Jak oswoić wewnętrznego krytyka?

1 udostępnień
1
0
0

Wiele z nas dobrze zna jego głos, jeśli zwykło sporo od siebie wymagać. Często uciekamy od niego w działanie, kontakty z innymi ludźmi lub zaprzeczamy jego istnieniu. Co się stanie, jeśli choć raz spróbujemy stanąć z nim twarzą w twarz?

Renata ma każdy dzień wypełniony po brzegi aktywnością, od pracy w sklepie odzieżowym, po wieczorne przygotowania do snu. Kiedy tylko między jej czynnościami pojawia się luka, Renata natychmiast „wkłada ręce” w coś nieplanowanego. Wyciera kurze, zmywa kolejny raz świąteczną zastawę stołową, albo wyciąga z szafy rzeczy, które jej zdaniem będą wymagały odświeżenia.

– Zajmuję sobie czas i dzięki temu nie mam czasu na rozważania. Jeżeli sobie usiądę ot tak, zaraz pojawi się dręcząca myśl. A to, że zawaliłam ważną rozmowę w pracy, bo mówiłam do kierowniczki, jakbym lekceważyła ważną sprawę. A to, że rano palnęłam głupotę, rozmawiając z mamą przez telefon. Co ona sobie teraz myśli, pewnie jest jej przykro, tylko to przede mną ukryła. I tak dalej, w koło Macieju. Nie umiem tego powstrzymać, a humor siada mi od tego w pięć minut – przyznaje kobieta.

Krytyk mobilizuje, o ile nie jest tyranem

Strategia postępowania Renaty z wewnętrznym głosem niezadowolenia to ucieczka w aktywność. Krytyk w jej myślach ma zawsze na podorędziu negatywną opinię na jej temat i podsyca jej obawy, iż tak samo mogą myśleć o niej inni ludzie. To „nakręca” ją do starania się bardziej oraz działania szybciej.

Ów krytyk to ta część w nas, która motywuje i dba, byśmy nie rzuciły się w wir przyjemności i zabawy, zapominając o obowiązkach, od których zależy byt nasz i naszych bliskich. Gdy jednak głos jest zanadto surowy i apodyktyczny, wpływa na nas destrukcyjnie. Jak można podejść wewnętrznego sabotażystę, by osłabić jego negatywny wpływ?

Porozmawiaj ze sobą

Wiele z nas może obawiać się prowadzenia wewnętrznego monologu, aby nie stracić nad sobą kontroli i nie powiedzieć czegoś na głos w obecności świadków. Bez obawy o efekt gadającej do siebie wariatki! Mówienie do siebie to znany i oczywisty element higieny psychicznej oraz porządkowania rzeczywistości, co potwierdziło niejedno badanie. To raczej osoby, które zupełnie nie praktykują takich dialogów, mają się nad czym zastanawiać. Poza tym – nasz wewnętrzny krytyk to nie zmyślony przyjaciel z dzieciństwa. On naprawdę potrafi przynieść nam cierpienie. Czy dogadanie się z nim nie jest warte przejściowej opinii osoby nieco ekscentrycznej, mówiącej coś czasem pod nosem?

Warto przeczytać: Syndrom oszusta – jak bojkotujemy własne sukcesy

Nie daj się zaskoczyć

Warto obserwować, kiedy krytyk najczęściej daje o sobie znać i zaplanować kontrofensywę. Renata zauważyła, że negatywne myśli pojawiają się u niej w kilka godzin po kontakcie z ludźmi, na których jej zależy i których opinia jest dla niej ważna. Po powrocie od znajomych albo po prywatnych rozmowach z koleżankami z pracy kobieta dochodzi do niekorzystnych wniosków na temat swoich planów czy już podjętych działań. Najczęściej wnioski te wynikają z porównywania się z innymi. „Mogłam zrobić więcej dań na Wigilię, trzy sałatki i ryba to żałosne, co ja sobie myślałam?”. Albo „Czekałam jak głupia z datą urlopu i znowu ląduję na wolnym dopiero jesienią. Dziewczyny opowiadają o superpogodzie w wakacje, a ja mam za swoje”. Finał to wielogodzinne przygnębienie i przekonanie, że nie dość się postarała.

Odpowiednie powitanie

Oswoić coś lub kogoś nie oznacza biernie się temu poddać. Chodzi o to, by działać sprytnie. Gdy już wiemy, kiedy wewnętrzny sabotażysta się pojawi, możemy go zaskoczyć, świadomie myśląc: „Witaj, do czego tym razem zamierzasz się przyczepić?”. Albo powitać go frontalnym atakiem: „Won draniu, spójrz lepiej na siebie”. Użycie słów powszechnie uznawanych za wulgarne może przynieść zaskakująco dobry rezultat. Tak będzie także w przypadku Renaty – wyjdzie ona z roli grzecznej i podporządkowanej wobec tyranizującego ją głosu, przełamie defensywną postawę i „stanie w swojej mocy”.

Prześledź tropy krytyka

Chodzi o cofanie się myślą krok po kroku, aby ustalić, co legło u podstawy samooskarżeń. Dziś Renata złapała się na tym, że krytyk zarzuca jej, iż wygląda staro i nieatrakcyjnie. O czym myślała wcześniej? Że nie ubiera się dostatecznie modnie. Skąd taka myśl? Ze stwierdzenia, że jej torebka jest sprzed kilku sezonów. Jak Renata doszła do tego punktu?

Zaczęło się od klientki, która dzień wcześniej przyszła do sklepu Renaty. Dziewczyna miała małą torebkę z kolorowej skóry. Na widok tej torebki Renata poczuła ukłucie zazdrości. Jej na taki gadżet nie stać. To tu tkwił zapalnik do ataku wewnętrznego krytyka, który gładko przeszedł od kwestii „Jaka piękna torebka” do „Zarabiasz za mało, dlatego nosisz zużytą shopperkę” i „Ogólnie wyglądasz na zaniedbaną i starą”.

Gdy Renata zrozumiała, jak przebiegał ten ciąg myślowy, mogła świadomie podejść do całej sprawy. Owszem, torebka klientki jest piękna. Nic złego w tym, że Renacie podobają się modne gadżety i nawet jeśli nie stać jej na taki wydatek, ma prawo wzdychać na ich widok. Renata, odzyskując rezon po ataku krytyka, doszła też do wniosku, że lubi mieć przy sobie wiele przydatnych rzeczy. Jej pojemna shopperka jest więc lepszym wyborem i o wiele bardziej pasuje do jej stylu. A fakt, że nosi ją kolejny sezon, nie świadczy o tym, że Renata jest stara czy nieatrakcyjna.

Poddając się, przełam falę

Renata może spróbować przełamać chęć ucieczki i wejść dobrowolnie w samooskarżenia, dodatkowo je wyolbrzymiając. Powiedzieć krytykowi np.: „Tak, masz rację. Podjęłam decyzję: powieszę sobie na szyi tabliczkę z napisem winna i uklęknę na osiedlu. Jak sądzisz, wystarczą dwie godziny, żeby zobaczyli mnie wszyscy sąsiedzi, czy lepiej zostawić to na niedzielę, kiedy więcej osób wyjdzie na spacer?”.

Możliwe, że już sam wstęp do tej wizji rozbawi ją na tyle, że odzyska równowagę i o dalszych zarzutach nie będzie już mowy. Czarny humor jest niezwykle pomocny w rozbrajaniu spirali samooskarżeń, pomaga spojrzeć na siebie z zupełnie innej, lżejszej strony.

Powiedz to do lustra

Powtarzając zarzuty z całkowitą powagą, na głos, patrząc w oczy swojemu odbiciu. Taki performance ma o wiele większy ciężar gatunkowy niż nałogowe snucie rozważań gdzieś „z tyłu głowy”. Dlaczego? Widząc siebie w lustrze, mamy pełny ogląd uczuć, malujących się na naszej twarzy.

Renata może zobaczyć w lustrze swoje napięcie, nieufność, przykrość, ból, tak jak by oskarżała o coś inną osobę! Może się okazać, że przeżyje wstrząs i w pełni zobaczy efekty działania wewnętrznego krytyka. To naprawdę ona. To realny, negatywny wpływ, jaki codziennie wywiera na siebie, zamiast chronić się, wspierać i traktować z życzliwością.

Czy Renata zwróciłaby uwagę koleżance, mówiąc, że jej pomysł na menu wigilijne jest żałosny? Nigdy. A jednak z rozpędu, braku uwagi i z przyzwyczajenia do okazywania sobie niechęci, jest w stanie powiedzieć tak do siebie. Kto wie, czy konfrontacja z lustrem nie pomoże jej zrobić pierwszego poważnego rachunku sumienia, który pogodzi ją z krytykiem. Jeśli nie na zawsze, to przynajmniej na czas świąt i do momentu podejmowania noworocznych postanowień. Oswojenie krytyka może być jednym z najważniejszych jej zamiarów.

Tej autorki: Wrażliwość – warto ją pielęgnować


Pisząc, inspirowałam się lekturą Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych Christel Petitcollin i artykułem dra Gary’ego Lupyana, a także wykładami online Eckharta Tolle, dostępnymi na YouTube.

może Ci się spodobać

Nurt poznawczo-behawioralny | Przegląd

Terapia polega na psychoedukacji, czyli zastępowaniu dysfunkcyjnych, nawykowych reakcji w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, korzystnymi wzorami myślenia i…
teflon

Dlaczego nasz mózg jest jak teflon?

Rick Hanson, autor książki Szczęśliwy mózg uważa, że mózg jest niczym „rzep na negatywne doświadczenia i jak teflon…