Jak pozbyć się ślimaków w zgodzie z naturą

23 udostępnień
23
0
0

Żerują głównie na młodych roślinach, siejąc spustoszenie wśród roślin w naszym ogrodzie. Wtedy zazwyczaj uciekamy się do desperackich sposobów: trujemy, sypiemy solą, odstraszamy wapnem, fusami z kawy. Z naukowego punktu widzenia robimy źle. I nie chodzi tylko o to, by ślimaków pozbywać się w humanitarny sposób.

Zacznijmy od tego, że nie wszystkie ślimaki można uznać za szkodniki. Te z muszelkami są raczej niegroźne. Większość jest nawet pod ochroną. Natomiast głównymi niszczycielami naszych grządek i klombów są ślimaki nagie lądowe, których w Polsce żyje około 30 gatunków. Co ciekawe one też posiadają skorupę. Ukrytą wewnątrz ciała, pod skórą.

Naukowe nazwy najbardziej łakomych to m.in. ślinik pospolity i wielki, pomrowik plamisty.

Jak je rozpoznać? 

Ślinik pospolity (Arion vulgaris) – nierzadko mylnie opisywany jako ślinik luzytański, który w Polsce nie występuje) – jako dorosły osobnik ma zwykle ceglaste aż po brunatne ubarwienie (kolor zależy od jedzenia i miejsca bytowania) i może osiągnąć nawet 12 centymetrów długości. Bardzo podobny i dla laika trudny do odróżnienia jest ślinik wielki (Arion rufus), ale jest większy i może mierzyć do 15 centymetrów. Pomrowik plamisty (Deroceras reticulatum) ma maksymalnie 4,5 centymetra długości, zabarwienie kremowe, a jego znakami rozpoznawczymi są brunatne lub czarne plamki zarówno na płaszczu, jak i po bokach.

Wszystkie potrafią wyrządzać spore szkody.

Badania wykazały, że jeden dorosły osobnik w ciągu kilku godzin może zjeść metr kwadratowy sadzonek sałaty. I co ciekawe, wbrew powszechnemu mniemaniu, ślimaki nie wgryzają się, a odcinają lub zlizują niszcząc liście, łodygi, owoce, kwiaty, jak również nasiona czy korzenie za pomocą tysięcy „zębów” umieszczonych na tarce.

Oprócz roślin ślimaki nagie zjadają również mchy, grzyby, padlinę. Mało tego. Są kanibalami. Jeśli muszą uzupełnić składniki pokarmowe z roślin, których akurat nie ma w pobliżu, potrafią zaatakować słabsze osobniki własnego gatunku. Zdarza się też, że zachowują się niczym drapieżniki. Kilka lat temu dwie biolożki z Polski – Katarzyna Turzańska-Pietras z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Justyna Chachulska, studentka Uniwersytetu Zielonogórskiego – na łamach czasopisma „Journal of Avian Biology” ogłosiły światu, że ślimaki nagie są zdolne do zabicia piskląt. Przekonały się o tym podczas prowadzenia badań nad biologią lęgową cierniówki. W gnieździe z pisklętami i dwoma niewyklutymi jeszcze jajami zauważyły dużego, pomarańczowobrązowego ślimaka nagiego. Następnego dnia pisklęta były martwe, jedno zniknęło (nie znaleziono go pod gniazdem ani w jego okolicy), a jaja pozostały niewyklute. W gnieździe znajdowała się duża ilość śluzu oraz świeże odchody.

Jak ochronić rabaty i grządki przed ślimakami nagimi

Zdaniem ekspertów od ekologii ślimaki nagie bez wątpienia są intruzami, ale ich zwalczanie to nie taka prosta sprawa. Nawet te najbardziej żarłoczne po coś przecież są w ogrodowym ekosystemie. Są naturalnymi reducentami. Karmią się i tym samym usuwają ze środowiska gnijące rośliny, ściółkę z liści, grzyby, spadające owoce, odchody, a nawet szczątki owadów i zwierząt. Młode są pokarmem dla pewnych gatunków chrząszczy, a śluz stanowi pożywkę dla mikroorganizmów.

Czy można chronić ogród przed niszczycielskimi zapędami ślinika pospolitego i wielkiego, pomrowika plamistego i jednocześnie nie szkodzić przyrodzie? – zapytałam o to dr inż. Monikę Jaskulską z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

– Zacznijmy od zniechęcenia ich do bytowania na naszej działce. Możemy wykorzystać ich niechęć do niektórych gatunków roślin – radzi ekspertka. – W pobliżu miejsc, gdzie najczęściej żerują i bytują starajmy się siać i sadzić rośliny zawierające cyjanogenne glikozydy czy alkaloidy quinolizidinowe, czyli np. koniczynę białą lub łubin. Jeśli ślimaki nagie z rodziny ślinikowatych niszczą uprawy na polach, radzę rolnikom, aby zasiali dookoła 1–2-metrowy pas koniczyny białej. Jest gorzka w smaku, uwalnia wonie, które odstraszają ten gatunek intruzów. Przez taką barierę zazwyczaj nie przechodzą.

Koniczynę i łubin warto siać nie tylko pomiędzy grządkami i rabatami, ale też w zacienionych miejscach w ogrodzie, na granicy z łąkami, gdzie bytują ślimaki.

Inne rośliny, które odstraszają ślimaki to: posiany gęsto rumianek, majeranek, wrotycz, mydlnica lekarska.

Można przyrządzić z nich wywary, którymi będziemy opryskiwali rośliny. Dłużej utrzymają się na powierzchni, jeśli do płynu dodamy adiuwant, np. odrobinę płatków mydła albo kilka kropli płynu do naczyń. Do przeciwślimakowych oprysków możemy wykorzystać również olejki eteryczne z tymianku, rozmarynu, świerku, sosny, goździków. Robimy roztwór o stężeniu około 2 proc. i dodajemy nieco adiuwantu.

Niektórzy uważają, że fusy z kawy zatrzymują ślimaki, ponieważ te nienawidzą kofeiny. Jedynym problemem jest to, że sami zainteresowani o tym nie wiedzą. Za to fusy działają niekorzystnie na populacje dżdżownic oraz obniżają pH gleby. Badania naukowe wykazały, że fusy kawy zahamowały wzrost lawendy, brokułów, słonecznika, rzodkiewki i pora, nawet przy ich niewielkich ilościach.

Raczej nie powstrzymają ślimaków nagich zmiażdżone skorupki jaj, żwir czy drobna kora. To prawda, że stworzą „nieprzyjemną” powierzchnię dla pełzających mięczaków, grożącą uszkodzeniem delikatnego brzucha, ale tylko wtedy, gdy są idealnie suche. I jedynie w pewnym stopniu. Gęsty śluz, którym obficie pokryty jest ten gatunek szkodnika działa jak tarcza ochronna. Co więcej skorupki jaj, bogate w wapń mogą wręcz stać się pożądanym elementem diety.

Ślimaki nagie do produkcji śluzu, dzięki któremu się poruszają potrzebują duże ilości węglanu wapnia i wody. Bez nich nie przetrwają.

Wapno gaszone rzeczywiście może powstrzymywać wędrówkę ślimaków w kierunku grządek, ale tylko do momentu, gdy nie zwilgotnieje. Żaby, ptaki i jeże zadomowione w naszym ogrodzie, wbrew obiegowym opiniom, nie żywią się ślimakami nagimi, lecz jedynie tymi ze skorupkami.

Lepiej też nie słuchać tych, którzy radzą, by w wydzielonych miejscach ogrodu wysiewać, wysadzać lub zostawiać rośliny, które są ślimaczym przysmakiem: sałatę, kapustę, ogórki, buraki cukrowe. W teorii ślimaki, zamiast buszować po całej zagrodzie, będą gromadziły się w tych miejscach. W praktyce w ten sposób zwabiamy intruzów z całej okolicy. Ulubione jedzenie potrafią zlokalizować z odległości nawet kilkudziesięciu metrów. I wcale nie są takie powolne. Badanie przeprowadzone przez dr Dave’a Hodgsona, profesora nadzwyczajnego ekologii na University of Exeter w Wielkiej Brytanii, ujawniło, że maksymalna prędkość ślimaka to metr na godzinę.

Wyeliminuj wszelkie kryjówki

Kolejna koncepcja, która ma poparcie wśród specjalistów od ochrony roślin to niestwarzanie szkodnikom sprzyjających warunków do bytowania.

– Wiadomo, że trudno zrezygnować z kompostownika w ogrodzie, jednak jeśli borykamy się z plagą ślimaków nagich lepiej się go pozbyć, gdyż stanowi dla nich nie tylko idealną kryjówkę i jadłodajnię, ale też wylęgarnię – ostrzega Monika Jaskulska. I dodaje. – Nie zostawiajmy wyplewionych chwastów, kawałków drewna, wykładzin. Jeśli musimy trzymać doniczki lub cokolwiek w zacienionych miejscach ogrodu, oglądajmy je przynajmniej raz w tygodniu. W miarę możliwości sprawdzajmy, czy w szczelinach altanek, pod kamieniami, gałęziami, kawałkami drewna, nie ma jaj. W ciągu jednego roku tylko jeden dorosły ślinik pospolity może złożyć ich około 400. Z około 60 proc. wylęgną się nowe osobniki. Przeżyją zwykle około roku. Jednak niektórzy uważają, że śliniki są w stanie przeżyć nawet dwa–trzy lata. Co istotne, jeszcze kilka lat temu młode wykluwały się zwykle w kwietniu. Teraz ze względu na ocieplenie klimatu, ciepłe zimy, wilgotne lata jaja nie zimują, młode ślimaki wylęgają się jesienią, chowają się pół metra pod ziemią, a gdy wiosną wychodzą na powierzchnię znacznie więcej jedzą. Przy dodatnich temperaturach mogą żerować również zimą.

Nikt nie wątpi, że nowoczesny ogród nie powinien wymagać od nas zbyt dużo wysiłku. Jednak grabienie, przekopywanie, spulchnianie gleby podczas słonecznej i suchej pogody powoduje, że jaja ślimaków i młode osobniki są mechanicznie niszczone albo wyrzucane na powierzchnię gleby, na której szybko wysychają i giną, padają ofiarą innych zwierząt. Działkę staraj się podlewać rano, a większe rośliny punktowo. Nawadniając grządki i trawę wieczorem, stwarzamy ślimakom idealne warunki do żerowania w nocy.

Ostatnia deska ratunku przed ślimakami

Nawet jeśli troska o ekosystem w naszym ogrodzie to ważny priorytet, może zdarzyć się, że skutki bytowania ślimaków nagich staną się zbyt uciążliwe i trzeba będzie je zwalczać. Do jakich metod warto wtedy się uciec i czego unikać?

Dr Monika Jaskulska radzi: – Prawdą jest, że jeśli na równi z powierzchnią ziemi umieścimy pojemnik z piwem, do którego ślimaki będą lgnęły, to się tam utopią. Wabi je zapach chmielu i drożdży. Jednak dla mnie najlepszym ekologicznym sposobem na ślimaki jest wyłapywanie ich za pomocą naturalnych pułapek, robionych z kawałka deski, wykładziny, pod które wkładamy np. liście kapusty pekińskiej, kawałki marchewki, ziemniaka. Zwabione zwierzęta zbieramy i wynosimy – najlepiej w miejsce, gdzie nie ma roślin.

Przerzucanie do sąsiada grozi nie tylko awanturą. Ślimaki mają instynkt naprowadzania i sporo wróci. Na pewno nie jest też dobrym pomysłem zostawianie ich w lesie. Z czasem mogą się zadomowić i zagrozić innym gatunkom. Nie wyrzucajmy ślimaków do puszek z odpadami bio, bo to jest miejsce tylko dla roślin.

Niezaprzeczalnie posypywanie nieproszonych gości solą kuchenną, co ostatnio wiele osób praktykuje, powoduje, że zdychają one z odwodnienia, bo nie nadążają z produkcją śluzu. Jednak jest to metoda okrutna, ponieważ ślimak ma układ nerwowy i czuje wtedy potworny ból. Sól jest również szkodliwa dla ekosystemu w ogrodzie, negatywnie wpływa na larwy owadów, może uszkodzić korzenie pobliskich roślin.

Co z gotowymi preparatami zwalczającymi ślimaki?

Jeśli chcemy zadziałać w bardziej spektakularny sposób, nie mamy czasu na wieczorne zastawianie i poranne likwidowanie pułapek, możemy sięgnąć po biopreparat zawierający wyselekcjonowaną rasę nicienia Phasmarhabditis hermaphrodita.

Przeniesione do gleby nicienie zaczynają aktywnie poszukiwać i infekować ślimaki. Wtedy te szybko tracą energię, przestają jeść, kopulować, składać jaja, a po kilku dniach zagrzebują się w ziemi i giną.

Chociaż wielu z nas wierzy, że najlepszym rozwiązaniem są profesjonalne środki chemiczne, nie do końca jest to prawda. Zanim zaczniemy je stosować, warto zastanowić się, czy są one na tyle uciążliwe, aby narażać najbliższe otoczenie na działanie substancji silnie toksycznych. Środki chemiczne zabijają też inne pożyteczne zwierzęta, np. dżdżownice, i stanowią zagrożenie dla fauny glebowej. Zjedzony przez domowe zwierzęta metaldehyd może być zabójczy. Dlatego, jeśli już sięgamy po chemiczne granulaty, wybierzmy takie, w których substancją czynną jest fosforan żelaza III. Jest łagodniejszą dla środowiska alternatywą, chociaż może zabijać dżdżownice i pojawiły się doniesienia o psach, które chorowały po jego spożyciu.

Tej autorki: Kleszcze – prawda i mity

może Ci się spodobać

Instynkt psa

Badania naukowców z Instytutu Nauki o Historii Człowieka im. Maxa Plancka dowodzą, że psy potrafią rozróżniać intencje działań…

7 obrazów Anny Bilińskiej

W warszawskim Muzeum Narodowym możemy podziwiać wystawę „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893”. Kuratorkami wystawy są Renata Higersberger i Agnieszka…