ciche dni
© Adobe Stock

Ignorowanie i „ciche dni” to przemoc

85 udostępnień
85
0
0

Ciche dni krzywdzą emocjonalnie i niszczą fizycznie – zwraca uwagę portal psycholożki Małgorzaty Ohme. Brak informacji zwrotnej, że to, co robimy jest dobre i potrzebne, jest niczym innym, jak pośrednią formą agresji i wykluczenia. Niestety, w związkach to częsta metoda karania partnera.

Próba pomijania jest niczym innym, jak wskazaniem w sposób pośredni na czyjąś winę lub sposobem oskarżenia – dowiadujemy się z tekstu. W dodatku brak komunikacji utrudnia osobie obwinianej zrozumienie, o co naprawdę chodzi i co może zrobić, aby rozwiązać trudną sytuację. To również element manipulacji: ignorujący zawsze może zasłonić się faktem, że przecież nie krzyczy, nie obraża, nie kłóci się, a zatem nie stosuje żadnej formy przemocy.

Czytaj także: Przemoc w rodzinie – co o niej mówi polskie prawo?

Mimo to długotrwałe bycie ignorowanym niesie takie same skutki jak doświadczanie znęcania: niszczy poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. „Pojawiają się również objawy fizyczne, takie jak ból głowy, problemy z trawieniem, zmęczenie czy bezsenność. Długotrwałe ignorowanie sytuacji może powodować rozwój cukrzycy, nadciśnienia, a także chorób np. serca, ze względu na wysoki poziom stresu, z którym trudno sobie poradzić” – czytamy. Masz prawo się na to nie zgadzać.

może Ci się spodobać
pesymizm

Nie obwiniaj się za swój pesymizm

Być może wyrzucasz sobie, że widzisz świat w czarnych barwach. Możliwe, że zauważyłaś, iż pewne nawyki myślowe, takie…
pułapka nieodpowiednich pytań

Pułapka nieodpowiednich pytań

Umysł jest tak skonstruowany, że zawsze dostarczy Ci potwierdzenia Twoich teorii i tez. Dzieje się tak, ponieważ sposób…
przemoc w rodzinie

Lockdown sprzyja przemocy w rodzinie

Epidemia koronawirusa i wymuszony nią lockdown przynoszą przerażający skutek uboczny. Organizacje pozarządowe i szpitale pediatryczne alarmują, że znacząco…