© Adobe Stock

Jak powiedzieć „zwalniam cię”, żeby nie bolało?

0 udostępnień
0
0
0

Kim Scott, była menadżerka w Apple i Google, w filmie nagranym dla Business Insider, doradza pracodawcom, których czeka przeprowadzenie trudnej rozmowy z pracownikiem. Podczas spotkania muszą zakomunikować mu, że wkrótce się z nim pożegnają. Ekspertka zdradza, co zrobić, by taka rozmowa stała się choć trochę łatwiejsza – dla obu stron. Bo przecież wbrew stereotypom szef nie jest postacią z kamienia, jego również sytuacja, gdy musi zwolnić pracownika może dotykać.

Zdaniem Scott, przede wszystkim pracodawca nie może dać do zrozumienia swojemu podwładnemu, że zwalnia go, gdyż uważa, iż ten… „jest beznadziejny”. To, że ktoś nie sprawdza się na danym stanowisku, może wynikać z wielu czynników, ale ocenianie i etykietowanie, to z pewnością nie jest klucz do w miarę bezbolesnego rozstania. Co zatem nim jest? Scott proponuje podejście, w którym zwalniający uznaje: „to świetna osoba i świetna praca, tyle że tym dwojgu razem nie po drodze”. Chodzi o to, by przekazać pracownikowi tak perspektywę zaistniałej sytuacji, by odchodził on z danej pracy niemalże z poczuciem ulgi, że nie musi już wykonywać czegoś, w czym się nie sprawdza i co, jeśli nie już, to za chwilę, stanie się źródłem jego codziennych frustracji.

Była pracownica Apple poradziła też zwalniającym szefom, by przed przeprowadzeniem decydującej rozmowy, wykonali dwa ćwiczenia mentalne:

  • poświęcili chwilę i zastanowili się, w czym ta konkretna osoba by się sprawdziła
  • rozważyli, czy istnieje firma, której można ją zarekomendować

Z pewnością nikt nie lubi ani słyszeć, ani mówić „zwalniam cię”. Czasem jednak nie da się tego uniknąć. Zupełnie jak z przecięciem bolesnego wrzodu: trzeba zrobić to szybko i mieć w podorędziu środki przeciwbólowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

może Ci się spodobać

Zmiana w Bristolu

Gdy chcesz się rozwijać, musisz wyjść naprzeciw zmianie. Mahatma Gandhi mówił wręcz, że gdy chcesz zmieniać świat, musisz…

Wszystkie zalety weganizmu

Wprost Zdrowie i Medycyna bierze na tapetę dietę wegańską (pozbawioną produktów odzwierzęcych). Liczba osób ograniczających mięso i nabiał…