jak dbać o związek
© Adobe Stock

Jak dbać o związek podczas pandemii

0 udostępnień
0
0
0

Dr Melisa Franco, doktor psychologii z Uniwersytetu Maryland, radzi jak odpowiednio dbać o związek podczas trudnego czasu, jakim jest pandemia. Wystarczająco wiele małżeństw już skończyło się rozwodem, twoje nie musi być następne – radzi na łamach Psychology Today.

Co możesz zrobić, aby nie dopuścić do rozpadu relacji? To szczególnie trudne w czasie, kiedy wielu ludzi pracuje zdalnie i spędza z „drugą połówką” o wiele więcej czasu niż przy normalnym trybie życia. W dodatku boimy się o swoje zdrowie i nierzadko również dochody. To nie nastraja do pielęgnowania romantyzmu, ale możesz postarać się przynajmniej unikać wiszących w powietrzu konfliktów.

  • Zaakceptuj zastrzeżenia drugiej strony: nie broń się od razu, gdy on/ona będzie mieć jakieś pretensje. Nie staraj się na siłę udowadniać swoich racji. Szukaj rzeczy, które raczej was łączą niż dzielą. Powiedz: „Tak, masz słuszność!” – i staraj się ustąpić tam, gdzie możesz.
  • Zadbaj o odpoczynek: raz na jakiś czas musisz się odciąć i pobyć „sam ze sobą”. Gdy jesteśmy przebodźcowani, drażni nas dosłownie każdy drobiazg: gdy pies zaszczeka podczas konferencji na Zoomie, gdy dziecko wyleje sok na nowe spodnie, gdy partner/ka krzywo spojrzy… Masz wpływ na to jak zareagujesz, dlatego zadbaj o swoje zdrowie!
  • Afirmuj! Według koncepcji psychoterapeuty Johna Gottmana stosunek aprobaty i komplementów do krytycznych uwag powinien w zdrowej relacji wynosić 5 do 1.
  • Nazywaj emocje, które odczuwasz: to pozwoli jej/jemu lepiej cię zrozumieć.
  • Szukaj okazji do wspólnego śmiania się – jak najczęściej!
może Ci się spodobać
Gotowanie brukselki

Nowy model konsumpcji w Polsce

„Coraz chętniej gotujemy, marnotrawimy mniej jedzenia, a także stawiamy na zdrowsze produkty. Natomiast rzadziej wybieramy się do sklepów…

Dożyj setki na diecie bezmięsnej

Portal Live Kindly przygląda się pięciu regionom świata zwanym „niebieskimi strefami” lub „strefami nieśmiertelności”. Ludzie mieszkający tam są…