Jak pozostać sobą w związku
© Adobe Stock

Jak pozostać sobą w związku, gdy zmieniają się wymagania kulturowe?

0 udostępnień
0
0
0

Znany psycholog prof. Bogdan Wojciszke stara się wyjaśnić na łamach „Zwierciadła” męskie i kobiece podejście do związku w obliczu zmian wzajemnych oczekiwań we współczesnych czasach.

Tradycyjne męskie podejście do relacji polega na tym, że muszą być one liczne, choć niekoniecznie trwałe (biznes, polityka), u kobiet natomiast jest na odwrót: relacji może być mniej, ale powinny być pogłębione. Jednak współczesny świat wymusza zmiany. Odczuwają je zwłaszcza mężczyźni, którzy przestają się już mieścić w starych ramkach idealnego wzorca.

Prof. Wojciszke uważa, że często związkom szkodzi popularny u nas mit o tym, że partner musi być „drugą połówką jabłka” – to może okazać się zabójcze w sytuacji sporu, bo każda kłótnia utwierdza nas w przekonaniu, że jednak nie jesteśmy idealnie dopasowani. W USA natomiast popularna jest metafora związku jako wspólnej podróży; to wiele ułatwia.

Jednak to kobiety mają skłonność do czynienia nieustannych analiz swoich relacji i omawiania ich. Według prof. Wojciszke płyną z tego same korzyści (choć ewolucyjnie taka postawa wynika z faktu, że to kobiety ponoszą większe ryzyko wchodząc w związek), mężczyźni zaś się na nich nie skupiają. Częściej po prostu „trwają”, ale niespecjalnie się nad tym zastanawiają. „Tylko mężczyzna może wpaść na to, że okaże swojej kobiecie miłość, myjąc jej samochód. Zamiast porozmawiać o tym, co się jej dzisiaj śniło” – podsumowuje psycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać
home office

Ogarnęła nas pandemia nadgodzin

Cały świat pracuje więcej, ale czy efektywniej? – pyta Forsal.pl. I powołuje się na badania przeprowadzone przez naukowców…

Sztuka opanowywania trwogi

Czy umrę? Czy zachoruje ktoś z moich bliskich? Czy stracę pracę? Czy będę miał za co żyć? Jakie…