dzień dziecka

Jak dzieciństwo wpływa na dalsze życie?

10 udostępnień
10
0
0

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Dzień ten ustanowiono, by upowszechniać ideały i cele dotyczące praw dziecka, zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych. Fundacja Świętego Mikołaja, która od lat wspiera dzieci w rozwoju i edukacji, postanowiła sprawdzić, jak według Polaków dzieciństwo wpływa na dorosłość.

W sondażu przeprowadzonym przez fundację udział wzięło 731 dorosłych Polek i Polaków. Zapytano ich o to, jak wspominają swoje dzieciństwo, jak ich zdaniem wpływa ono na naszą przyszłość i który jego element ma największy wpływ na nasze powodzenie w życiu dorosłym.

20 proc. badanych odpowiedziało, że dzieciństwo to najszczęśliwszy okres ich życia i czas beztroskiej zabawy. 31 proc. postrzega je jako czas nawiązywania przyjaźni i aktywnego poznawania świata. Aż 49 proc. respondentów wskazuje na istotny wpływ sytuacji finansowej rodziny na ich dzieciństwo (z tego 22 proc. deklaruje, że było skromnie, ale czas dzieciństwa wspomina z sentymentem).

Gdy zapytano o to, jak dzieciństwo wpływa na dalsze życie człowieka, aż 43 proc. pytanych odpowiedziało, że to najważniejszy okres w życiu, bo w nim kształtuje się osobowość człowieka. 15 proc. badanych okres ten uznało za istotny ze względu na rozwój zainteresowań i talentów, zaś 7 proc. ze względu na naukę funkcjonowania w grupie. Jedna trzecia respondentów stwierdziła, że trudności w dzieciństwie rzutują na całe dalsze życie.

Prawie połowa biorących udział w sondażu wskazała wsparcie rodziny i innych bliskich osób jako czynniki w największym stopniu wpływające na powodzenie w dorosłym życiu. 11 proc. za taki czynnik uznała naukę, 19 proc. możliwość rozwijania zainteresowań i talentów, a prawie jedna czwarta rozwój umiejętności społecznych.

– Dzieciństwo to jeden z najistotniejszych momentów ludzkiego rozwoju – mówi psycholożka Joanna Gardynik. – Jakość więzi, a także ilość otrzymanego wsparcia w tym okresie istotnie wpływa na nasze poczucie własnej wartości i sprawstwa. Ma związek z przekonaniami, jakie posiadamy na temat siebie, innych ludzi i świata. Może łączyć się także z tym, w jaki sposób budujemy swoje relacje i radzimy sobie w obliczu trudności. Tak więc doświadczenia zdobyte w dzieciństwie mają ogromny wpływ na poczucie dobrostanu i zdrowie psychiczne w dorosłym życiu.

Może zainteresuje Cię: Prof. Zbigniew Mikołejko: By dorosnąć, trzeba wyrazić trwogę dziecka

może Ci się spodobać
zmiana myślenia

Kreatywny sposób na zmianę myślenia

Dorosły człowiek uczy się przez powtarzanie. Nauka języka obcego, prowadzenie samochodu czy zmiana myślenia – niezależnie od tego,…