Jak działa akupresura? Kto może z niej skorzystać?

5 udostępnień
5
0
0
Akupresura to nieinwazyjna metoda pracy z ciałem, której celem jest wyrównywanie poziomu energii oraz pobudzenie zdolności organizmu do autoregeneracji.

Technika ta bazuje na założeniach tradycyjnej medycyny chińskiej, często mylona z akupunkturą (terapia z użyciem igieł). Zgodnie z teorią chińskiej medycyny w ciele człowieka przebiegają niewidzialne ścieżki przepływu energii życiowej (chi), zwane meridianami. Wzdłuż tych 12 meridianów, łączących narządy z innymi częściami ciała, leżą punkty akupresury. Zablokowanie przepływu energii przez którykolwiek z punktów, leżący na danym meridianie, może powodować dolegliwości i ból w dowolnym miejscu wzdłuż przebiegu tego kanału. Stymulacja odpowiedniego punktu eliminuje zatory energetyczne i przywraca równowagę w organizmie.

Kto powinien skorzystać z akupresury?

Skuteczność tej techniki nie została potwierdzona naukowo, ale według jej zwolenników jest cennym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej. Zalecana również jako element profilaktyki zdrowotnej.

Metoda ta reguluje pracę układów: krwionośnego, limfatycznego i trawiennego. Zwiększa krążenie krwi i limfy, przyspiesza usuwanie toksyn z tkanek, stymuluje procesy trawienne oraz pomaga w pozbyciu się problemu wzdęć i gazów.

Masaż akupresurowy łagodzi napięcie ramion i szyi, zapalenie stawów, zatory zatokowe, bóle głowy (w tym migreny) oraz skurcze menstruacyjne.

Terapia akupresurą jest szczególnie wskazana dla osób cierpiących na depresję, bezsenność i inne zaburzenia natury psychicznej, ponieważ niweluje napięcie mięśniowe, rozluźnia i wycisza organizm, co stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia.

Zabiegów nie powinno się przeprowadzać na otwartych uszkodzeniach skóry, siniakach, żylakach lub miejscach opuchniętych.

Jak wygląda zabieg akupresury?

Zabieg trwa zwykle od pół godziny do godziny, czas jest dostosowywany do sytuacji zdrowotnej konkretnej osoby. Przed zabiegiem należy się zrelaksować i rozluźnić mięśnie. Terapeuta uciska punkt akupresury za pomocą kciuka, palca wskazującego lub kłykcia. Siła nacisku jest często zwiększana przez pierwsze 30 sekund, utrzymywana miarowo przez kolejne 30 sekund do 2 minut, a na końcu stopniowo maleje przez ostatnie 30 sekund. Przeważnie ten cykl jest powtarzany trzy do pięciu razy. Ucisk delikatny, ale zdecydowany, więc może czasem spowodować lekki dyskomfort. Stymulacji podlegają punkty korespondujące z nieprawidłowo funkcjonującymi narządami.

Ciekawostki – modelowanie twarzy akupresurą

Terapia manualnego modelowania twarzy autorstwa Lari Yugai podobno pomaga spłycić zmarszczki, podnieść powieki, zlikwidować worki pod oczami, a nawet skorygować kształt twarzy.

Lari twierdzi, że wymyśliła tę metodę po tym, jak stosując akupresurę, uciskała swój nos, czym doprowadziła do zmiany jego kształtu, a także modyfikacji owalu całej twarzy.

może Ci się spodobać

Ciało jest najważniejsze

Dramatyczne sytuacje zapisują się w ciele. Ciało wszystko pamięta. Trauma zapisana w ciele musi zostać uwolniona, abyśmy mogli…
biodanza

Tańcz i poczuj życie w pełni

Biodanza, czyli taniec życia (w dosłownym tłumaczeniu „bios” z greckiego znaczy życie, „danza” – ruch pełen ekspresji) to…