języki miłości
© Adobe Stock

Jak okazać miłość, czyli o pięciu językach miłości

7 udostępnień
7
0
0

Moja przyjaciółka uwielbia prezenty oraz piękne przedmioty i zawsze docenia, gdy taki dostanie. Ona również zawsze starannie szuka podarunków dla swoich bliskich, także partnera. Tymczasem on wydaje się nie doceniać jej wysiłku. Mało tego, bardzo rzadko odpowiada tym samym, powodując smutek partnerki. Dlaczego tak się dzieje? Czy brak jest tam miłości?

Niekoniecznie. Może być tam naprawdę dużo miłości i szacunku, natomiast każda z tych osób wyraża swoje uczucia w zupełnie inny sposób. Nie są tego świadomi, a to może prowadzić do nieporozumień i rozczarowań. To co dla nas jest wyrazem miłości, niekoniecznie jest tak samo odbierane przez drugą stronę. Okazuje się, że ludzie wyrażają i przyjmują uczucia na kilka różnych sposobów. Te sposoby nazywane są językami miłości. Autorem koncepcji języków miłości jest Gary Chapman. Wyróżnił on pięć preferowanych języków miłości, czyli sposobów, w jaki odczuwamy i wyrażamy uczucia.

Warto odkryć, jaki jest nasz własny język miłości, a następnie jakim językiem miłości mówi nasz partner. Wówczas możemy się umiejętnie zapewniać o uczuciach i obie strony mogą czuć się kochane.

Oto pięć języków miłości:

1. Słowa

Dla osób z tym językiem miłości najważniejsze są słowa. Uznanie, docenianie, chwalenie, wyrażanie słowne uczuć zarówno bezpośrednio do tej osoby, jak i o niej w towarzystwie innych. Komplementy, słowa wsparcia, czułe słówka, liściki, miłe wiadomości na post-icie czy SMS spowodują mocniejsze bicie serca i poczucie, że drugiej osobie na nas zależy.

Jeśli Twój partner mówi tym językiem, dbaj o dobór swoich słów, komplementuj, wyrażaj słownie  uznanie do tego, co robi. Mów jak najwięcej o swoich uczuciach, o tym, za co podziwiasz partnera. Bądź szczera, mów prosto z serca, wybieraj te cechy, za które faktycznie go podziwiasz. Osoby z tym językiem miłości są wyczulone na fałszywe zdania.

W przypadku kłótni czy nieporozumienia uważaj na mocne słowa krytyki – będą bolały bardzo dotkliwie i mogą na długo z nim zostać.

2. Wspólne spędzanie czasu

I nie chodzi tutaj o fizyczne spędzanie czasu, ale o jego jakość. Można ze sobą mieszkać, siedzieć obok siebie na kanapie, ale mentalnie być daleko od siebie.

Jeśli to jest język Twojego partnera, zadbaj o wspólny jakościowy czas. Przygotuj ulubioną kolację, wybierzcie się razem do kina czy na wycieczkę rowerową. Po pracy zadbaj o rozmowę, podczas której będziesz w pełni obecna.

Wykluczone są wszelkie „rozpraszacze”, jak przeglądanie telefonu czy zmywanie naczyń podczas rozmowy. Twój partner potrzebuje czuć, że w danej chwili jesteś tylko dla niego w 100 procentach.

Bądź też uważna na to, ile czasu spędzasz z przyjaciółką czy rodziną, a ile z partnerem. Ważna jest równowaga, ponieważ przeznaczając więcej czasu na spotkania z innymi, możesz nieświadomie zranić partnera.

3. Podarunki

Prezenty stanowią fizyczny przejaw miłości. Nie ma znaczenia, czy te prezenty wykonane są własnoręcznie czy kupione. I nie ma to nic wspólnego z materializmem czy z przekupywaniem – bardziej z wyrażaniem uczuć. Prezenty nie muszą być kosztowne. Polne kwiaty zebrane podczas spaceru, ulubiona czekoladka kupiona przy okazji zakupów w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej bardziej ucieszy niż drogi bukiet kwiatów wręczony dwa razy w roku.

Można sobie pomyśleć: łatwizna. Tymczasem w tym języku chodzi o to, aby prezent był trafiony. Trzeba dobrze znać swojego partnera, jego cele, pragnienia, marzenia, aby sprawić mu przyjemność prezentem.

4. Przysługi

Ten język przejawia się poprzez wykonywanie codziennych obowiązków, wyręczanie, pomaganie w codziennych sytuacjach. Ważne jest, aby takie działanie pochodziło z serca, miało czyste intencje. Jeśli Twój partner wraca zmęczony z pracy, a Ty zaproponujesz, że wyjdziesz z psem na spacer (mimo że wieczorami on to robi), ale w tym czasie wywracasz do góry oczami – to zupełnie nie o to chodzi.

Jeśli to język miłości Twojego partnera, warto wiedzieć, jakie czynności sprawiają mu największe problemy lub go nużą i proponować pomoc w tych zadaniach. Jego wdzięczność będzie połączona z poczuciem, że jest kochany i ważny.

5. Dotyk

Kontakt fizyczny jest najbardziej pierwotną formą okazywania uczuć, natomiast nie u każdego dominuje jako sposób wyrażania uczuć. Nie chodzi tu także o sam seks, ale o gesty czułości, takie jak położenie ręki na kolanie, głaskanie po plecach czy głowie, przytulenie, spontaniczny całus czy odprężający masaż po ciężkim dniu.

Osoba z tym językiem miłości czuje się bezpiecznie i kochana w ramionach drugiej osoby. Trudno znosi długą rozłąkę, gdy kontakt fizyczny jest niemożliwy.

Jeśli to jest język miłości Twojego partnera, zapytaj, jak lubi być dotykany. Trzeba uważać na granice dotyku, ponieważ każda osoba ma je inne.

Każdy z nas ma dwa dominujące języki miłości. Znajomość swoich języków miłości nie tylko pomoże wyrazić nasze uczucia. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić wielu nieporozumień i frustracji. Pamiętajmy, że wchodząc w relację, każda z osób wnosi do niej już swoje preferencje i przyzwyczajenia.

Ważne jest, aby nauczyć się siebie pojedynczo oraz nawzajem. Najpierw warto zadać pytania sobie: Jaka jestem?, Jakie mam potrzeby?, Jaki jest mój język miłości? Dopiero wtedy możemy budować związek oparty na autentyczności, zamiast na nierealnych oczekiwaniach. Jeśli my same nie wiemy, co jest dla nas ważne, co nas rozwija, dodaje nam energii, nie możemy spodziewać się, że druga strona odkryje to za nas.

Jeśli chcemy poznać język miłości partnera, najlepiej z nim o tym porozmawiać. Owszem, możemy wyciągnąć pewne wnioski na temat jego języka – na ogół język, którym mówi do nas, jest de facto jego językiem. Możemy też przypomnieć sobie, o co ma do nas najczęściej pretensje – o brudne naczynia w zlewie, o częste spotkania z koleżankami czy może twierdzi, że nigdy go nie słuchasz.

Zamiast się domyślać, warto zapytać wprost. Możemy opowiedzieć o ciekawostce, jaką są języki miłości, zapytać o potrzeby partnera i opowiedzieć o swoich. Mimo że mamy dwa główne języki miłości, to warto znać je wszystkie, by umieć docenić moc pozytywnych uczuć, ofiarowanych nam przez innych.

Tej autorki: Skąd czerpać energię do życia?

może Ci się spodobać

Bóg jest Miłością?

Jeśli Bóg jest miłością, to dlaczego na świecie jest tyle cierpienia? Jeśli jest miłością, to dlaczego Bóg zezwala…
czas na relaks

Co robić, gdy nie masz czasu na relaks?

Gdy jesteśmy zestresowane i pochłonięte obowiązkami, trudno znaleźć czas na odpoczynek. Przecież jest tyle rzeczy do zrobienia, dopilnowania.…