jak szalone, bo kątem oka dostrzegłaś w krzakach żmiję.

Po krótkiej chwili okazuje się, że to coś błyszczącego w krzakach nie jest jadowitym gadem. To patyk, który oświetliło przebijające przez drzewa słońce. To sprawiło, że „zauważyłaś” żmiję.

Mózg reaguje zgodnie z Twoimi przekonaniami

Zareagowałaś (emocjonalnie i reakcjami w ciele) na skutek swojego przekonania i wyobrażenia. Skojarzyłaś pewne kształty i ruch w krzakach w lesie z jadowitą żmiją. To dlatego Twój organizm zareagował jak na sytuację stresową. Uruchomił się strach, związany z niebezpieczeństwem. Byłaś pewna, że Twoje zdrowie bądź nawet życie jest zagrożone.

Na szczęście Twój strach nie trwał długo. Zauważyłaś, że to zupełnie niegroźny patyk. A Ty się po prostu pomyliłaś. Odetchnęłaś z ulgą, organizm się uspokoił i nadal mogłaś delektować się pięknym spacerem. Może nawet uśmiechnęłaś się do siebie na myśl o tej sytuacji.

Wniosek jest taki, że to co się faktycznie dzieje, może być czymś zupełnie innym niż o tej sytuacji myślisz.

Twój mózg jest ślepy. Nie widzi. On reaguje. Przetwarza Twoje myśli i przekonania w „wewnętrzną wirtualną rzeczywistość”. 

Dlatego tak ważne są Twoje myśli, przekonania i emocje, które pod ich wpływem powstają. Bo to one prowadzą do realnych działań i rezultatów. Tworzysz własną subiektywną rzeczywistość, która niekoniecznie może być zgodna z rzeczywistością obiektywną.

Może zainteresuje Cię: Jak zachować sprawność mózgu przez długie lata?

Każdy ma swoją rzeczywistość

Mózg nie ma dostępu do faktów, do wiedzy na temat wydarzeń czy choćby zamiarów i intencji innych osób. Mózg tylko przetwarza dane, które mu dostarczasz. Tutaj tymi danymi jest Twoja interpretacja – myśli, słowa i przekonania. I właśnie te dane mózg traktuje jako fakty, obiektywne informacje. Następnie przetwarza je, w rezultacie czego u Ciebie pojawiają się określone, właściwe dla tych myśli emocje i odczucia w ciele.

Kojarzysz pewnie taki obrazek, na którym dwie osoby patrzą na tę samą cyfrę, ale widzą coś innego. Jedna z nich widzi 6, a druga 9. I żeby było ciekawiej, obie mają rację.

Albo inny, na którym widać albo młodą kobietę, albo profil staruszki. To, co zobaczy Twój mózg, jest subiektywnym wytworem. Najczęściej „zobaczy” te kształty i formy, które potrafi nazwać. Jeśli czegoś nie zna, potrafi to pominąć.

Wykorzystaj tę wiedzę na swoją korzyść

Wniosek jest taki, że każdy z nas może widzieć tę samą rzeczywistość w odmienny sposób. Każdy też może się mylić. Człowiek z natury jest omylny.

Dlatego następnym razem, gdy będziesz usilnie przekonywać kogoś do swojej racji, przypomnij sobie, że rozmówca może mieć zupełnie inne spojrzenie na dany problem. Swoją prawdę. Taką, w którą święcie wierzy.

Przekonania są tutaj kluczowe.  To nie fakty powodują nasze emocje, ale to, co my myślimy o tych faktach, jakie mamy przekonania i jak opisujemy to, co nam się przytrafia.

Tę wiedzę możesz stosować też na co dzień. Pamiętaj, że to Ty interpretujesz i wybierasz, co myśleć w danej sytuacji. Twoje dobre samopoczucie może być doskonałym kierunkowskazem.

Co myślisz, gdy ktoś się spóźnia na spotkanie z Tobą?

Co sobie mówisz, gdy pani w sklepie jest wyjątkowo niemiła?

Jak interpretujesz powściągliwe zachowanie swojego przełożonego?

Co mówisz o sobie (!), gdy czegoś zapomnisz albo popełnisz błąd?

Wszystko, co sobie mówisz, w każdej sytuacji, Twój mózg potraktuje jako „prawdę obiektywną”, jako fakty. I tak je przetworzy. Uruchomi szereg reakcji, choćby w postaci Twojego przygnębienia, złości, frustracji, rozczarowania.

To, co „widzi” Twój mózg, to Twoje myśli, przekonania. „Słyszy” Twoje słowa i interpretacje wydarzeń. A na to masz zawsze stuprocentowy wpływ!  Mózg reaguje zgodnie z Twoimi wskazówkami.

może Ci się spodobać

Czas – przyjaciel czy wróg?

Nadano mu wymiar magiczny, spersonifikowano w mitologii, zmierzono w fizyce. Można go komuś zabrać, można go zająć, wykorzystać,…
Abraham Maslow

Hierarchia potrzeb Abrahama Maslowa

Abraham Maslow (1 kwietnia 1908 r. – 8 czerwca 1970 r.) – amerykański psycholog, twórca hierarchii potrzeb, założyciel…

Psychoterapia systemowa | Przegląd

Wychodzi z założenia, że postępowanie człowieka i jego stan psychiczny powinny być rozpatrywane przez pryzmat wzajemnych zależności i…